Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Ostatnio natrafiłem na post z tagu #finanse dotyczący ścieżek kariery i zarobków w tej branży (taki ze zdjęciem wieżowców).

Ktoś w komentarzu napisał o doradztwie, w którym na entry level zarabia się (brutto razem z premią) 20k PLN, po 3-5 latach jakieś 30-40k, a po 10-15 latach bańka rocznie i wzwyż.

Jakie to są firmy, które aż tyle płacą??? Dużo jest takich miejsc w ogóle? Taka ścieżka wynagrodzeń to standard, czy raczej dla jakichś wyjątkowych osób, turbo-wyjadaczy? Może ktoś się podzieli anonimowo konkretnym stanowiskiem i zarobkami (z podziale na bazę i premię)?

Ktoś tam wspominał o #mbb - BCG, Bain, McKinsey & Company. O Private Equity w Warszawie ciężko znaleźć jakiekolwiek dane dot. wynagrodzeń. Niektórzy podawali też bankowość inwestycyjną (Rothschild & Co., J.P. Morgan) - serio tam się aż tyle zarabia? 20k brutto PLN z premią na entry level robi duże wrażenie, nawet przy oczywistym założeniu, że nie jest to praca od 8 do 16.

Ktoś ma jakieś wiarygodne inside info z branży jak to wygląda płacowo w różnych działkach (konkretne stanowiska, nawet bez podawania firm) i jak tam jest z kulturą pracy (rzeczywiste godziny pracy, stres, presja etc.)? Pytam, bo w większości działek finansów można pomarzyć o takich pensjach co najwyżej (przykładowo 30-40k to może zarobi dyrektor kontrolingu, który na pewno ma więcej niż 3-5 lat doświadczenia zawodowego).

#finanse #korposwiat #pracbaza #zarobki #bankowosc #gielda #inwestycje #konsulting #consulting #warszawa #praca #pracbaza #kiciochpyta

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63190ff1ca8dcba1dc1bbbda
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 29
@AnonimoweMirkoWyznania: nie wiem jak w mbb ale w ibd nie zarabia sie tyle na entry na pewno, a w polsce premia to z 1-2 pensje dodatkowo. IBD w polsce to namiastka IBD w krajach zachodnich i pod wzgledem plac i pod wzgledem wielkosci transakcji - zakladam ze w consultingu jest podobnie (?).

Edit. " a po 10-15 latach bańka rocznie i wzwyż." tu ktos raczej mocno poplynal, tyle to moze jakies
@AnonimoweMirkoWyznania: Kilka uwag. Na pewno nie 30-40k po 3-5 latach, ale po jakichś powiedzmy 7-10 już na pewno tak. No chyba, ze jestes ultraprzebojowy i ultrawybitny. Ale nikt mi sie nie chwalił.

a po 10-15 latach bańka rocznie i wzwyż.

Jak przedmówca napisał, poziom top menadzerski i wyżej. Wybitne jednostki.

Ale generalnie tak, płacą dużo. W Warszawie zrobiła się mała konkurencja na rynku finansowym. I dobrze. Jak chcesz się wbić w
ZazdrosnySzambonurek: @Betoniarka69: misiu ale nie siej defetyzmu. Premie w warszawskim IBD to 80-120% rocznej pensji, ale mowimy o BANKOWOŚCI INWESTYCYJNEJ a nie jakimś doradztwie w #big4, bo tam taki seniorek po 3 latach expa ma ledwo 10-12k brutto i może 2-3 pensje bonusu

Jak najbardziej jest tak w Rothschildzie (mają z 10 osób), JP Morgan (mają z 2 osoby), Goldmanie (też 2-3 osoby), Morgan Stanley (z 5 osób?), DC
OP: Aż wszedłem z ciekawości w raport Michael Page z 2022 r. - wg niego analityk w bankowości inwestycyjnej w Warszawie zarabia najczęściej 12k brutto PLN nie uwzględniając bonusu, więc dodając 80-120% rocznej pensji w postaci bonusu robi się duża sumka.

Z tym że Rothschild, JPM i Morgan Stanley to raczej elitarne miejsca w branży IBD, z ograniczoną podażą miejsc - a dla porównania ile mogą dostawać analitycy (tj. lvl wyżej
EzoterycznyJegomość: Ja siedzę obecnie w polskim fundusz Private Equity (tier 2). Jak to wygląda z mojego doświadczenia.
Konsulting i MBB te 7 lat temu gdy zaczynałem karierę zarobki na start (staż w trakcie studiów) to 10k brutto (z tego co słyszałem to tu się wiele nie zmieniło ze względu na brak podatku dla młodych w międzyczasie). Nazwy stanowisk różne, ale jako full time dostawało się w pierwszym roku 13-16k (miesięcznie, brutto,
LuksusowaSamica: > Jeśli chodzi o Polskę to moim zdaniem to najlepsza opcja, żeby dosyć szybko wbić na porządny poziom zarobków

przeciez za taka ilosc czasu to wychodzi bardzo marnie. Jeszcze podczas koncowki mojego bycia junior developerem mialem projekt, gdzie latalem 12-16h (tylko w tygodniu) to wynagrodzenie mialem duzo wyzsze od wieku w tysiacach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
---

Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
MiłosnaNiewiasta: @LuksusowaSamica: nie ma co porównywać zarobków i godzin w IT do konsultingu/finansów. Jeśli chodzi o łatwość dostania się, godziny pracy, atmosferę, to tutaj na pewno IT wygra. Z mojej perspektywy (jako osoby pracującej w PE) konsulting i finanse mają jednak tę zaletę, iż pracować w nich może znacznie szerszy zakres osób (na entry level niepotrzebna jest żadna specjalistyczna wiedza, dostają się ci którzy mają większego drive do pracy) plus
WalecznyDryblas: Jeszcze jedna istotna różnica konsulting vs. finanse. W funduszach dosyć popularne są kontrakty B2B, czego w konsultingu prawie nie uświadczysz. Tutaj różnice są kolosalne i często niwelują różnice w zarobkach brutto (e.g. 30k w konsultingu to 36k kosztu pracodawcy i "tylko" 20k na rękę vs. na b2b żeby dostawać 20k na rękę wystarczy tylko 25k netto na fakturze).
---

Zaakceptował: LeVentLeCri
Mnie finanse jarają dużo bardziej niż konsulting strategiczny, ale dla osoby niezdecydowanej poleciłbym raczej konsulting. Niestety ale obie branże są wypełnione toksycznymi ludźmi, pracoholikami i naprawdę agresywną kulturą pracy. Praca w funduszach wiąże się też ze sporym ryzykiem zawodowym - jest bardzo ciężko znaleźć pracę na seniorskim stanowisku. Dodatkowo jest to bardzo wąski zakres umiejętności, który ciężko przełożyć na inne branże (na dobrze płatnych stanowiskach). Generalnie, jeśli jesteś dyrektorem w funduszu, firma