Wpis z mikrobloga

@Massad: To sprowadź sobie teraz ile luf 155 mm miesięcznie jest w stanie wykonać lufownia HSW. Są też inne wąskie gardła.


@Thorkill: to sprawdź sobie, że Koreańskie przedsiębiorstwo, od którego kupujemy K-9, w związku z umową z polskim rządem, zatrudnia nowych pracowników i rozpoczęła inwestycje w rozbudowę zakładów. Nie kupujemy wolnych mocy przerobowych tylko rozbudowujemy moce produkcyjne w Korei.

I HSW nie udostępnia takich informacji jak maksymalna możliwa
  • Odpowiedz
Nie kupujemy wolnych mocy przerobowych tylko rozbudowujemy moce produkcyjne w Korei.


@Massad: Taką mamy sytuacje że potrzebujemy sprzętu na jutro a nie na za 5 lat. Każdy uczciwie patrzący na tą sprawę to rozumie. A to że Mroczek z PO który rozpieprzał polski przemysł zbrojeniowy gdy był wice-ministrem MON-u u Siemoniaka tego nie rozumie to już polityczna kwestia.
  • Odpowiedz
Taką mamy sytuacje że potrzebujemy sprzętu na jutro a nie na za 5 lat


@Thorkill: ale wiesz ze k-9 też nie będą na teraz? Po drugie czemu kupujemy 219, a nie np 64, czy nawet 90? A resztę w HSW?
  • Odpowiedz
Wystarczy sięgnąć do informacji z Agencji Uzbrojenia:

Umowa na dostawy czterech dywizjonowych modułów ogniowych (DMO) Regina, w tym 96 szt. armatohaubic samobieżnych (AHS) Krab zawarta w grudniu 2016 roku będzie kontynuowana do ok. 2025 roku z powodu dodatkowego zamówienia AHS Krab dla Ukrainy (pierwotny planowany termin zakończenia umowy z 2016 roku to 2024 rok). Jeszcze w 2022 roku planowane jest podpisanie nowego kontraktu na dostawę dwóch DMO Regina (w tym 48 szt. AHS Krab) z produkcją w latach ok. 2025-2026. Łącznie z zamówieniem AHS Krab dla Ukrainy zapewni to pełne obciążenie zdolności produkcyjnych w zakresie AHS posiadanych obecnie przez Hutę Stalowa Wola S.A. Produkcja AHS Krab ma trwać także po 2026 roku do czasu opracowania polsko-koreańskiej AHS nowej generacji. Uzupełnieniem AHS Krab w Siłach Zbrojnych RP mają być koreańskie AHS z rodziny K9 w trzech odmianach.

K9A1: 48 szt. (2 dywizjony) w większości nowo wyprodukowanych AHS, dostarczonych z Korei Południowej w latach 2022-2023 (w tym 18 szt. w 2022 roku) za AHS Krab przekazane Ukrainie. Pozyskane AHS K9A1 od początku mają być doposażone w system kierowania i dowodzenia TOPAZ, a następnie planuje się ich modernizację do wersji K9PL (po ok. 2026 roku).

K9PL:
  • Odpowiedz
@NuklearnaStonka: Dodatkowo, Krab to składak, rodzimych rozwiązań jest tam niewiele. Sytuacja z krabem jest jak z Dużym Fiatem, niby polski, ale jednak nie. Ukraińcy chwalą sobie głównie system Topaz (polskie rozwiązanie, jest to nie tylko „interfejs”, ale cały system kierowania ogniem), który zostanie zaimplementowany do K9. Współpraca z Koreańczykami to duża szansa dla naszego przemysłu, który jest mocno zacofany.
  • Odpowiedz
@Thorkill: sluchałem pare dni temu podcasu "polityka Insight" wywiad z prezem PGZ w Karpaczu na forum gospodarczym

Nie ma mozliwosci podwojenia/potrojenia rocznej produkcji Krabow w krotkim czasie, wytwarzamy je na w sposob przestarzaly w systemie linii produkcyjnej gniazdowej- natomiast Koreanczycy wytwarzaja swoje K9 Thunder w systemie linii automatycznej, zrobotyzowanej- jak maja zamowienia moga spokojnie klepac tego kilkaset sztuk rocznie

Jednym z plusów, które widzą eksperci, to jest pozyskanie know-how od
  • Odpowiedz