Wpis z mikrobloga

@posso: ostatnio używam drożdży browinu do 13% bodajże Enovini, mam plan ubić je alkoholem.
Kiedyś robiłem na bayanusach, ale za każdym dosłodzeniem pochłaniały cały cukier jak szalone i w rezultacie wychodziło mi wino 18-20%
Ile cukru trzeba dodać do gotowego wytrawnego wina, żeby uzyskać wino pół-słodkie? Czy jest jakaś tabela wskazująca jakie BLG powinno mieć wino?


@actind: Nie patrz na samo blg, bo mierząc wino masz duże przekłamania. Jeśli masz wino 13% i cukromierz pokazuje 0blg, to w rzeczywistości masz 3,8blg a to już mocno półsłodkie. Możesz kombinować z obliczaniem poprawki na alkohol - % x 0,1974 (wartość stała) + 1,3 (wartość stała) = X
@Zawodowy_Janusz: a polecasz jakieś grzybki, które łatwo startują ale nie mają aż tak wysokiej tolerancji na alko? Tutaj mnie zaniepokoiłeś, bo postawiłem na tych drożdżach już kilka nastawów, które czekają na ewentualne dosłodzenie, nie chcę robić bardzo mocnego wina, ale też wolałbym nie używać piro do zatrzymania fermentacji...
Ksylitol też mi nie bardzo pasuje.
a polecasz jakieś grzybki


@actind: Wszystkie z Centrum Fermentacji.

ale nie mają aż tak wysokiej tolerancji na alko?


@actind:

Table wine
UCLM S325

To też nie jest tak, że one magicznie staną po osiągnięciu założonego poziomu, ale są trochę bardziej przewidywalne.

ale też wolałbym nie używać piro do zatrzymania fermentacji...


@actind: To dobrze, bo piro nie zabija drożdży wbrew obiegowemu poglądowi ( ͡° ͜ʖ ͡°
@Zawodowy_Janusz: dzięki wielkie za rady i polecone drożdże - na pewno skorzystam, o dziwo są tańsze niż te browinu :D

A co do dosładzania, to "instynktownie" prowadzę proces właśnie w taki sposób jaki opisałeś, nie śpieszy mi się z niczym. To chyba jedyna zaleta tego, że nie robię nastawów u siebie w mieszkaniu tylko u rodziców, jak ich odwiedzam raz w miesiącu to często jest tak, że brakuje czasu żeby cokolwiek