Wpis z mikrobloga

Gniję z ludzi którzy dalej odkładają kasę na koncie albo lokacie 7% i czekają na te mityczne spadki cen mieszkań i pęknięcie bańki xD

Ja wziąłem kredyt na mieszkanie w 2020 i wygrałem dzięki temu życie. Co prawda 12k za metr więc trochę drogo no ale za lokalizację się płaci. Pod koniec 2021 przeszedłem na stałą stopę 5% więc mam stałą ratkę a kredyt nadpłacam jakimkolwiek nadmiarem gotówki zamiast oszczędzać i tracić na inflacji. Mam poduszkę finansową w postaci 250g sztabki złota a na koncie tylko kilka k na bieżące wydatki.

I jeszcze teraz PIS mi zrobił prezent w postaci wakajek kredytowych więc przez 8 miesięcy nie muszę płacić odsetek.

A wy jak tam? Lokata 7% przy inflacji 20% czy chcieliście nic nie stacić i poszliście w giełdę/bitcoina i teraz macie 50% początkowego kapitału? ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Prawdziwe bogactwo buduje się na kredytach tylko trzeba z nich mądrze korzystać.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #kredyt
  • 38
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Viado: ale wiesz, że już nie jest 2020 i teraz nie można wziąć kredytu na stopie 1% ajj na stałej 5 %? Podejrzewam, że gdyby ci, którzy teraz czekają na spadki, mieli wolne 200k w 2020, kupiliby sobie wtedy.
@Viado: Ceny mieszkań nie rosną nominalnie, ale to nie znaczy że nie tracą na wartości. Już teraz straciły w optymistycznym przypadku ok 15% swoje wartości w stosunku to siły nabywczej pieniądza. Za rok może to już być 40% w stosunku do cen z dwóch lat.
@BHN_LLU: Tak, lokata 7% to po tym podatku 5,67%, a spokojnie ogarniesz wyższe oprocentowanie (Toyota ma na IKO i kilka banków ma wyższe lokaty).
@MG78: spoko, ale to teraz takie są, kilka miesięcy temu lokaty były na poziomie 2 procent. To już było całkowicie po wuju. A co betonowe złoto to wiadomo. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ale po co nadpłacasz, skoro możesz wrzucić na lokatę 7% lub obligacje i nadpłatę zrobić jak ci się skończą stałe stupki


@powodzenia: Jak zrobisz wcześniej nadpłatę to rata przy stałym oprocentowaniu, też spadnie, więc finalnie uzyskasz raczej więcej oszczędności z tytułu nadpłaty.
@Strelau: nie, to bez sensu. właśnie ta zmniejszona rata to jest twoja oszczędność - po prostu są to zmniejszone odsetki, a więc twój zysk. np jak robisz nadpłatę 20k to przy oprocentowaniu 5% twoja rata spadnie o (20000 * 5%) / 12 = 83.33 zł miesiecznie
jeśli tą samą kwotę wrzucisz np na obligacje EDO (obecnie 7.25% w 1 roku), to z odsetek masz w pierwszym roku (20000 * 7.25%) /
@Viado: Racja, że na kredytach.
Ja wziąłem raz kredyt na zero w firmie i dołożyłem swoich i kupiłem działkę 5km od rynku w mieście powiatowym. To był 2014 rok.. 35k dałem, uzbroiłem w międzyczasie, zrobiłem studnie, drzewka. Dziś warta ponad stówkę.
Rok po zakupie tej działki kupiłem 800metrow od plaży działkę w małej wiosce nad Bałtykiem. Dałem 11.500. bagno. Malutka 300m2. Nawiozłem 200ton ziemi, koszt kilka tysięcy Zeta. Ogrodziłem, mały letniskowy