Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Z czego wynikają zarobki w webdev, a w szczególności frontend? Z całym szacunkiem ale zarobki w tej dziedzinie to jakaś totalna odklejka względem poziomu wymaganej wiedzy. Seniorskie zarobki to już spokojnie okolice 25-30k++ zł. Jak to się ma np. do programistów systemowych/embedded gdzie wymagana wiedza techniczna jest nieporównywalnie większą i często wymagana jest wiedzą z wielu dziedzin jak np. sieci, systemy operacyjne, architektura systemów komputerowych, protokoły komunikacji itp?

#programowanie #programista15k #webdev #embedded

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62c31220e80a5db3bac31ad9
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 58
@AnonimoweMirkoWyznania: skoro od tylu lat jest taki popyt na frontendowów to po co ludzie pchają się do embedded, skoro front jest łatwiejszy? Moje rozumowanie:
* frontend wcale nie jest taki prosty, oczywiście zestaw umiejętności jest inny, po prostu ciężko porównać jedno z drugim
* embeded jest dużo "przyjemniejszą" pracą a przynajmniej daje takie wrażenie. Do embeded pcha się dużo studentów z kierunków bardziej "elektronicznych" takich jak elektronika albo automatyka, bo to
to troche tak jakbyś zapytał czemu piłkarki zarabiają mniej niż piłkarze. Każdy powinien zarabiać siano proporcjonalnie do tego jakie przynosi ;)
@AnonimoweMirkoWyznania: front to też design, ui, #!$%@? się z różnymi toolami do mockupów, wysokopoziomowe enginy itd. Nie każdy lubi się z tym #!$%@?ć.

Ale fakt, poziom wiedzy stricte programistycznej, technicznej, niskopoziomowej jest u frontendowców najczęściej zerowy. No i co z tego? Na platformach wiertniczych też mało ludzi chce robić a nauczyć się może prawie każdy teoretycznie.
@AnonimoweMirkoWyznania: ogólnie poszedłem ostatnio na fullstack z samego backendu i muszę przyznać ze zrobić dobrze i18n i a11y plus support przeglądarek, animacje, performance, design, responsywność, testy to sztuka na serio. Do tego różne narzędzia w jednej firmie js w innej ts, react vue Angular od #!$%@? tego, każde inaczej działa. Zarzadzenie stanem na froncie. No ogólnie haseł to można wypisać milion. Mi dobrze z tym ze mam zaplecze backendowca i dlatego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 13
@AnonimoweMirkoWyznania: @iAmTS: @Tszmiel: @Saly:

bo chyba nikt nie chce w frontendzie pracować jak może na backendzie, nie wiem

W backendzie to masz jasne cele i ciekawe zadania i jest satysfakcja z kodu a na frontendzie jest gówno praca typu jak naciśniesz tu to tam znika tam się pojawia itd i weź jeszcze pisz testy do tego, tdd praktycznie nie istnieje
OP: @x-odus Swoją karierę zacząłem od webdevu, 4 (I troszkę) lata pracowałem przy rozwoju backendu (.NET Core od wersji 1.0) począwszy od aplikacji monolitycznych przez rozproszone mikroserwisy. Pisałem "od zera" serwisy typu auth as service, sso, api access oparte na identity server4 jeszcze w czasach kiedy był full darmowy (z tego co kojarzę już nie do końca). To wszystko w jednej z większych firm na świecie - nie będę mówił jaka