Wpis z mikrobloga

Mapka z dzisiejszego raportu JLL.

Podsumujmy sprzedano 10k mieszkań.
Oferta 40k

Wyprzedaż oferty w teorii 4 kwartały (do tej pory we wszystkich raportach rozpisywali się, że to stan równowagi)

A co w przypadku, gdy przez kolejne 4 kwartały będzie się sprzedawało po 5k mieszkań (sądzę, że teraz takie wolumeny będziemy obserwować)?

W takim przypadku, nawet jak oferta się nie powiększy, czas wyprzedaży wzrośnie do 8 kwartałów (znaczna nadpodaż) XD.

Będzie się działo :)

Cały raport tu : https://www.jll.pl/pl/trendy-i-analizy/badanie/rynek-mieszkaniowy-w-polsce

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie
Pobierz
źródło: comment_1651080989EDZIja2ZQ8GYmr0heI2KhS.jpg
  • 51
@PandaCKratka: akurat tu miałem na myśli hipotetyczny czas wyprzedaży oferty, który przy 20k sprzedanych mieskzań w rok przy utrzymaniu się oferty będzie według wskaźników JLL stanowił znaczną nadpodaż na rynku.

Jak już wspomniałem stopy, to jasne, że się spodziewam kilku kwartałów z wysokimi stopami. To ty lepiej wstawaj, jeżeli myślisz, że promocja na miniratkę niedługo powróci.
@haha123: A gdzie napisałem że są mi potrzebne? xD Przedstawiłem tylko opinie Hardta który jednak lepiej się zna niż jakiś tam mirek z tagu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
I gdzie napisałem że klienci kupią wszystko za gotówkę? XD ja przedstawiałem głównie opinie o PRSach i o tym że deweloperom jakoś zbytnio się nie będzie spieszyć z obniżkami 30%

@niewiemjakiwybrac: No za sowietów tak uczono ( ͡
@PandaCKratka: a no tak, klasyczny cherry-picking + odwracanie kota ogonem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak samo jak np. z entuzjazmem dzieliłeś się newsem, że deweloper X wycofał 80 mieszkań ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Źle trafiłeś naganiaczu, czytam ludzi jak książki, już niejeden się o tym przekonał. Twoje manipulacje nie mają tu żadnej mocy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@haha123: Dobra nie jesteś nawet zabawnym trollem spadkowym i nie chce mi się z tobą dyskutować xD No jeżeli czytasz ludzi jak książki to ja się nie dziwie że skończyłeś jako troll spadkowy na wypoku z 300k na koncie jako głównego argumentu xD czytaj więcej może coś dotrze do tej głowy w końcu
Aha czyli obstawiasz wysokie stopy procentowe przez 8 następnych kwartałów?


@PandaCKratka: IMHO 8 kwartałów, to nie jest w tej chwili jakiś nieprawdopodobny okres. Jeżeli zgodzimy się, że "wysokie stopy" są z nami dopiero 1 kwartał (bo pierwsze podwyżki z ubiegłej jesieni to jeszcze nie były wysokie stopy), to mówimy o obniżkach stóp w II kwartale 2024. Jak na mój gust, to raczej ciężko liczyć na znaczące spadki stopy inflacji do końca
@PandaCKratka: a no tak panie naganiaczu, jeszcze będę robił panu za błazna, aby panu rozrywkę zapewnić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dawaj naganiaczu, dowal mi bardziej, uwolnij swoje demony, śmiało ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Tachimetr: A akurat ja posługiwałem się wypowiedzią sprzed miesiąca a tego RMFu nie widziałem ¯\_(ツ)_/¯ ale skoro tak to zwracam honor bo to jest dużo świeższa wypowiedź
@Iluzyt: @vinmcqueen: No tylko ja też nie mówię że nagle będzie 0.1% bo to jest sytuacja nienormalna i aby coś takiego wróciło to trzeba drugi covid. Chodzi mi jakiś pułap akceptowalny i przede wszystkim zmiana percepcji wśród potencjalnych kredytobiorców że górkę stóp
@PandaCKratka: ponawamiam pytanie naganiaczu - po co te kredyty? Jeszcze kilka tygodni twierdziłeś, że najwyżej ludzie za gotówkę wszystko wykupią ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po co potrzebujesz przekonywać ludzi, że górka stóp procentowych już za nami, skoro kredyty są dla branży deweloperskiej niepotrzebne do dalszych wzrostów cen? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@PandaCKratka: ale ja też nie mówię, że będzie powrót do 0.1% bo to nie była normalna sytuacja, dzisiaj widzę Kolany pisał, że 1.5% które było 5 lat przed pandemią powinno być wyższe i trochę nie sposób mu nie przyznać racji, ale to już nie będę wchodził w taką polemikę

