Wpis z mikrobloga

Lecimy:
1. Zdaniem moich znajomych UKR w miesiąc stracili około 4-5 brygad w całym worku, ofc "przeliczeniowo" - tam każda brygada spadła do poziomu słabej bGB (batalionowej grupy bojowej).
Im się to moim zdaniem sypnie w ciągu tygodnia tj będą musieli się cofnąć na linię Słowiańsk-Kramatorsk-Konstantynówka. I to co ich ocali to fakt że Rosjanie też ponieśli horrendalne straty. Jeżeli Rosjanie mają gdzieś zachomikowane 3-4 brygady to będzie bardzo źle - ale IMHO nie mają takich sił, ja ich nie widzę w każdym razie.
Myślałem że UA poważy się na jakąś ofensywę niedługo ale IMHO rzucą siły do stabilizacji frontu na wschodzie. Może też o to chodziło Rosjanom dodatkowo.
Generalnie jest bardzo źle na łuku Dońca ale nie dla tego że UA walczą gorzej (bo walczą dużo lepiej niż Rosjanie) ale dlatego że obie strony zrobiły maszynkę do mięsa dla przeciwnika. A w tym rejonie Rosjanie rzucili większe siły i III rzut przeważył sprawę pod Popasną.
Nawet utrata łuku Dońca nic w tej wojnie nie zmieni strategicznie. Natomiast wojnę na wyniszczenie w trójkącie Sewierodonieck-Ługańsk-Gorłówka Ukraińcy przegrywają mimo szeregu taktycznych sukcesów (Izjum, mosty na Dońcu, obrona Sewierodoniecka, miesiąc obrony Popasnej) ponieważ Rosjanie nie mają litości dla tysięcy własnych pionków i mają ich więcej. I to jest właśnie wojna jaką Rosjanie znają i lubią - szeroki front, brak ryzyka oskrzydlenia, masy sprzętu, mało finezyjnej taktyki. Oczywiście po tej kampanii Rosjanie stracą możliwości ofensywne na jakiś czas. Ale swój cel osiągną w tym regionie. Chyba że Ukraina rzuci rezerwy w ten rejon. A z jakiś powodów (nie przesądzając jakich) naczelne dowództwo ukraińskie jak na razie nie chce (lub nie jest w stanie) dokonać rotowań walczących brygad. Zobaczymy ale na ten moment wygląda to źle. Ukraińcy wygrywają taktycznie ale przegrywają operacyjnie na chwilę obecną.
2. Gdzie zatem są rezerwy UKR i inne jednostki? Część się odtwarza (jak 1SBPanc z Czernihowa) ale dość dużo sił jest trzymanych koło Kijowa i Charkowa. Oraz Mikołajewa i Krzywego Rogu. Ukraińcy nie chcą/nie mogą tymi siłami rotować tego co mają na łuku dońca. Dlatego dochodzi do paradoksu - mają duże siły które mogłyby powstrzymać Rosjan na łuku Dońca ale nie rotują brygad w Donbasie co powoduje że w dwa miesiące z 3,5-4 tys ludzi stopniały one do 800-1200 każda. Stąd powolne pękanie frontu i obecne sukcesy Rosjan.
3. Co pt.1 zmienia w walkach na Ukrainie? Nic. nawet utrata całego łuku Dońca Sewierskiego aż po Kramatrosk-Konstantynówkę nic nie zmieni "strategicznie" - Rosja poza wybiciem korytarza z Krymu do Rostowa ND nie osiągnęła żadnego celu strategicznego tej wojny. Strategicznie Rosja przegrała ten konflikt już. Mały operacyjny sukces w Donbasie (który przez kacapów będzie grzany jako wielki sukces) nic nie zmieni. Tragedią byłoby załamanie się frontu i dojście Rosjan do Zaporoża i Dnipro -ale na to Rosjanie nie mają sił a UKR mają jednak odwody by powstrzymać Rosjan w taim scenariuszu.

MERITUM:
Ukraina strategicznie wygrywa wojnę co widać, Rosja przegrywa lub już przegrała ale nie zmienia to faktu że na łuku Dońca Sewierskiego Rosjanie właśnie powoli wygrywają z przyczyn opisanych w pt.1. Jednak to nie zmienia za wiele w generalnej rachubie.
  • 16
@wolskiowojnie: Postanowiłem sprawdzić Twoje słowa o tym, że S&F miało tezę, że "RUS pierwsi uderzą na Polskę /NATO a nie Ukrainę".

Cytat z PDFa projektu ANW:

Ewentualna utrata niepodległości przez Ukrainę i jej podorzątkowanie Rosji i tym samym uzyskanie podstaw wyjściowych do projekcji siły przeciw Polsce dodatkowo utrudnia utrzymanie spójności interesów [...]

Strona 167


Czyli S&F rozważało scenariusz, w którym Ukraina straci niepodległość.

Czy sprostujesz swoje słowa w tamtym poście?
@wolskiowojnie: Zacznij używać tagów bo nikt tych wpisów nie widzi : ) na początek #ukraina #rosja czy #donbaswar albo jakiś swój utwórz.
Załatw sobie weryfikację bo cholera wie czy ktoś sobie jaj nie robi i się nie podszywa:)

Wracając do tematu. Kacapskie wojska na północy się odbudowują, na ile są groźne?
Jesli dobrze zrozumiałem to Skrzypczak daje Ukrainie 4 tygodniowe okienko na jakąś kontrofensywę a ja się zastanawiam czym. Te 100
@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: dzisiaj z Kamizelą robię tym filmik na YT. Coś koło 21 wrzucę. Będzie Borsuk, Himars, Abramsy i Wilk do tego lotniskowiec na wodach Szwecji i parę innych. Ale chcemy się w 30min zmieścić.
O Ukrainie w sobotę lub niedzielę.

Załatw sobie weryfikację bo cholera wie czy ktoś sobie jaj nie robi i się nie podszywa:)


@PMNapierala - ja to ja czy nie? :D
@PMNapierala:

O dobrze Jarku, że też tu jesteś, sporo tu bartosieczkan trzeba wypalić głupotę bartosiakową do gołej ziemi:)


Dobrze, dobrze ale przebierenki wychodzą Ci lepiej niż pisanie na wykopie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Raz piszesz, że pocisk po bartosiaku to nie jest meritum twojego kontentu, a jak sie wolski tu pokazał to pierwsze o czym piszesz to bartosiak XD
Jak tam, male pensum masz, że musisz na