Wpis z mikrobloga

Mirki specjaliści od #agd i dla zasięgu wołam jeszcze fanów #elektronika (wiem, że #nieelektronika i wybaczcie, ale krucabomba, nie ma dojnych tagów poświęconych serwisowi i urządzeniom AGD), czy może mi ktoś zorientowany coś napisać o różnicach między tymi dwoma zmywarkami?

Siemens SN53ES14VE
https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/zmywarki-do-zabudowy/sn53es14ve

i Bosch SMI4HAS48E
https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/zmywarki-do-zabudowy/zmywarka-bosch-smi4has48e

Oba modele niemal bliźniacze, oba z tego samego koncernu BSH, mniej więcej z 2018 roku, mają identyczną klawiszologię, soft, parametry i możliwości. Z istotnych różnic są jedynie trzy:
1) dno: siemens ma plastikowe,
2) cena: siemens mimo plastikowego dna jest o 150zł droższy,
3) popularność: na temat Boscha (tego konkretnego modelu) można w sieci znaleźć setki, a szukając poza PL nawet tysiące opinii, w ogromnej większości pozytywnych. Siemens - jakby nie istniał na rynku, jakieś pojedyncze opinie jedynie udało mi się znaleźć. Skąd taka różnica w popularności? Ta wyższa cena w połączeniu z plastikowym dnem powoduje, że nikt go nie kupuje, czy jak?

Uprzedzając odpowiedzi w stylu "oba to szajs, dołóż 1000zł i kup coś porządnego": muszę mieć zmywarkę z panelem na wierzchu, chcę mieć zmywarkę "smart" z możliwością integracji z #homeassistant, a te dwa warunki w tym momencie zamykają temat, jedynie te dwa modele (ew. ich droższe wersje) wchodzą w grę.
Kierując się setkami pozytywnych opinii brałbym Boscha, niestety przy końcowym ustalaniu "co kupić" okazało się, że Siemens ma znacząco wyższy wskaźnik WAF no i jest mocne ciśnienie, żeby jednak Siemens. Co wykopowi spece na to?

  • 16
@Jarek_P BSH nadał tłucze osobno Siemensa i Bosha bo dane rynki są przyzwyczajone.
W środku to samo.
Jedyna różnica to kraj produkcji, bodaj bosh składany u nas a siemens chyba w Turcji ale ręki sobie nie dam uciąć bo mam to info sprzed 4 lat jak robiłem w AGD.
@Jarek_P: BSH było joint-venture Siemens i Bosch. Siemens sprzedał Bosch swoje udziały ale BSH nadal robi pod dwoma markami gdzie Siemens targetuje bardziej high end I odpowiedniki są trochę drozsze niż Bosch. Bebechy raczej te same, czasem mogą się różnić jakąś softowa funkcja czy wyglądem zewnętrznym.
@kwantowykocyk: @Tymian: tak bym się właśnie spodziewał, że te zmywarki stanowią te same konstrukcje. Plastikowe dno w Siemensie w sumie też mogę przeboleć, bo przecież młotkiem tego rąbał nie będę, nie popęka mi. Faktem jest, że stal łatwiejsza w czyszczeniu, ale kurcze... nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek w posiadanej zmywarce mył ją w środku mechanicznie (w sensie szorowania), zawsze sama chemia myjąca plus okresowe czyszczenie filtra wystarczały, więc pewnie i
@Jarek_P plastikowe czy nierdzewne dno to Ci powiem w tej chwili jeden #!$%@?. Ani jedno ani drugie nie będzie korodować.
Cieknąć też nie będzie. Nikt tego nie szoruje nigdy (no czasami szczotką nieco przejadę) i tyle.

Różnica wynika z przyzwyczajenia danych rynków. Niemcy lubią Siemensa bo zawsze był "lepszy" To zostawili siemensa.
Wiesz oni mają ulice Simensa w Berlinie xD (Siemensdamm) Spójrz na to, plastikowe dno w siemensie a jednak droższy. Pewnie
Wiesz oni mają ulice Simensa w Berlinie xD


@Tymian: nie tylko w Berlinie :) W niedużym mieście Greifswald istnieje wielki kombinat, w czasach DDR chyba zajmujący się bardzo tajną elektroniką wojskową, potem przez lata był to Siemens, obecnie jest to zbiór firm różnorakich (ale chyba na części cały czas Siemens funkcjonuje) i tenże Siemens mieścił/mieści się przy ulicy, a jakże, Siemensallee :)
@bajcik: żeby mieć satysfakcję :D
Ludzie czajniki "smart" kupują, a Ty mnie zmywarki żałujesz?

U mnie tak naprawdę największą barierą ograniczającą ilość modeli jest ten odkryty panel frontowy, ten drobiazg bardzo ogranicza wybór, ogranicza go tak naprawdę do kilku modeli na krzyż, z czego te dwa wydały mi się najsensowniejsze, możliwość usmartowienia zaś - miłym i pożądanym dodatkiem. Poza tym możliwość podejrzenia na panelu HA w komórce, ile jeszcze czasu zmywania
@Jarek_P: Po smart-lodówce już mnie chyba nic nie zdziwi. Ani tym sterować, ani nie ma nic ciekawego do przekazania.
Zaś co do Smart-zmywarki: powiadomienie o zakończeniu da się ogarnąć gniazdkiem za 50zł. Zdalne (czy wręcz zautomatyzowane) otwarcie drzwiczek? O - to może być ciekawe :)
@bajcik: smart-lodówka będzie, jak tylko moja obecna się "skończy"! I nawet nie rajcuje mnie tutaj możliwość zdalnego podglądu temperatury w lodówce, a w skuteczność automatycznego raportowania, że masło się kończy i trzeba dokupić, szczerze mówiąc i tak nie wierzę. ALE: tablet na drzwiach lodówki, tablet mogący przecież stać się czymkolwiek, od odtwarzacza multimediów począwszy, na choćby i kuchennym frontendzie homeassistanta skończywszy - o i ta wizja mi się podoba :)

Powiadomienie
Ale wiecie że Siemens jako firma nadal istnieje z 300 000 pracowników i obrotem na poziomie 60 mld euro. Poprostu wyszli z rynku AGD :)


@kwantowykocyk: wiemy, wiemy, w końcu byłymi pracownikami Siemensa jesteśmy (my, Jarek_P), sprzedanymi wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza w czasach, gdy Siemens się pozbywał swojej części telekomunikacyjnej.
Siemens w czasach świetności zajmował się chyba wszystkim, co techniczne, od tramwajów począwszy, na aparaturze medycznej skończywszy i co ciekawe,
@Mackai: ten wybrany model ma natywną integrację Bosch Home Connect i jej używam. Działa, choć nie jest najlepsza. W HACS jest jakaś alternatywa, ale nie testowałem