Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@coo84: bezpieczniej jest wziąć z rata stała, bo przy wzroście stopek rata mniej wzrasta, a nadpłacić zawsze można jak akurat jest czym. Za to zaletą rat malejących jest większa dyscyplina przy spłacaniu, bo ta "nadpłata" jest wymuszona
  • Odpowiedz
@ArnoldZboczek: W sumie to sam nie do końca wiem jak działa przelicznik kapitał/odsetki w kredycie ze stałą ratą, a uwierz mi, ze matematykę rozszerzoną zdałem prawie na 100%. Niewiedza wynika z faktu, ze mam raty malejące i tam akurat jest to przejrzyste i dokładnie wiem jak wysoką cześć kapitałową będę miał i jedyne co się zmienia przy wahaniach oprocentowania to odsetki. Więc znajomość matematyki nie ma zupełnie nic do gadania,
  • Odpowiedz
@kurczakos1: w sumie to nie wiadomo co co chodzi, bo przecież autor wpisu na FB nie napisał że to kredyt z malejącymi ratami ¯\_(ツ)_/¯
A każdy sobie do tego ułożył już swoją historie XD
  • Odpowiedz
Fajnie byłoby, gdyby na matematyce chcieli uczyć rzeczy przydatnych w życiu , takich jak jakieś finansowe sprawy , a nie w zamian tego spora cześć całej tej nauki opiera się na rzeczach, które nigdy nie znajda zastosowania w życiu codziennym ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
Kapitał spada jeśli raty są przeliczane przy każdej zmianie oprocentowania. Można powiedzieć że przy aktualizacji odsetek jest robiony nowy harmonogram. Jest to bardzo mylące (jak widać dla dyskutujących) i chyba nie wszystkie banki to robią. Z drugiej strony trochę łagodzi wzrost stóp bo w przykładzie powyżej op by płacił 2700 zł gdyby rata kapitałowa nie zmieniała się z podwyżką oprocentowania
  • Odpowiedz
@Cointreau: na podstawie przedsiebiorczosci w LO nauczyciel nam tlumaczyl, ze lepiej zarabiac wtedy zalozmy 6k brutto i placic 1 prog podatek niz 6.5k i byc w drugim, bo wyefy netto wychodzi mniej… :D. Pociotki jego typu pisaly polski wal.
  • Odpowiedz
@herbatananoc Spłacałem taki kredyt i nic powyższego nigdy nie wystąpiło (oczywiście przy wahaniach WIBORu). Chcesz powiedzieć, że bank zmniejsza Ci trzykrotnie spłacany kapitał (jak w przypadku z grafiki) tym samym wydłużając okres kredytowania?

Przy oprocentowaniu zmiennym


Yy co masz na myśli? Na rynku mamy dwa rodzaje kredytów. Z ratą stałą i malejącą.
  • Odpowiedz
@kurczakos1: nie.

nie zmienia się okres kredytowania. Spada ci tylko część kapitałowa raty, i tu nie jestem pewien, ale z tego co zauważyłem, to ona po prostu później szybciej rośnie co miesiąc (no bo jakoś musisz spłacić ten sam kapitał w takim samym czasie).

To oczywiście przy kredytach z ratami stałymi
  • Odpowiedz
@kurczakos1: widać miałeś stopę stałą albo okres względnie stałego WIBOR-u, albo po prostu nie wnikałeś w drobne różnice. Bank zwiększa ratę (przy jednoczesnym zmniejszeniu części kapitałowej) właśnie po to, żeby zachować okres kredytowania.

No widzisz, nawet jeśli się spłacało taki kredyt, można nie do końca rozumieć jak to działa. Ludzie nie wchodzą w szczegóły póki wszystko się z grubsza spina.
  • Odpowiedz
Yy co masz na myśli? Na rynku mamy dwa rodzaje kredytów. Z ratą stałą i malejącą.


@kurczakos1: przespałeś ostatnie 3 miesiące? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Sporo osób zmienia sobie właśnie kredyt na taki ze stałym oprocentowaniem. Wtedy nic ci się nie zmienia przez 5 lat i pewnie też tak miałeś, albo z ratami malejącymi
  • Odpowiedz
@kurczakos1: chodzi mi o część kapitałową raty, jeśli uważasz że to trollowanie to polecam się doedukować. Takie kredyty udziela np. największy bank w Polsce PKO BP
  • Odpowiedz