Wpis z mikrobloga

@vitovia: Kopanie tuneli drogowych akurat jest dużo tańsze u nich, bo u nich dominuje lita skała którą drążysz TBMem i masz wszystko w dupie, bo to jednorodna bryła. W Polsce przejechali się na tym Włosi którzy spodziewali się drążenia jak w Dolomitach, a wyszło trochę inaczej ( ͡° ͜ʖ ͡°) W Polsce masz przeważnie szlif karpacki albo inne pomieszane warstwy materiału naniesionego przed lądolody przy ostatnich zlodowaceniach
@PfefferWerfer: Ahh te lądolody. Bardziej spodziewałem się odpowiedzi, że to kolesiarstwo i wręczanie sobie pod stołem i stąd mamy ławki za setki tysięcy (w tym też te patriotyczne tymczasowe), które się rozlatują.
@PfefferWerfer: wg mnie mieszasz i upraszczasz. TBM akurat jest dedykowany do gruntów, zwłaszcza nawodnionych. Gdyby nie był, to metra Warszawskiego czy tuneli średnicowych w Łodzi nie robionoby tbmem. To, że polskie firmy średnio ogarniają temat tbm to nie dyskwalifikuje tej metody. TBM w twardej skale można, ale też nie wszędzie się da. Hydraulika jest ograniczeniem i nie przeskoczysz progu średni. Kształt tunelu będzie okrągły, co ze względu na użytkowe parametry jest
@perfumowyswir kwestia w czym drążysz, poza tym u nas dochodzi jeszcze system śluz.

A no i jeszcze trzeba policzyć po jakim czasie inwestycja w norwegii się zwróci, a na drugiej stronie szali że do przekopu będziemy dopłacać. Na dziś moment dziennie przez przekop mamy 5 przepłynieć dziennie (w dwie strony strony razem, raczej turystyczne żaglówki)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@perfumowyswir: u nas jest tak drogo, ponieważ takie są u nas uwarunkowania społeczno-kulturowe. Dla przybliżenia tematu anegdota:

"Rok 1999. Komisja Europejska postanowiła wybudować bramę w trzecie tysiąclecie, jako symbol coraz ściślejszych więzi łączących państwa członkowskie.
Wyłoniono podkomisję do przeprowadzenia przetargu, ogłoszono przetarg.
Do wykonania bramy zgłosiło się trzech oferentów: Turek, Niemiec i Polak.
Pierwszy ofertę przedstawił Turek: brama solidna, projekt kompletny, koszt: 6.000 euro.
Drugi był Niemiec: projekt w zasadzie nie