Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Z czego wynikają zarobki w webdev, a w szczególności frontend? Z całym szacunkiem ale zarobki w tej dziedzinie to jakaś totalna odklejka względem poziomu wymaganej wiedzy. Seniorskie zarobki to już spokojnie okolice 25-30k++ zł. Jak to się ma np. do programistów systemowych/embedded gdzie wymagana wiedza techniczna jest nieporównywalnie większą i często wymagana jest wiedzą z wielu dziedzin jak np. sieci, systemy operacyjne, architektura systemów komputerowych, protokoły komunikacji itp?

#programowanie #programista15k #webdev #embedded

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62c31220e80a5db3bac31ad9
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 58
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@AnonimoweMirkoWyznania: chłopie ale mam nadzieję że odróżniasz web app developera (angular, react, js) od kogoś kto robi stronki na wordpressie? Zarobki wynikają generalnie z tego że musisz w małym palcu mieć JavaScript, typescript, angualra / reacta. Wszystko się na prawdę dynamicznie zmienia i trzeba się doksztalcac. Dodatkowo frontendowiec musi mieć to wszystko co wymieniłeś + zmysł estetyczny żeby było przyjemnie dla użytkownika końcowego. Nie da się porównać tych dwóch profesji.
OP: @md5sum o WordPress developerach nawet nie wspominam, tak samo yoomla i inne klikacze.

"JavaScript, typescript, angualra / reacta." zauważ, że to co wymieniłaś to technologie / frameworki, coś co w embedded jest najmniej istotne (w uproszczeniu). To, że na frontendzie trzeba się co chwilę uczyć nowych frameworkow to problem samych frontendowcow, którzy mam wrażenie wręcz uwielbiają framework driven development. Bez wdawania się w jakieś głębsze szczegóły - wymagany poziom umiejętności
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@AnonimoweMirkoWyznania: developement w takim C z tego co pytam znajomych zatrzymał się w 2005 roku. Nikt nie wie co to testy, pipeline, ci/CD, integracja. To podobno rak tej branży. Może i ludzie potrafią pisać kod ale nie mają pojęcia o całej otoczce inżynierii tworzenia oprogramowania która jest tak samo ważna jak samo programowanie i znajomość algorytmów. Generalizuje ale generalnie frondendowiec szybciej dowiezie "wartość" widoczna dla klienta
@AnonimoweMirkoWyznania: ja się wypowiem bo to przechodziłem. Obecnie jestem Java developerem, przekwalifikowany właśnie z embedded. Embeddowców się nie szanuje. Moje zarobki wzrosły x2 na sam początek. Od dziecka byłem pasjonatem elektroniki, ciągle robiłem jakieś fajne projekty i to wcale nie mało skomplikowane bo robiłem też roboty z algorytmami rozpoznawania obrazu. Programowałem mierniki o sterowniki które teraz się sprzedają. Ale nawet mimo że nie było komu mnie zastąpić na miejscu to płacili
@AnonimoweMirkoWyznania: chociaz nie jestem frontendowcem, to wydaje mi sie ze mylisz prog wejscia z iloscia wiedzy do opanowania. pracujac z FE prog wejscia jest stosunkowo niski w porownaniu do embedded, ale zrozumienie calego tematu, poznanie narzedzi, bibliotek tez zajmuje sporo czasu. dlugo juz pracuje w webdev a ludzi z ktorymi mialem stycznosc, ktorzy na prawde dobrze znaja sie na calym ekosystemie FE moge policzyc na palcach jednej reki.
@md5sum: to jest nie prawda. W branży automotove kod jest pisany w C a jest dobrze pokryty wszelkiej maści testami, wdrożone są wszystkie nowoczesne metodyki programowania, pilnowanych i mierzonych jest wiele parametrów kody a CI jest mocno używane. Nie widziałem w innych projektach takiego rygoru prowadzenia kodu, dokumentacji czy worflow. Wiem to doskonałe z własnego doświadczenia.
@filozof900: dla mnie frontendowiec musi mieć poczucie estetyki dodatkowo. Wiadomo że UI designerzy za to odpowiadają ale jednak mimo wszystko trzeba mieć to unikatowe poczucie estetyki które nie każdy posiada. No i umiejętności techniczne na jakimś sensownym poziomie bo jednak trzeba to oprogramować. Bez tych dwóch umiejętności nie ma coś się pchać do frontu.
a zarabiają tyle samo lub mniej niż ktoś kto ustawia marginesy i divy na stronie.


@AnonimoweMirkoWyznania: proponuję podgonić trochę z technologią bo współczesny front to zupełnie co innego niż 10 lat temu. W nowoczesnej apce webowej wymieniasz ciągle, asynchronicznie dane z serwerem - czasem delay to 1ms a czasem 200ms a czasem nigdy się nie doczekasz, nie znasz kolejności odpowiedzi, kolejność wykonania kodu potrafi być bardzo randomowa, kolejna sprawa - wydajność
developement w takim C z tego co pytam znajomych zatrzymał się w 2005 roku. Nikt nie wie co to testy, pipeline, ci/CD, integracja. To podobno rak tej branży. Może i ludzie potrafią pisać kod ale nie mają pojęcia o całej otoczce inżynierii tworzenia oprogramowania która jest tak samo ważna jak samo programowanie i znajomość algorytmów.


@md5sum: dużo bredni już widziałem w tym wątku, ale to jest największa xD

Może nie pytaj
Nawet kiedy byłem integratorem w branży automotove i integrowwlem oprogramowanie w c to nie chcieli zapłacić


@DexterFromLab: ostatnio się trochę zmienia w automotive pod tym względem, stawki idą do góry, stają się powoli bardziej rynkowe, ale to pewnie zależy od firmy stricte. Ale i tak są niższe niż w innych gałęziach, więc coś w tym jest.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AnonimoweMirkoWyznania: Może miałbym wyrzuty sumienia że zarabiam za dużo, ale wystarczy że spojrzę jak żyją influntserzy i tych wyrzutów sumienia już nie mam, dwa wywodzę się raczej z biednej rodziny, teraz dopiero spełniam marzenia. Odpierdziel się od moich zarobków, zarobiłem nikomu nie ukradłem.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Może i ludzie potrafią pisać kod ale nie mają pojęcia o całej otoczce inżynierii tworzenia oprogramowania

@md5sum: Nie mają pojęcia w jakim sensie? Niestety, ale to co opisałeś kompletnie mija się z prawdą, akurat w takich projektach aspekty o których wspomniałeś mają ogromne znaczenie. Nawet jeśli chodzi o kwestie techniczne, tutaj nie wszystko da się szybko "dowieźć dla klienta" przy użyciu frameworka. Nie ma tutaj generycznych problemów, których rozwiązanie skopiujesz sobie