cykl podwyżek wydaje mi się, że wbrew pozorom może się niedługo skończyć, ale spodziewałbym się, że poziom, na który wejdziemy zostanie z
ponawamiam pytanie naganiaczu - po co te kredyty? Jeszcze kilka tygodni twierdziłeś, że najwyżej ludzie za gotówkę wszystko wykupią ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@haha123: on potrzebuje tych niższych stóp z dwóch powodów. Miniratka miała być mniejsza i nie przeszedł na stałe bo przecież nie możliwe, że stopy tak urosną (ale on pewnie przez to i tak nie spadnie z rowerka), dwa cała narracja o wzrostach mu się
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pastibox: a nie uważasz że developerzy wezmą na wstrzymanie i od 1.01.23 karuzela ruszy od nowa. Rząd wprowadzi dopłaty do kredytów i wakacje kredytowe, swój wskaźnik pisiorb
@Crisu: żadna karuzela nie ruszy przez kolejne 5 lat. Cykle na rynku nieruchomości są długie dołek za kilka lat a potem to już demografia zrobi swoje. Deficyt mamy zasypany, a nawet 1.6 mln pustostanów, kto to ma kupować, jeszcze teraz jak kredyt odcięty?
@Fenomenomen: wtedy zrzucili na rynek helocopter money i chwilowo napędzili stado baranów. Teraz zbierają tą kase z rynku buldożerem. Co ci powiem, kto ci to kupi jak kredyt wysechł? Możesz sobie dalej zaklinać i patrzeć na ceny ofetowe. Jeżeli nie dochodzi do transakcji to tak naprawdę cena nie jest ustalona.
@pastibox czytam to co piszesz i mam przed oczami początek pandemii, tylko że od tego czasu minęły 2 lata i jakoś nie widzę biedujących deweloperów proszących żeby ktokolwiek wziął od nich mieszkania. O tym że na rynku prędzej czy później będzie dołek wie każdy kto ma jakiekolwiek pojęcie o biznesie, ale ciężko traktować poważnie wykopka, który od kilku lat systematycznie krzyczy że UWAGA BEDZIE SIĘ DZIAŁO z nadzieją, że w końcu uda
@pastibox 2 lata temu mówiłeś to samo, z ciekawości masz jakieś wiarygodne dane pokazujące spadek cen sprzedażowych i ilości podpisanych umów z czasów przed pandemii i obecnie? Przecież wiadomo, że rynek mieszkaniowy jest bezwładny i korekty działają bardzo powoli, pamiętam jak 2 lata temu pisałeś że trzeba poczekać ale spadki na pewno będą. Pandemia już praktycznie za nami, i jak wpłynęła ona na ceny mieszkań?
@pastibox no przeżywasz te stopy dokładnie tak samo jak pandemię dwa lata temu. "Hurrdurr ludzie stracą pracę, nikt nie może być pewny co będzie jutro, banki nie będą dawać kredytowy nikt nie będzie myślał o kupnie mieszkania zobaczycie jak #!$%@?". Minęły dwa lata no i pytam Cię grzecznie jak ta pandemia wpłynęła na rynek mieszkaniowy? Bo z tego co pamiętam to miało #!$%@?ąć
żadna karuzela nie ruszy przez kolejne 5 lat


@pastibox: obserwuje od sierpnia 2021, dziesięć domów bo się przymierzaliśmy do zakupu. Aktualnie zostały 2, z czego cena jednego skoczyła z 800 na 950 tys a drugiego z 750 na 800 tys.
To co mówisz o spadkach jest jak najbardziej logiczne ale rynek reaguje odwrotnie ¯\_(ツ)_/¯
A nowych domów aktualnie buduje się tak samo dużo za 6 tys z metra. W 2021 było