Wpis z mikrobloga

@mickpl: Tak na logikę to ceny powinny teraz zacząć spadać. Brak popytu, duża podaż, spadek ilości kredytów. Ale ostatnio rozmawiałem z gościem, który pracuje dla jednego z tych funduszy, które zajmują się deweloperką i wykupowaniem całych osiedli. Z jego strony padło stwierdzenie, że im to wali bo i tak mają kasy jak lodu i mogą to sobie spokojnie trzymać, zamiast sprzedać ze stratą. I że wręcz czekają aż mniejsi deweloperzy będą
@lebort: No właśnie się nad tym zastanawiam. Bo kiedyś kolei czytałem, że kropla to są transakcje prywatne i te ogarniane przez flipperów, a 90% obrotu na rynku to są właśnie fundusze, które wykupują hurtem całe bloki albo osiedla. Ale nie bardzo wiem jak i gdzie poszukać jakiejś analizy, która by to potwierdziła albo zdementowała.
@lebort: Kwestia jak duży jest naprawdę rynek. Poza tym fundusze nie kupują po to, żeby trzymać. Tylko kupują hurtem taniej i sprzedają drożej już klientom indywidualnym. Wiesz, coś jak producent --> hurtownia --> sklep --> klient. Ale tak jak piszę - po prostu gdzieś o tym czytałem, nie mam pojęcia jak jest w rzeczywistości.
Tak na logikę to ceny powinny teraz zacząć spadać. Brak popytu, duża podaż, spadek ilości kredytów. Ale ostatnio rozmawiałem z gościem, który pracuje dla jednego z tych funduszy, które zajmują się deweloperką i wykupowaniem całych osiedli. Z jego strony padło stwierdzenie, że im to wali bo i tak mają kasy jak lodu i mogą to sobie spokojnie trzymać, zamiast sprzedać ze stratą. I że wręcz czekają aż mniejsi deweloperzy będą musieli zejść
przecież fundusze to 0.5% rynku jak tutaj ostatnio czytałem


@mlodyernest No właśnie nie mogę nigdzie znaleźć wiarygodnego info, jaki % stanowią fundusze. Bo ja z kolei gdzieś czytałem, że ponad 90%. Ale to też może być instytut danych z dupy.
Tak na logikę to ceny powinny teraz zacząć spadać. Brak popytu, duża podaż, spadek ilości kredytów. Ale ostatnio rozmawiałem z gościem, który pracuje dla jednego z tych funduszy, które zajmują się deweloperką i wykupowaniem całych osiedli. Z jego strony padło stwierdzenie, że im to wali bo i tak mają kasy jak lodu i mogą to sobie spokojnie trzymać, zamiast sprzedać ze stratą. I że wręcz czekają aż mniejsi deweloperzy będą musieli zejść