Wpis z mikrobloga

Ale powiem Wam, że teraz jest wrzucanie na kredyciarzy, że nie zrobili riserczu etc. Ale pamiętam jak jakiś czas temu miałem przez chwilę brać kredyt i zacząłem czytać jakieś artykuły, oglądać podcasty, to większość truła dupę ze kredyt hipoteczny to jedyny, jaki się opłaca. Że trzeba patrzeć na marżę i oprocentowanie. A nawet jak ktoś się zająknął o zmiennej i stałej stopie (co było mega rzadkie) to zazwyczaj zalecał zmienną, bo "od dawna jest stabilnie".
Ostatecznie kredytu nie brałem, ale parę dni temu przejrzałem te wszystkie artykuły i ci wszyscy wielcy internetowi "znafcy" i doradcy oczywiście teraz się srają jakie to zmienne oprocentowanie jest źle i nieprzewidywalne, a w ich artykułach do 5 lat wstecz nawet się nie zająknęli że warto ją to zwrócić uwagę.
Także też ciężko winić ludzi, którzy nie mają wykształcenia ekonomicznego, że nie do końca wiedzieli w co się #!$%@?ą.
#nieruchomosci #kredythipoteczny #kredyt #finanse #przemysleniazdupy
  • 25
@mbasasello: jest tak jak napisałeś, sam szukalem wiele tygodni w necie różnych wykresow, artykułów, lektur o kredytach, ekonomii, analiz i przewidywań analityków co dalej w PL ze stopami itd i wziąłem sobie kredycik i wszyscy zgodnie twierdzili, że nieee stopy na luzie do końca 2023 minimalnie albo wcale nie podniósł, luzik panie beirz pan śmiało xD jak jest wszyscy widzą. Generalnie chodzi mi o to, że pewnie większość ludzi jak ja
@przecietnyczlowiek Nikt nie myśli, a wystarczyło spojrzeć na archiwalne wartości WIBOR, inflacji czy stóp procentowych. Ludzie zakredytowali się pod korek przy rekordowo niskich stopach, a teraz jest płacz, że stopy wróciły do normalnych poziomów i póki co nie planują sie zatrzymać.
Nie drwię z kredytobiorców, bo sam w sposób rozsądny się zakredytowałem i w odpowiednim czasie przeszedłem na stałe oprocentowanie, jednak trzeba być kompletnie pozbawionym rozsądku by brać kredyt na 30 lat
to większość truła dupę ze kredyt hipoteczny to jedyny, jaki się opłaca.


@SOIOWER @mbasasello: większość "ekspertów" w TV mówiło też, że zamykanie lasów jest super a nad turystami na Gubałówce unosi się chmura śmiertelnego wirusa.

A co do tego, że nikt nie ostrzegał. Tutaj pan Kolany, główny analityk Bankiera, bardzo kumaty gość. Ale wy pewnie wolicie artykuły na money należącym do wp, który to zatrudnia filologów do pisania artykułów ekonomicznych. To,
@mbasasello: jeśli ktoś nie przeczytał umowy i nie zapoznał się z symulacjami kredytów (przy ofercie kredytowej dostajesz kilka symulacji) przy różnych wartościach oprocentowania to teraz może psioczyc tylko na siebie. Brałem kredyt 5 lat temu i do wszystkich artykułów podchodziłem ostrożnie, wziąłem na zmienna stopę, ale wiedziałem że nawet jak wzrośnie do (chyba wtedy najwyższego prezentowanego oprocentowania) 10% to będzie mnie stać spłacać. Nie można zakładać że zawsze będziemy płacić tyle
@przecietnyczlowiek: Myślę, że masz rację, ale skala problemu jest znacznie większa. Piszesz, że bo "nikt nie myśli o ekonomii w długim okresie czyli od początku do końca cyklu koniunkturalnego". Tymczasem większość ludzi nie ma w ogóle pojęcia, że jest jakiś cykl...
@Spinnaker: @HitcH_: Ale źle mnie zrozumieliście, ja nie usprawiedliwiam, nie próbuję tego racjonalizować. Tylko jednak większość ludzi ma o ekonomii pojęcie znikome / żadne. Faktem też jest, że ostatnie 10 lat przed COVID-em, było względnie spokojne i przewidywalne. Co więcej - przyszedł COVID, każdy przewidywał krach i katastrofę na rynku nieruchomości, a tu nic takiego nie nastąpiło. Myślę że to, w połączeniu z różowymi wizjami roztaczanymi przez doradców w bankach
A co do tego, że nikt nie ostrzegał. Tutaj pan Kolany, główny analityk Bankiera, bardzo kumaty gość. Ale wy pewnie wolicie artykuły na money należącym do wp, który to zatrudnia filologów do pisania artykułów ekonomicznych. To, że inflacja będzie i zmusi banki centralne do działania wiedział każdy, kto cokolwiek ogarnia z ekonomii. Dodruk pieniądza i ultra niskie stopy zawsze działają tak samo.

Obecna inflacja z pewnością nie jest niska. Niemal na pewno
@Spinnaker:

to raczej wina tego jak działają instytucje, raczej w demokracji nie uświadczysz sytuacji gdzie 30% spoleczeństwa popada w skrajne ubóstwo i traci mieszkania - tzn ja wiem ze w umyśle wykopka 20 lat tak to działa bo twarde prawo ale prawo i inne frazesy ale patrząc realistycznie:

- obniżono stopy do niskiego poziomu i nie zrobiono NIC by ograniczyć akcje kredytową - wystarczyła rekomendacja KNF by liczyć zdolność na stopy
Ostatecznie kredytu nie brałem, ale parę dni temu przejrzałem te wszystkie artykuły i ci wszyscy wielcy internetowi "znafcy" i doradcy oczywiście teraz się srają jakie to zmienne oprocentowanie jest źle i nieprzewidywalne, a w ich artykułach do 5 lat wstecz nawet się nie zająknęli że warto ją to zwrócić uwagę


@mbasasello: stałego nie było 5 lat temu mordo.
@Krupier nie było, ing wprowadził to dopiero na początku 2018 jako chyba pierwszy bank, ale juz w 2017 ostrzegano że stopy mogą wzrosnąć do 4% dosyć szybko i żeby uważać:p
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@nowy_ja: bardzo fajny artykuł. Warto dodać że wszystkie pesymistyczne scenariusze w nim zawarte są sprzed wojny, teraz wszystko można pomnożyć x3 ¯\_(ツ)_/¯