Wpis z mikrobloga

Ta babka jest zajebista XD

Redaktor: Ile jeszcze będziemy musieli zaciskać pasa?
Tyrowicz: A kiedy mamy wybory?
R: Za 14 miesięcy.
T: To za 14 miesięcy dowie się pan ile jeszcze będzie trzeba zaciskać pasa.

(...)

R: Kiedy euro będzie po 4 zł?
T: Ja nie wiem, mogę powiedzieć co się stało 6 lat temu.
R: A co się stalo?
T: Rozpoczęła się kadencja prezesa Glapińskiego.

(...)

R: Czy możemy walczyć z inflacją inaczej niż podnosząc stopy procentowe?
T: Nie, nie mamy innego instrumentu. Polska to nie USA.
R: Można chyba jeszcze wpływać np. wypowiedziami prezesa?
T: Liczne wypowiedzi prezesa Glapińskiego zamknęły tą możliwość.

#nieruchomosci #gielda #stopyprocentowe #rpp #ekonomia #gospodarka
mickpl - Ta babka jest zajebista XD

Redaktor: Ile jeszcze będziemy musieli zaciska...
  • 66
@mickpl: Widziałem wcześniejszą rozmowę z tą babką i jest naprawdę ogarnięta, zna się na ekonomii, takie kobiety można tylko szanować. Takie jak ona są prawdziwymi feministkami w pierwotnym znaczeniu tego słowa, a nie jakieś lewackie "aktywistki". Dziękuję Pani Tyrowicz.
@takimireczek: Bo problem polega na tym, iż jak się psuje walutę (rozdawnictwo, niskie stopy, darmowy pieniądz, tarcze xD) przez kilka lat to potem bardzo ciężko to wszystko naprawić w pół roku czy rok, a czasu jest coraz mniej. Inwestorzy czyli tacy co jeszcze posiadają złotówki (krajowi jak i zagraniczni) jeżeli będą czuli iż z dnia na dzień tracą wartość nabywczą to zaczną jeszcze szybciej uciekać i doprowadzi to do dalszego osłabienia
to zaczną jeszcze szybciej uciekać

@bayraktar: Co znaczy "jeszcze szybciej" ?
Inwestycje zagraniczne cały czas rosną, ostatni rok był rekordowy i były one większe niż w poprzednim o 80% - czyli niemal dwukrotnie wyższe. Pod tym względem polska była 15 krajem na świecie (i 3 w UE).
https://forsal.pl/gospodarka/inwestycje/artykuly/8412713,rekordowy-naplyw-bezposrednich-inwestycji-zagranicznych-do-polski-wzrost-o-82-proc.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Naplyw-bezposrednich-inwestycji-zagranicznych-do-Polski-rekordowo-wysoki-8330856.html

Najprawdopodobniej inwestycje w tym roku nieco spadną - mamy wojnę przy granicy, a przed chwilą nie było wiadomo, czy sami nie
@mickpl: obejrzałem, babeczka zupełnie pozbawiona sumienia pod kątem tego, że (z tego co rozumiem) jakby to od niej zależało to jutro stopy wskoczyłyby na 20% i nic jej nie robi to że miliony Polaków by poslzo z torbami. Nawet mówi, że polityka fiskalna jest po to, żeby w takich sytuacjach bolało krótko. I pewnie ma rację. Ale czy to dobre podejście takie wyjebongo na dramat tyłu ludzi? Nie umiem odpowiedzieć, serio
RPP nie ma prawa patrzeć na nic innego niż wartość złotówki i inflację.


@Leithain: tak w sumie - w teorii jak sama nazwa wskazuje jest to Rada Polityki Pieniężnej, więc w zasadzie powinna patrzeć na całokształt a nie tylko na tabelki w excelu. finanse 101 mówią, że można czasowo poświęcić cel inflacyjny dla wzrostu, ale trzeba mieć dość rozumu i jaj, żeby w odpowiednim momencie zacząć schładzać gospodarkę. Na to nie
@takimireczek: Paradoksalnie jak nie będzie zdecydowanej interwencji to inflacja wstrzeli w górę i to dotknie głównie ludzi najuboższych. Jak pasztetowa będzie kosztowała 200zł za kilogram to i tak nie będę chodził głodny. Emeryci natomiast będą wyjadać kit z okien.
To nie ta babka doprowadziła do takiej sytuacji. Pretensję można mieć do duetu PiS + Glapiński (pisiory w RPP).
Kolejna kwestia, że zadaniem RPP nie jest dobranie o niskie bezrobocie czy inne
ale to i 500+ to jest kasa ściągana z podatków,


@HansLanda88: chciałeś powiedzieć ''to miała być kasa ściągana z podatków'' w rzeczywistości to kredyty zaciągane przez nasz rząd, bo mimo ich księgowych i podatkowych zabiegów nadal co roku wywala gigantyczny deficyt ( ͡° ͜ʖ ͡°)