Wpis z mikrobloga

@saimonm pierwszy raz w szkole średniej był wyprowadzany dowód na to ze 1=0,(9)
Później jeszcze kilka razy mi się przewinął w trakcie edukacji, nie sądziłem że to dla kogoś wiedza tajemna ciągle, minuta googlowania wystarczy.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/0,(9)

@saimonm @odysjestem @Gwendeith @RedveKoronny @PI3x0n1i4 @zmasowanyatak @Fenoloftaleinowy_Chrabaszcz
@Shatter
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@oslet: no właśnie mi się przypomniało jak zobaczyłem rozwiązanie subopa. Nie pamiętam czy to było na rozszerzeniu czy na podstawie, ale sporo było tego przy całym dziale z dowodami.
@oslet: czekałem aż ktoś przyjdzie z komentarzem "przecież ja już w przedszkolu wyprowadzałem wzór na obliczenie tego dziwne że kogoś to dziwi"

Z roku na rok z matmy ledwo zdawałem a dla ciebie jest dziwne że nie ogarniam tego że 1 = 0,(9) xD chopie, ja prostszych rzeczy z matematyki nie łapie
@saimonm: Najprostszy dowodów na to że 0.(9) i 1 to te same liczby lub tak jak tutaj podałeś że 0.11999 to 0.12 to taki. Spróbuj wstawić dowolną liczbę rzeczywistą pomiędzy liczba 0.(9) a 1 jeśli się da to nie są to te same liczby a jeśli się nie da to są to te same. Liczb rzeczywistych jest nieskończenie wiele i zawsze można dać coś po przecinku pomiędzy 0,nieskończona liczbę dziewiątek a
@saimonm: a wynik który widzisz jest związany z zmianami systemu liczbowego. Komputery liczą w systemie dwójkowym, ludzkość w dziesiętnym. Dodatkowo dochodzi kodowanie w komputerze przez te wszystkie konwersję zmienia się postać wyniku chociaż wynik jest jak najbardziej prawidłowy i taki sam coś ala 3/5 to to samo co 6/10
@niko444 przy obliczeniach na złotówkach ma to znaczenie bo to tylko odejmowanie lub dodawanie a co jakbym chciał obliczyć netto kwotę i brutto podzielić przez 1,23 czy wyjdzie mi dobre netto czy może będzie źle zaokrąglenie, przy różnych dotacjach rozlicza się z każdego grosza.
Liczyć może sobie tak jak liczy, ale pokazywać powinien już normalnie.
Albo jakbym chciał więcej liczb odejmować to po każdym takim działaniu musiałbym sobie robić zaokrąglenie jeszcze raz