Wpis z mikrobloga

#wykopoweprzeboje
Ok, jako że mamy dzień techniczny, a często zdarza się, że sporo osób nie zna za bardzo zasad konkursu i np. w połowie I rundy pyta się jak zgłosić piosenkę zdecydowałem, że zrobię takie FAQ dotyczące konkursu. Miałem je zrobić jakiś czas temu, ale jakoś nie miałem do tego głowy, wiec dzisiaj jest dobra okazja.

-Jak wybierana jest kategoria danej edycji?
Przed rozpoczęciem kolejnej edycji wstawiam wpis, w którym proszę Was o napisanie, jaki temat chcielibyście na następny konkurs. Może on dotyczyć konkretnego gatunku, okresu, języka, tematyki utworu itd. Następnie zbieram 5 (czasem więcej jak jest ex aequo) najbardziej plusowanych komentarzy i robię z tego ankietę następnego dnia. Ta opcja, która po 24h będzie miała najwięcej głosów zostaje tematem kolejnej edycji. Po jej zakończeniu ponownie wstawiam ankietę z 4 pozostałymi propozycjami. I tak aż do wyczerpania zaproponowanej piątki kategorii. Wtedy znowu wstawiam wpis z zapytaniem jaką kategorię byście chcieli i cykl się powtarza.

-Jak można zgłaszać utwory i które są wybierane do konkursu?
Po wybraniu kategorii wstawiam wpis z prośbą o podanie Waszych propozycji utworów do konkursu. Dostają się te, które zyskały przynajmniej 1 plusa, chyba że jest bardzo dużo piosenek to wtedy próg jest podniesiony i dostają się te z przynajmniej dwoma (na razie tak się nie zdarzyło). Jeżeli jest mało piosenek zgłoszonych to wyjątkowo dopuszczam piosenki bez plusów. Następnie ustawiam piosenki w formie rankingu głównego. Ustawione są od najbardziej plusowanej do najmniej. Jeśli dwie piosenki zyskały tyle samo plusów, to wyżej jest ta, która została dodana później. Jeśli się zdarzy, że ktoś już wcześniej wstawił utwór, ale nie miał plusów, a później ktoś wstawił ten utwór drugi raz (mimo że usilnie proszę, żeby dokładnie sprawdzać, czy ktoś waszej propozycji już nie dał, bo potem mam takich ananasów jak ostatnio, co wstawili 6 razy Rock Me Amadeus, mimo że ktoś to nawet zaproponował na początku xd), to taką piosenkę wpisuję do rankingu, ale daję na koniec stawki z tymi samymi plusami (czyli jeśli np. piosenka miała za drugim razem 3 plusy, a w rankingu jest 10 piosenek z 3 plusami na miejscach 50-59, to ustawiam ją na miejscu 60, jakby nie była wstawiona pierwsza z 0 plusów to by normalnie była na 50).

-Dlaczego moja piosenka nie dostała się do konkursu?
Mogą być prawdopodobnie 3 powody:
a) albo, tak jak napisałem, dostała 0 plusów;
b) albo nie pasuje do tematyki edycji;
c) albo została odrzucona przez pomysłodawcę kategorii, o czym napisałem pod następnym pytaniem;

