Wpis z mikrobloga

@AshtarPL: a Ty pracujesz, masz kredyt, dzieci, dorosłe życie?
Serio myślisz, że takie #!$%@? "zmień pracę" działa?
Co jeśli ktoś pochodzi z małej miejscowości / wsi?
Co z młodymi ludźmi, gdzie mając pracę ze średnią krajową ciężko uzbierać nawet na wymagany wkład własny.
Zgadzam się, że każdy pracuje na siebie, ale obecna sytuacja to jest solidne raczysko, gdzie na "wolnym rynku" firmy wykupują całe osiedla, a zwykłych ludzi na nic nie
  • Odpowiedz
@skandal01: "nie ma co porównywać" bo koszty pozyskania kapitału u nas, a na zachodzie są diametralnie różne. Zobacz sobie na oprocentowanie obligacji 10 letnich. U nas jest wyższe ryzyko inwestycji, a ca za tym idzie wyższe oprocentowanie.
Akcja kredytowa dla banku to zwykła inwestycja, gdzie masz równanie zawierające stopień ryzyka w stosunku do oczekiwanej stopy zwrotu. Im wyższe ryzyko tym więcej można zarobić... i więcej stracić.
Globalne instytucje finansowe jak inwestują
  • Odpowiedz
@WafleMichaua: banki bardzo chętnie udzielały by kredyty ze stałym oprocentowaniem nawet na 30 lat, tylko nie mają jak tego zrefinansować odpowiednio. Rynek hipotecznych listów zastawnych jest mały ponieważ prawa lokatorskie są zbyt silne i zabezpieczenie nie spełnia swojej roli. Odpowiednie refinansowanie jest wymagane prawem. Także widzisz, problem jest po stronie ustawodawcy, cała reszta to mydlenie oczu pod publikę
  • Odpowiedz
@Orzeech: ale ja nie mówię o osobach, które już tam mieszkają od lat. Ja mówię o osobach, które nagle miałyby zmienić miejsce zamieszkania z miasta wojewódzkiego na miasto powiatowe. Ze znalezieniem pracy na pewno nie było by łatwo.
  • Odpowiedz
@DarkZizi : Tanie nieruchomości + tani kredyt > drogie nieruchomości + tani kredyt > drogie nieruchomości + drogi kredyt > tanie nieruchomości + drogi kredyt > tanie nieruchomości + tani kredyt

Gratulacje. Właśnie lewica dowiedziała się jak działa cykl koniunkturalny.
Inna sprawa, że rolą rządu i banku centralnego jest minimalizowanie wahań, a nie ich zwiększanie, ale to już wina PiSu.

@WafleMichaua : Stała stopa to tylko instrument pochodny stopy obecnej oraz oczekiwań
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@DarkZizi: a) jak zarabiasz Względnie mało, to wyprowadź się z miasta wojewódzkiego, to będzie taniej, a 3k na osobę da się zarobić wszędzie. Dosłownie.
b) wpisałem. Na olx nieruchomości Kraków, znalazłem. Dużo tańsze niż 15k za metr, więc jak zwykle, pani wybrała mieszkania w zajebistym standardzie i mówi o tym, że "ooo taniej się nie da się, żyć na dziesięciu metrach trzeba w czwórkę"
c) no kurde, jak chcesz korzystać z
  • Odpowiedz
@DarkZizi: Polak nie musi się godzić na grę w kasynie. Wiedząc, że prędzej czy później kredyty zdrożeją zamiast ładować się po same kule w mikro apartament na kredyt wyjechałem z Polski i odkładam siano żeby kupić mieszkanie za gotówkę. Płacę za to koszty emocjonalne będąc odseparowanym od rodziny i przyjaciół ponieważ jestem odpowiedzialnym człowiekiem, ale koniec końców to ja wychodzę na frajera i jestem dymany w dupę bo nie żyje według
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AshtarPL: o qwa, z twojego wysrywu widac ze albo jeszcze mieszkasz z mamą i luja wiesz o zyciu albo jestes mało rozgarnięty a silisz sie na prawdy życiowe ()

@#!$%@?: xD no chłop napisał okropna rzecz - jak mieszkasz w drogim mieście i mało zarabiasz, to nie rób sobie dzieci tylko albo znajdź tańsze miejsce, albo znajdź lepszą pracę. Okropnie dziecinne słowa XD
  • Odpowiedz
@P35YM1574: To jest wynik #!$%@? rekomendacji KNF. Jak były niskie stopy to przy przeliczaniu zdolności bank brał WIBOR + 2,5%. Jak stopy wywaliły w górę to przeliczają WIBOR +5%. Oczywiście powinno być odwrotnie.
Dlatego teraz nie ludzie nie mają zdolność, żeby przejść na stałą stopę. Absurdalna sytuacja.
  • Odpowiedz
Nie stać cię to nie mieszkaj - dojeżdżaj. Tak robią ludzie których nie stać


@zeusAmadeusz: gdyby jeszcze była sensowna komunikacja ( ͡° ͜ʖ ͡°) a tak będą jeszcze większe korki
  • Odpowiedz
@Malinowy_nos: Mnóstwo osób, które zmienają miejsce na mniejsze miasto, może pracować zdalnie ew. coś w rodzaju raz na tydzień dojeżdzać. Spokojnie do zrobienia i wygodnie się żyje :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ElLama: @MZ23: ale wy tak serio? Przecież 3k netto na osobę w Krakowie, to nie jest dużo, jeśli uwzględnisz koszty życia.
3k netto na osobę na wsi, to nie jest dużo ani jakoś specjalnie mało, ale na pewno dużo lepiej niż w mieście wojewódzkim. 1000 z haczykiem na osobę to jest granica, w której się już rozdaje świadczenia z mopsu, więc jak wy możecie twierdzić, że 6k na 4 ludzi
  • Odpowiedz
Jak z generatora, wykopkowy kuc-libek zawsze znajdzie proste remedium na problemy gospodarczo-społeczne. Tylko kto będzie mu woził paczki, podbijał stempel, wykładał towar który kupi rano, uczył dzieci i leczył bliskich, gdy każdy się przebranzowi?


@Kazach_z_Almaty: jak widać według @AshtarPL kasjerka w żabce czy kierowca autobusu nie zasługują na godne życie i posiadanie dzieci. ciekawe co się stanie, jak wszystkie pielęgniarki i ratownicy medyczni się przebranżowią na programistów, a on sobie akurat
  • Odpowiedz
@Orzeech: a Ty jesteś tego świadomy, że znaczna część osób w PL pracuje jako pracownik fizyczny w fabrykach albo sklepach i punktach usługowych? To, że Ty pracujesz w korporacji i masz taką możliwość to ok, ale większość nie ma takiej możliwości
  • Odpowiedz
@Im_from_alaska: Człowieku, jeśli rodziny zarabiające mniej niż 6-7k netto nie powinny według Ciebie mieć dzieci w tym kraju, to czeka nas paraliżujący niż demograficzny. Taki, że żadna gospodarka świata by go nie przetrwała.
  • Odpowiedz