Wpis z mikrobloga

Po 2 tygodniach oglądania filmów na 65 calowym oledzie Philipsa z ambilightem stwierdzam, że w telewizorach nie będących oledami zwyczajnie nie ma czerni tylko jakaś ciemna szarość co najwyżej.

I jeszcze to podświetlenie w ledach które nigdy nie jest równomierne...

Ech, może kiedyś będzie chłopa stać.( ͡° ʖ̯ ͡°)

#oled #telewizory #film
Pobierz josedra52 - Po 2 tygodniach oglądania filmów na 65 calowym oledzie Philipsa z ambilig...
źródło: comment_1651960101p2ybPnwq4H6HT15nkLL5zu.jpg
  • 35
Ciekawe jak z wypalaniem pikseli w tych nowszych OLEDach, głównie dlatego nie są popularne monitory do PC w tej technologii. Mimo wszystko na telefonie interfejs jest dużo bardziej dynamiczny niż na komputerze (zawsze widoczny pasek start lub dock w macu, belka zmaksymalizowanego okna) czy TV (znaczek stacji/pasek).

Tutaj link do zaktualizowanego w 2020 testu tv wyprodukowanego w 2018 roku:
https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test

Oraz obrazek ze 102 tygodnia na zajawkę, jak widać stacja CNN zabija
Pobierz smk666 - Ciekawe jak z wypalaniem pikseli w tych nowszych OLEDach, głównie dlatego ni...
źródło: comment_1651960475u5ejjnQRL5cgQbLJp80O8Y.jpg
Wszystko zależy co oglądasz, ile i z jaką jasnością. Włącz szare tło i dokładnie popatrz.

@Enso_:

co Ty gadasz, mam 1,5 roku oleda i żadnego wypalenia

@corey53:

Mam od 2 lat i zero wypaleń

@koniec_promocji:

W tym teście, który zalinkowałem fajnie widać, jak wyświetlana treść oraz jasność ekranu wpływają na wypalenie. NBC czy CoD nie mają niemal żadnego wpływu, Fifa zostawiła lekki ślad a CNN na maksymalnej jasności panelu
@smk666: Dokładnie to kontrastowe obiekty w stosunku do jasności ekranu. Nie jest lepiej, po prostu producenci stosują tricki z czasową zmianą ekspozycji lub mają program który "czyści" ekran, ale wciąż problem jest bo to wada technologiczna.
@smk666: ciekawe, mam OLEDa LG ponad 2 lata, głownie TVN24 ogladam z tv i jeszcze sie zaden pasek nie wypalil. Moze, jak bym zostawil wlaczony na 2 czy 3 lata. Ale wiesz, co sie z LCD ekranem zrobi wtedy?
Dokładnie do kontrastowe obiekty w stosunku do jasności ekranu.


@Enso_:
Konkretnie to czas oraz "moc" z jaką zapalony jest dany subpiksel. Każda dioda led traci na jasności w miarę eksploatacji, to że na panelu jest ich 8 milionów niczego nie zmienia. Im jaśniejszy subpiksel tym szybciej spada jego "pasek życia". Przy losowym materiale wszystkie diody na panelu zużywają się +/- równomiernie i nie widać różnicy, bo ciężko zauważyć ubytek kilkudziesięciu nitów
@Enso_: curwa...mam oleda i użytkuję na codzień a ty mi mówisz że nie siedze w temacie XDDDD zabim kupiłemnto bardzo dużo prze zytałem i oglądałem. Po zakupie często sprawdzalem na szarym tle w róznej intensywności podświetlenia. Totalne zero wypaleń i powidokow. Mam OLED C9. Nie wciskajcie kitu i nie straszcie ludzi.
@pytlar:
Ja nie podważam zajebistości paneli OLED, nie zrozum mnie źle. Po prostu u Ciebie (i u większości typowych użytkowników) zużycie postępuje w miarę równomiernie i tyle. Gorzej jakbyś puszczał TVN24 czy inne TVP Info 24/7 albo używał do PC z Windowsem - wtedy by mogło coś wyjść, jak na tych testach z rtings.
@smk666: Nie wiem czy przypadkiem w plazmach bardziej występowała retencja obrazu. Mam w domu rodzinnym starą plazme od LG i tam po długim oglądaniu TVN24 zostaje pasek i logo, natomiast po jakimś czasie znika i jest wszystko ok.
@smk666: bardzo sie zmienily, sa monitory OLED, tylko są po prostu drogie. Widzialem w pracy wypalone monitory LCD po 2 latach, gdzie byly odpalone aplikacje jedne.
Tak w domu, normalnie uzywajac to starczy na lata. A wtedy sobie pewnie i tak wymienisz
@Enso_:
Tak, plazma się po czasie trochę "regeneruje" ale też pozostaje pewna retencja. Domorosłe metody maskowania tego problemu to puszczenie losowej "kaszy" z pustego kanału TV analogowej przez kilka dni a w przypadkach takich jak w ogłoszeniu odpalenie negatywu klatki która się wypaliła.
@pytlar: Nie są takie drogie. Asus ma laptopa z oledem i kosztuje ok. 5k. Lcd też się wypalają natomiast potrzebują do tego bardzo bardzo bardzo długiej ekspozycji i jasności + kontrast. Bardzo często to widać na lotniskach. Ja pierwsze wypalenia swojego oleda zobaczyłem po ok. 3 miesiącach codziennego korzystania. Identycznie to wygląda w telewizorach, sprzętach przenośnych oraz komputerach.