-Jak wygląda system oraz jak jest ustalana "drabinka" konkursu?
Jak już mamy ranking to staram się, żeby liczba piosenek była podzielna przez 3. Dlatego zdarza się, że mogę dobrać jedną-dwie piosenki do konkursu z tych 0-plusowych lub dobrać jakieś własne propozycje i wpierdzielić je do rankingu według mojego widzimisię ( ͡° ͜ʖ ͡°) Następnie taką listę wysyłam do pomysłodawcy kategorii, która wygrała wcześniejszą ankietę z zapytaniem, czy chce coś zmienić. Wtedy on ma wolną rękę, może zmieniać miejsca utworów, dodać jakąś swoją piosenkę, usunąć jakąś itd. Zazwyczaj jest tak, że albo zostawiają listę taką jaka jest albo dodadzą maks kilka swoich propozycji. Wtedy dzielę piosenki na rozstawione i nierozstawione. Rozstawione to te, które są w 1/3 górnej części rankingu, nierozstawione to reszta. I wtedy numer 1 rywalizuje w grupie z numerem ostatnim i przedostatnim, numer 2 z 3. od końca i 4. od końca itd. Następnie do drugiej rundy przechodzą zwycięzcy grup i zazwyczaj jakaś określona liczba lucky-loserów. Ich liczba zależy od tego, ile było zwycięzców grup i staram się, żeby liczba wszystkich utworów przechodzących była liczbą będącą potęgą 2 (najczęściej jest to 64). Więc jeśli np. były 53 grupy, to do następnej rundy przechodzą zwycięzcy z każdej grupy i 11 lucky-loserów z 2. miejsc. A kim są lucky-loserzy, spytacie się? Otóż są to drużyny z drugich miejsc w grupach, które tracą najmniej procentowo do pierwszych miejsc. W następnych rundach już są pojedynki 1v1 i rundy w stylu 1/32 finału, 1/16 itd. Wtedy zbiór tych piosenek jest dzielony na dwa i górne 32 (jeśli mamy 64 piosenki) są rozstawione, a dolne nierozstawione. I dobieranie w pary wygląda podobnie jak w poprzedniej rundzie, czyli teoretycznie najlepszy z teoretycznie najsłabszym, 2. najlepszy z 2. najgorszym itd. Czyli im wyższy numer pojedynku tym teoretycznie bardziej będzie wyrównany pod względem dobranych piosenek. W następnych rundach jest taka sama zasada dobierania.

-Co gdy dwa utwory mają taką samą liczbę głosów?
Zależy w której rundzie. Jeśli mówimy o fazie grupowej, to gdy 1. i 2. piosenka mają tyle samo głosów, to ta wyżej w rankingu jest liczona jako zwycięzca grupy, a ta niżej jako lucky-loser. Jeśli tyle samo głosów mają piosenki z miejsc 2. i 3., to obie są zaliczane jako lucky-loser, ale pod warunkiem, że tracą dostatecznie mało do pierwszego miejsca. Jeśli będzie tak, że te piosenki będą na styk (np. wchodzi 15 lucky-loserów, a tracą tak, że w "małym rankingu" lucky-loserów zajmują ex-aequo 15. miejsce), to wtedy o tym kto przechodzi dalej decyduje pomysłodawca kategorii, którego o to pytam na pw. Jeśli się nie odezwie to awansuje ta, która jest wyżej w rankingu.
Natomiast jeśli remis padnie już w fazie pojedynkowej, to od razu idę z pytaniem do pomysłodawcy, kto idzie dalej i on decyduje. I tak samo jak w grupie, jeśli nie da odpowiedzi to awansuje ta wyżej w rankingu.

Jak długo trwa konkurs i głosowanie?
Każdego dnia wstawiam najczęściej 4 ankiety. Między rundami jest dzień techniczny, w którym podliczane są ostatecznie głosy i ustalane następne rundy. No to sobie można policzyć ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli chodzi o datę, do której można głosować, to zawsze jest to 24h od dodania wpisu ostatniej ankiety z rundy. Datę tę zresztą możecie zobaczyć w linku do drabinki, który znajduje się w każdym wpisie z ankietą.

-Co zrobić, żeby być wołanym lub wypisanym z wołania?
Choć uważam, że w dobie możliwości obserwowania tagów wołanie do ankiet jest bezsensowne, to dopuszczam taką możliwość. We wpisie z propozycjami pod spodem daję komentarz do zaplusowania, jeśli ktoś chce być wołany do ankiet. Daję tam termin, do którego można plusować. Jeśli ktoś nie zdąży to niech odzywa się do mnie na pw, żebym go dopisał.
Tak samo jeśli ktoś chce być wypisany niech wbija na pw.
Swoją drogą chyba zacznę pisać ostrzeżenia w tych komentarzach do plusowania, że delikwent będzie wołany 4 razy dziennie, bo potem mam falę spamu w skrzynce odbiorczej, żeby wypisać w wołania, bo panie, my podpisywali, my nie wiedzieli, że to tak często będzie wołane ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania w sprawie konkursu to możecie też zapytać tutaj pod wpisem. Link do tego FAQ będzie też w każdym wpisie z ankietą.
  • 3