Wpis z mikrobloga

#docker #linux #windows #homelab #nextcloud
Mam sobie HTPC na Windowsie + xPenology na VM w celu udostępniania plików. Montuje sobie na xpenology udostępniony folder z Windowsa i voile). Niemniej jednak jest to proteza i chyba lepszym rozwiązaniem byłoby porobienie kontenerów z interesującymi mnie programami/usługami.

Pytań mam w sumie trzy:
- Czy w Windowsie 11 robiąc przez docker Nextcloud mogę udostępnić np. cały dysk (NTFS). Tak żebym miał możliwość zapisu albo przez nextcloud albo po prostu przez eksplorator ?
- Idąc dalej i zakładając, że się da. To samo z Plexem czy qBittorent. Da się te same zasoby wykorzystywać jednocześnie w kilku kontenerach ?
- Czy są jakieś pomoce/tutoriale/video które pomogą mi w konfiguracji ?
  • 5
  • Odpowiedz
@stabil88:

Niemniej jednak jest to proteza i chyba lepszym rozwiązaniem byłoby porobienie kontenerów z interesującymi mnie programami/usługami.

Kontenery na Windowsie to moim zdaniem proteza linuksowego odpowiednika (bo idą przez VM).

Mam sobie HTPC na Windowsie + xPenology na VM w celu udostępniania plików.

Windows radzi sobie bardzo dobrze z udostępnianiem plików, więc nie bardzo rozumiem po co ta VM.

- Czy w Windowsie 11 robiąc przez docker Nextcloud mogę udostępnić np.
  • Odpowiedz
@vries:

Kontenery na Windowsie to moim zdaniem proteza linuksowego odpowiednika (bo idą przez VM).

Bardzo możliwe, niemniej jednak nie muszę myśleć o ich włączaniu plus jak mniemam będzie to zużywać mniej? zasobów niż postawienie VM z linuxem + docker ?

Windows radzi sobie bardzo dobrze z udostępnianiem plików, więc nie bardzo rozumiem po co ta VM.

Sorry, nie doprecyzowałem. Chodzi mi o udostępnianie przez Internet za pomocą linków :)

Zależy co
  • Odpowiedz
@stabil88: Jak dobrze pamiętam WSL2 ma dostęp do windowsowych partycji (jak nie, to udostępnisz co tam będziesz chciał po SMB). Nie bawiłem się w kontenery na tym, ale nie widzę powodu, dla którego coś miałoby nie działać. Linux może mieć problemy ze stabilnością, gdy odepniesz podpięty pod SMB dysk.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@stabil88: nie wiem czy nextcloud operuje pod spodem na sambie, czy nie, ale jak tak, to ntfs i samba to kiepski pomysł, będziesz miał komflikty z uprawnieniami, jak będziesz miał kilku użytkowników, to będzie przeklinane ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz