Wpis z mikrobloga

@SweetieX Trend długoterminowy - wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy. Niektórzy uważają, że musi spaść mocno, żeby mógł osiągnąć poziomy do tej pory niewidziane.
A ja - nie rozumiem fenomenu. Wiem - wymaga energii i czasu (jak złoto). Ale to coś, co ma wartość totalnie abstrakcyjną (nie ma gwarancji i pokrycia). Protokoły można zablokować, moc obliczeniowa całości systemu może spaść. Do tego strasznie to prądożerne - nie mówię o kopaniu, ale o transakcjach.
Wytłumacz mi,
@rysiekryszard Pieniądz jest coraz droższy. Zobacz ceny akcji, obligacji, niedługo nieruchomości. W miarę jak będzie odsysany z rynku, jego wartość będzie rosła.
Nie porównuję tu oczywiście PLN do USD.
@mathmed powiedziałbym, że odwrotnie - pieniądz jest coraz tańszy, tracący na wartości (i to zarówno PLN, jak i USD) przez dodruk. Posiadając twarde aktywa jak np. złoto czy Bitcoin jesteś w stanie zapobiec utracie siły nabywczej i przechować wartość swojego majątku w czasie.
@CzulyTomasz długoterminowo - owszem. Ale obecnie w krótkim momencie wszystko poleciało od ostatniej górki i to konkretnie. Bitcoin z 260 do 160 tys (w słabej złotówce). Złoto zgoda - jest dalej wysoko ok 14tys/50g (ale było za 17tys/50g) patrząc na ceny u dealerów - w słabej złotówce.
Bitcoina nie nazwałbym twardym aktywem. Surowce, może nieruchomości, ale raczej nie Bitcoin.
Jak coś podczas załamania traci prawie 50% swojej wartości to nie jest twarde
@mathmed ze złotem jest niestety taki problem, że od górki w latach 80. przez 26 lat nie odrobiło ceny do ATH.

Wracając do bitka - uważam, że jest twardym aktywem i długoterminowo będzie rósł ponieważ:
- jest rzadki. Bitcoin jest zaprogramowany tak, żeby maksymalnie było 21 mln monet. Całkiem niedawno wykopane zostało 19 mln, zostało jeszcze 2 mln, które będą wydobywane przez około 120 lat.
- jest odporny na dodruk. Nie można