Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Co mam zrobić w mojej sytuacji? Dostaję depresji przez drastyczny spadek jakości życia.
W 2020 roku kupiłem mieszkanie, oczywiście posiłkując się kredytem, jak zapewne domyślacie się kredyt jest na zmiennej stopie...
Kosz kredytu plus czynsz zamykał się w okolicach 1950 (Zarobki 6300) także na życie mi wystarczało bez większych problemów.

Obecnie koszty mieszkania to blisko 4000, kolejne posiedzenie RPP na horyzoncie, a co najgorsze moje życie tak się potoczyło, że zarobki spadły do 5500, dodając do tego paliwo (około 600 miesięcznie przy obecnych cenach) jedzenie, pozostałe koszty życia itp mój budżet już przestał się spinać, ratuję się oszczędnościami. Kompletnie nie wiem co robić, przestałem być produktywny, ciężko mi zasnąć, nie mogę się oswoić z myślą, że tak nagle z miarę wygodnego życia stałem się osobą która ma budżet na poziomie wesołego studenta I roku. Nie widzę dobrego wyjścia, sprzedaż mieszkania i wynajęcie czegoś za około 2000-2500? I co potem? Odkupienie za rok dwa po wyższych cenach?
Po prostu chciałem się wyżalić, że moje marzenie staję się obecnie moim koszmarem...
#zalesie #mieszkanie #kredyt #pytanie #nieruchomosci

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62c5352b36ea12b6ac8fea76
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 127
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania: Z------s, ze nie wziales zafixowanej stopy na 5 lat w momencie zaciagniecia kredytu. Chciales przyjanuszowac na 300zl miesiecznie, w zamian za to teraz masz stres, a moglbys przez najblizsze 2-3 lata ostro nadplacic kapital. Beda wakacje kredytowe od przyszlego miesiaca(?), a od przyszlego roku byc moze przejscie z WIBOR na POLONIA i sytuacja znow sie ustabilizuje. Nie dramatyzowalbym, bo jest nadzieja, ale faktem jest, ze musisz przestac wydawac, a
  • Odpowiedz
@little_muffin: Napisałem w kolejnym zdaniu. Bo ludzie mają zmienne potrzeby mieszkaniowe. Rynek nie stoi w miejscu, ktoś zawsze sprzedaje, kupuje, zaczyna wynajmować, rezygnuje z wynajmu. Ktoś zmienia pracę, zmienia miejsce zamieszkania, przyjeżdża na studia, nie chce już mieszkać z rodzicami, rozwodzi się, rodzą mu się kolejne dzieci etc. Mieszkania i domy kupują często Ci którzy do tej pory wynajmowali, więc był odpływ wynajmujących z rynku. Jeżeli teraz ten odpływ zmaleje,
  • Odpowiedz
@Mirkosoft: chyba nie rozumiesz mojego pytania - każdy teraz gdzieś mieszka, to, że ty teraz pójdziesz do rodziców, a swoje mieszkanie wynajmiesz, nie zmienia puli osób szukających mieszkań na wynajem. Zawsze tam się jakaś nowa pula generuje, ale ilość osób oferujących mieszkania na wynajem będzie aktualnie większa od ilości osób poszukujących mieszkania żeby nająć. Co doprowadzi do sytuacji, że niewynajęte mieszkania będą generowały koszty, a to z kolei prowadzi do
  • Odpowiedz
@little_muffin: To że ktoś chciał kupić mieszkanie, ale będzie dalej wynajmował zmienia pulę chętnych na wynajem. Bo mógłby zwolnić mieszkanie na wynajem, a teraz tego nie zrobi. Rok temu by to zrobił. Nie wiem po czym wnosisz że nagle ma się drastycznie zwiększyć ilość mieszkań na wynajem. Póki co ceny najmu wystrzeliły, co jasno sugeruje że popyt rośnie - bo w podaży nie było większych zmian.
  • Odpowiedz
, a nie luksusem, który dla wielu pozostaje w strefie marzeń


@India93: wyścigowe ferrari też powinno być w możliwościach zarobkowych zwykłego Polaka ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Tak w ogóle to mieszkania w Polsce są jednym z najtańszych
  • Odpowiedz
Spektakularnych podwyzek to nigdzie nie ma i nie bedzie, mimo ze oficjalnie 15-144268312nflacji (o IT nie mowie)


@geronimo80: No to zobacz jak urosła średnia krajowa. Urosła prawie że tak samo jak inflacja. No chyba, że to IT cignię większość tej śr

@pwone: it nie ciągnie średniej bo b2b nie wlicza się do średniej. Niemniej to ze średnia urosła o tyle nie znaczy ze wszystkim równo rośnie. Komuś kto
  • Odpowiedz
wyścigowe ferrari też powinno być w możliwościach zarobkowych zwykłego Polaka


@Pozytywny_gosc: a może od razu samolot odrzutowy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W Polsce możesz zarabiac 16k w IT i mieszkanie będzie kosztować 600k PLN


mówimy o realnych zarobkach przeciętnego Polaka, a nie o zarobkach mirków xD
  • Odpowiedz
Dla tych którzy są w podobnej sytuacji i zastanawiają się czy nie sprzedać mieszkania. Przez 5 lat od nabycia nieruchomości w przypadku sprzedaży należy uiścić podatek dochodowy 19%.


@superstulej: ale jeżeli sprzedasz drożej i tylko od nadwyżki.
A ty tak napisałeś jakby od wartości mieszkania trzeba 19 liczyć (zresztą to chyba teraz jest 17/18 - zgubiłem się z progami od nowego wału - 19% to liniowy)
  • Odpowiedz
@India93: ale zarobki 16k w Polsce są realne przy mieszkaniu kosztującym 600k pln i sporo osób jednak zarabia 15-20k
w Niemczech programista zarobi 4k a mieszkanie kosztuje 400k eur, zarobki rzędu 12k euro w niemczech (proporcja) są praktycznie nieosiągalne, tak jak 50-100k w Polsce
  • Odpowiedz
ale zarobki 16k w Polsce są realne przy mieszkaniu kosztującym 600k pln i sporo osób jednak zarabia 15-20k


@Pozytywny_gosc: nie twierdzę ze nie są, ale mi cały czas chodzi o tych co zarabiają o wiele mniej, OP przy zarobkach 6k napisał ''moje marzenie staje się obecnie moim koszmarem...''
  • Odpowiedz