Wpis z mikrobloga

Algorytmy mechaniczne na giełdzie – zrób to sam.

Na okoliczność wykopowego uhonorowania mnie pomarańczową odznaką VIP za 100 obserwujących, piszę krótkie wprowadzenie i zachęcenie do tworzenia giełdowych algorytmów mechanicznych.

Dziś część 1, a będzie ich pewnie kilka. Plusujących będę wołał do kolejnych części.

Wbrew pozorom nie trzeba mieć do tego specjalistycznej wiedzy i oprogramowania, na początku wystarczy Excel lub jego darmowy odpowiednik. Oczywiście skill w programowaniu lub zaawansowanie w Excelu na pewno pomoże oraz pozwoli wyciągnąć każdy algorytm na wyżyny niedostępne dla laików. Z góry zaznaczam, że nie jestem programistą, więc tym bardziej niech będzie to zachętą do tworzenia i testowania swoich pomysłów.

System bądź algorytm mechaniczny ma za zadanie całkowicie przejąć od inwestora proces decyzyjny i zautomatyzować handel lub przynajmniej wspomóc decyzyjność odcinając od rynkowego szumu. Czyli na podstawie przetestowanej formuły system wypluwa nam sygnały:
a) kup -> sprzedaj
b) sprzedaj na krótko -> odkup
c) nic nie rób.

Systemy, których jestem zwolennikiem, to systemy oparte wyłącznie na cenie. Nie stosuję wskaźników typu średnie kroczące, oscylatory RSI lub stochastyczne, MACD itp. One robią lagi w stosunku do ceny, więc nie widzę sensu w uwzględnianiu jakichkolwiek opóźnień. Trochę wskaźników już w życiu przetestowałem i najbardziej przydatny (w mojej ocenie) to ATR czyli wskaźnik zmienności. Mimo mojego nastawienia i tak zachęcam do drążenia wskaźników, bo jeśli ja coś odrzucam, to nie znaczy, że trzeba to całkowicie olać.


Jeśli nie wskaźniki, to co? Ano tak jak pisałem wyżej - cena. Zaczynamy od obserwacji cen w zakresach OHLC czyli albo świece, albo słupki. Szukamy sekwencji, które da się zapisać w excelowej formule. Np szukając „dołków” patrzymy na zachowanie ceny w okolicach lokalnych korekt: i dla przykładu mamy dwa minima coraz niższe na spadkowych świecach, następna świeca też jest spadkowa i kolejna również. Czyli zestaw 4 sesji ułożonych w odpowiedniej kolejności. Ja najpierw rysuję sobie to na kartce w dużym powiększeniu, oznaczam ceny i dopiero piszę formułę.

Zapisujemy formułę w najprostszy możliwy sposób:
`=jeżeli(oraz(minsprzed4dnizamknięciewczoraj;otwarcie_dziś
  • 20
@Tomtomprom: Darmowe dane (niektóre) są na stooq. Możesz też otworzyć dowolne demo metratradera i z centrum historii wyeksportować do csv. Ja używam tych, które udostępnia DM BOŚ dla swoich klientów.
@RGB_XYZ: Na proste zależności oczy otworzyły mi tzw "haki Rossa". One nic nie mówią na temat zachowania rynku jako całości, ale wyłapują drobiazgi z zachowania ceny i na tym kończą filozofię.
Zależność pomiędzy sygnałem a oczekiwanym zwrotem może wyglądać różnie, np tak jak na obrazkach, po to są testy, żeby szukać swojego "edge".
Pobierz DJ007 - @RGB_XYZ: Na proste zależności oczy otworzyły mi tzw "haki Rossa". One nic ni...
źródło: comment_1661453534NGXbouta4HNNfXr6o2UFnV.jpg
@danielator: Możesz uwzględniać dowolne warunki. Ta podana prosta zależność jest wyłącznie przykładowa, a nie gotowy materiał na graala, choć w praktyce niewiele trzeba przy tym kombinować. Co do tp na ATR, to nie używam w takich modelach, bardziej warunek zamknij po x dniach.
nie znalazlem tickera dla ktorego ilosc zamknietych na plusie bylby powyzej 50%.


@danielator: pytanie jak realizowany jest profit oraz stosunek śr. wygranej/przegranej

tak jak na obrazkach, po to są testy, żeby szukać swojego "edge".


@DJ007: 1. w jaki sposób bronisz się przed przeoptymalizowaniem strategii? Ostatni obrazek wydaje się być zbyt piękny.
2. Używasz równolegle dwóch lub wiecej roznych strategii? Różnych nie tylko, że inna wartość parametru ale wykorzystującą inną formację/zachowanie
Już lepiej nauczyć się MQL na MT4/5 niż #!$%@?ć się excelem. Plus wbudowany tester strategii sprawdzi to szybko
@NieBendePrasowac:

1. w jaki sposób bronisz się przed przeoptymalizowaniem strategii? Ostatni obrazek wydaje się być zbyt piękny.


Sprawdzam przede wszystkim skąd się wzięły największe zyski i straty i nie testuję wszystkiego na całości danych, tylko najpierw biorę np 5 lat i później dopiero resztę. Ostatni obrazek zaliczył -20% w dwóch trejdach, więc nie taki super.

2. Używasz równolegle dwóch lub wiecej roznych strategii? Różnych nie tylko, że inna wartość parametru ale
oczami wyobraźni widzę jak jakiś high frequency trader z Jane Street wykrywa i ogrywa twojego Excela, tak żeby cię wydymać XD


@fledgeling: Tak, już widzę jak schyla się po moje drobniaki :)