Wpis z mikrobloga

Nie, właśnie nie klasycznie. Nie bierz kredytu jeśli ciebie na niego nie stać. Każdy rozgarnięty wiedział że stopy procentowe są bardzo nisko i że będą wyższe.


@AshtarPL: Ale nikt nie przewidywał że pójdą aż tyle do góry, zdecydowana większość ekspertów, za słowani Głapy, spodziewała się powolnych wzrostów rzędu 2 pkt % rocznie max.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 57
ale rozumiesz, że praktyczny brak dzielenia ryzyka między bankiem a kredytobiorcą i totalna niepewność w kwestii wysokości raty to są typowo polskie patologie? Pokaż mi normalny, zachodni kraj, gdzie takie rzeczy się dzieją. Gdzie rata ludziom może wzrosnąć o 100%, a stając się niewypłacalnym nie możesz tak po prostu oddać domu/mieszkania i być za zero?


@resource_1337:

A teraz fun fact: mając zmienne opro rata może wzrosnąć 100% i bank nie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@apee: 1. Jeżeli zdolność kredytową singiel ma taką sama jak dwójka dorosłych z dzieckiem (3 osoby w gospodarstwie) to przyznaje - tutaj coś jest nie tak. Powinien mieć większą bo to nadal 6k netto dochodu a 1 osoba w gospodarstwie na utrzymaniu.

2. Kraków jest przykładem specjalnie żeby pokazać że "uu będą mieszkać w 3 osoby w 10 metrach". W mniejszym mieście spokojnie będzie miał pewnie z 25m2.

Tak, zarobi albo
  • Odpowiedz
ale z drugiej strony prawie żaden Polak co brał kredyt rok/dwa temu nie wziął kredytu ze stałą stopą.


@kcrgs: Nie tylko oni, ostanie kilkanaście lat ludzie brali kredyt na zmiennym oprocentowaniu i wychodzili na tym dobrze. Tak naprawdę tylko osoby które wzięły go w 2020 i 2021 są na plus. Ci co wzięli w 2018 i 2019 potwornie przepłacali w 2020-2021 w czasach zerowych stóp, być może wyjdą na zero jeżeli
  • Odpowiedz
@Krupier: bo Polak który wyrwal się z gówna i biedy będzie bronił banków i korpo jak ziemi świętej. Wydaje mu się że dzięki nim jest bogiem bo zarabia ciut wiecej nie przekrój społeczny
  • Odpowiedz
@AshtarPL: Tak tak, doprowadźmy do sytuacji w której jedynie rodziny zarabiające 10 000 netto mogą sobie pozwolić na dzieci. Może i zarżnie nam to demografię, ale też doprowadzi do kompletnego krachu systemu emerytalnego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Jak to nikt sie nie spodziewal? Kazdy wiedzial ze social rozpieprzy ekonomie a jak pojawila sie pandemia to juz wogole. U mnie w pracy wysylano wiadomosci do pracownikow poltorej roku temu ze bedzie kryzys i zeby zastanowic sie nad kredytem. Kazda normalna osoba to wiedziala. Tylko debile co pobrali kredyty nie.


@Quimeen: To co załączyłem plus gadanie głapy że podnoszenie stóp to szkolny błąd.
Cierniostwor - > Jak to nikt sie nie spodziewal? Kazdy wiedzial ze social rozpieprzy ...

źródło: comment_1651647024Nksab3S3ZTkxhDYSFm0E5F.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@MZ23 pomiędzy 6k na rodzinę, a 10k na osobę jest jeszcze dużo pomiędzy. 6k na rodzinę to tylko trochę więcej niż minimalna. Jak ktoś ma gdzie mieszkać i nie musi wynajmować/brać kredytu to z takimi zarobkami spokojnie utrzyma się nawet z jednym czy dwójka dzieci.
No ale jak ktoś chce utrzymać rodzinę 2+2 i w międzyczasie dorobić się mieszkania no to powinien mieć co najmniej te 2x średnia krajowa w rodzinie
  • Odpowiedz
@pan-bartolomeu-dias: zobacz jak równasz do dołu - jedyne czego wymagasz, żeby nie było patologii w domu. To jest obrzydliwe.

Dodatkowe zajęcia czy treningi po szkole są tak samo ważne dla rozwoju dziecka (i to nie tylko na poziomie intelektualnym, ale przede wszystkim społecznym) jak ten „brak patologii” w domu. Posiadanie i wychowanie dziecka to nie jest tylko podanie mu miski żarcia i danie dachu nad głową.

@BornInSmokes: a gdzie ja
  • Odpowiedz
@DarkZizi: lewica dzielnie walczy z problemami, które stworzyły ich własne pomysły. Jej partia apeluje o znaczne rozszerzenie programów socjalnych, które są głównym powodem galopującej inflacji.
  • Odpowiedz
@yggdrasil: ale ja o tym wiem, chodzi mi o to de ze dopiero jak się pali Polakowi dupa to zaczyna podwazac tezy, doszukiwac się czegoś. A tak to idzie jak krowa przed siebie biorac wszystko za pewnik.mam splacac kredyt frabkowy zlotwokami po kursie banku? Spoko, pewnie tak ma byc. Zmienna stopa? Tak juz ten swiat jest ulozony, gdzie podpisac? To chyba ze szkol wybosimy zeby sluchac polecen, dzialac pod schemat i
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 18
ale pieprzenie. Oni nie stracą mieszkania, bo to nie jest ich tylko banku.

@Pyritz:.

Dokładnie, pieprzysz konkretnie.

Nie, nie jest banku. Ja #!$%@?ę, ile można te bzdury powtarzać?
  • Odpowiedz
@rafal-heros: Robią tak bo nie mieli wyboru. Jak był największy hype na kredyty frankowe to nie było opcji na nic innego. Tak samo jak nie było opcji na kredyt ze stała stopa. Do tego umowy skonstruowane w ten sposób, ze całe ryzyko przerzucano na kredytobiorcę. Każdy musi gdzieś mieszkać, wiec co Ci ludzie mieli zrobić? Dodaj do tego calkowity brak edukacji ekonomicznej w szkole.
  • Odpowiedz
mam splacac kredyt frabkowy zlotwokami po kursie banku? Spoko, pewnie tak ma byc


@rafal-heros: Nie było wyboru, kredyt złotówkowy był wtedy tak niekorzystny w porównaniu do frankowego że osoby które go wzięły w wielu przypadkach do dzisiaj są do tyłu.
  • Odpowiedz