Wpis z mikrobloga

@turbine: @Dorodny_Wieprz:

Zamówiłem sobie kilka rzeczy z USA, na które dość długo czekałem. Oczywiście za towar + przesyłkę zapłaciłem z góry. Po jakichś 2 tygodniach zawitał do mnie kurier fedexa z paczką i informacją, że muszę dopłacić jeszcze 195 zł "podatków" albo nie wyda mi paczki xD Biorąc pod uwagę, że w przesyłce były ważne dla mnie rzeczy zapłaciłem bez głębszej refleksji. Jednak po jakiejś godzinie zacząłem się zastanawiać -
@Karoleer: No, to wszystko wyjasnia. Po prostu domagales sie tego co zaplaciles. Sporo jest chyba takich spraw bo juz widzialem podobne sprawy na wykopie i podobno nawet nie moga ci paczki przetrzymywac jako zakladnika. To sie podobno czesto zdarza jak ktos wysyla i doliczaja dodatkowe koszty z dupy. Ale nie kojarze juz tematu, jedynie pamietam ze informacje o procederze sie pojawialy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@turbine: ja, czy przewoźnik? bo fedex też próbował iść tą drogą i efekt widać powyżej :)

@Palwed: prawo przewozowe, art. 75 ust. 1 i 2:

1. Dochodzenie roszczeń w postępowaniu sądowym na podstawie ustawy lub przepisów wydanych w jej wykonaniu przysługuje uprawnionemu po bezskutecznym wyczerpaniu drogi reklamacji, przewoźnikowi zaś - po bezskutecznym wezwaniu zobowiązanego do zapłaty.

2. Reklamacje lub wezwanie do zapłaty uważa się za bezskuteczne, jeżeli dłużnik nie zapłacił
@Karoleer: ty towar ściągasz, fedex za ciebie wykłada i oddajesz fedexowi. Nie wiem jak jest w prawie, próbuje to ogarnąć z logicznego punktu.

I w ogóle - skąd 195 zł, przecież nie ma podatku ze stawką bliską 50% (wartość paczki ok. 430~ zł).


@Karoleer: podatek jest 23%. Do wartości towaru dodaje się koszt transportu do miejscia wprowadzenia na towar wspólnoty, dlatego pewnie koszt transportu wyszedł więcej niż to warte i
@turbine:

ty towar ściągasz, fedex za ciebie wykłada i oddajesz fedexowi. Nie wiem jak jest w prawie, próbuje to ogarnąć z logicznego punktu.


A widzisz - i tu jest pies pogrzebany. Bo żeby sobie ot tak przerzucić koszt na konsumenta, to trzeba najpierw spełnić kilkanaście (jak nie więcej) obowiązków informacyjnych.

podatek jest 23%, dodatkowo do wartości towaru dodaje się koszt transportu do miejscia wprowadzenia na towar wspólnoty, dlatego pewnie koszt transportu