Wpis z mikrobloga

20 lat programowania na karku. C, C++, Java

Nowy projekt i zmusili rozszerzenia jednego komponentu napisanego w Pythonie, a jako perfekcjonista najpierw przerobiłem tutoriale i wziąłem się do roboty.

Ooo #!$%@?... Jaki ten Python jest upośledzony... Jedyne co ma więcej ponad inne języki to chyba dodatkowy chromosom.

Ktokolwiek w tym cokolwiek dużego jest w stanie napisać?
No może napisać tak, ale do refactoringu bez pokrycia testami 200% to nawet nie ma się co zabierać bo oczywiście typy nigdzie się nie będą zgadzać i albo ma się dobre testy albo na produkcji wyjdzie, że nie ma akurat tego jednego testu i leci #!$%@? TypeError...

Ostatnio słuchałem HejtParku i prof. Dragan mówił, że fizyki uczy się ludzi w taki sposób, że opowiada się bajki (fizyka relatywistyczna), a potem kolejno odkłamuje (fizyka kwantowa).

Chyba tak samo jest z Pythonem - na początku 'elo fajny to język', ale... no jakie to jest gówno.

PS
Osoby znające tylko Pythona uprzejmie proszę o niezabieranie głosu w dyskusji xD

#programowanie #programista15k #python
  • 163
@kobrys13: To chyba normalne w językach skryptowych, ze obłedach dowiadujesz się w trakcie działania programu a nie jego pisania. JS i Python z tego powodu w mojej hierarchi siedza na tej samej półce. W obu tych językach bardzo trudno tworzy sie duże rozbudowane aplikacje utrzymywane latami a świetnie spisują się w przypadku gdy cały program masz w jednym pliku, który tworzysz i nigdy wiecej go nie modyfikujesz
@kobrys13: przecież Python to język skryptowy. I jako taki jest rewelacyjny. Jest wbudowany np. w Inkscape, FontForge i dzięki temu mogę wywołać funkcje FontForge w skrypcie Pythona ale również napisać szybko plugin wywoływany z FontForge. To mega ułatwienie życia, ale pisanie cokolwiek dużego to pomyłka. Chyba błędem jest porównywanie go z C++
przecież chyba nie piszesz tego w notatniku xD ściągasz PyCharm i on cię ostrzega o tych problemach zanim odpalisz parser, ale jako osoba z 20 latami doświadczenia powinieneś o tym wiedzieć ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@powaznyczlowiek: Nie wierzę, że parser wyłapie wszystkie błędy. Pewne błędy w zachowaniu mogą być niedeterministyczne i wychodzić po czasie w innych obszarach aplikacji. Takie rzeczy się zdarzały kiedy pracowałem w czystym JS.