Wpis z mikrobloga

Jestem na etapie kupna domu w #usa #texas okolice #dallas z rynku pierwotnego.

Najważniejsza rzecz tu dla każdego #deweloper to infrastruktura drogowa. Drogi zwykle buduje się kilka lat przed rozpoczęciem sprzedaży, często wyglada to tak jak na zdjęciu. Bywają dwu lub nawet trzy pasmowe drogi w szczerym polu do nikąd. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak by kto był zainteresowany tematem nieruchomości w Texas, pytać śmiało. Odpowiem, pewnie z opóźnieniem bo właśnie idę spać ;)

Pzdr

#nieruchomosci #budownictwo #kredythipoteczny #hipoteka #stopyprocentowe #mieszkaniedeweloperskie #dom

Pobierz thoorgal - Jestem na etapie kupna domu w #usa #texas okolice #dallas z rynku pierwotn...
źródło: comment_16500826201kXQ28vSWbXqVfQENbBP1W.jpg
  • 273
@w33d: to jest standard w stanach. nawet do sklepu piechotą nie pójdziesz, chyba, że akurat mieszkasz w community vis a vis Walmarta... generalnie, to nawet chodników nie ma.
oczywiście poza samymi down towns
@thoorgal: Hej, ciekawe to wszystko, szczególnie to co napisałeś o zmieniających się przepisach w kwestii dobudowy i budowy na swojej działce. To pozwala zrozumieć i programy w typie "przebuduję dom" czy jakieś ciekawe realizacje architektoniczne stamtąd, gdzie w Pl, po prostu przepisy na coś nie pozwalają.

Wiele osób w tym wpisie dziwiło się, że takie osiedla powstają i że trzeba mieć samochód. A wyjaśnienie tego stanu rzeczy jest proste. W czasach
@mj_computer: > dlaczego akurat teksas? ceny? pasujące prawo?

Moja firma robi business w Teksasie i transferowali mnie z oddziału w Polsce. Teksas zawsze mi się podobał jeśli chodzi o styl życia. Brak podatku dochodowego stanowego, niski sales tax i chyba najniższe w Stanach paliwo jeszcze bardziej pomogły mi podjąć ta decyzje... :)
@lewc_rain_zuk:

@thoorgal: Jak to jest z budową domu na własna rękę wg własnego planu? Ciagle słyszy się że ktoś kupił dom ale już gotowy który ma swoje lata. Czy nie taniej kupić działkę i postawić ten dom z zapałek pod siebie?I co do zapałek: jak to jest z budowaniem z betonu/bloczków? To jest zapewne znacznie droższe ale jak bardzo? Czy nie lepiej byłoby mieć na lata taki murowany dom którego
@thoorgal: Ja mam pytanie odnośnie kupna/sprzedaży. W USA z tego co wiem nie ma rynku prywatnego? Wszystko obsługują biura nieruchomości.

Jak wygląda kwestia prowizji? Jest "w cenie"? Jak wygląda ona procentowo?


@Jergen: Dokładnie tak agenci nieruchomości w całości przejęli rynek wtórny. Bez agenta nie sprzedasz ani nie kupisz żadnego domu. Kupujący zwykle płaci swojemu agentowi a sprzedający swojemu. Jest to ok 5-6% wartości nieruchomosci. Agenci załatwiają wszelka formalność oraz transferują
@Roxerood:

@thoorgal: ile kaski trzeba mieć żeby tam wyjechać, jak ogarnąć kredyt


Jak masz zapewniona prace i wizę/zielona kartę to na start potrzebujesz ok $20k - zakup używanego auta i wynajęcie mieszkania oraz na żarcie na 3mce zanim sam nie zaczniesz odkładać. Kredyt na dom dostaniesz po ok 2 latach pracy (wtedy nazbierasz wystarczający credit score aby dostać dobry procent).
@thoorgal: fajnie! A rozgladałeś się za czymś co mógłbyś sobie wyremontować ale np. bliżej centrum? Opowiadaj bracie mirku bo to jest mega ciekawy temat tak ogólnie! Gratulacje dla Ciebie i powodzenia!


@ciupakabra: Rynek wtórny teraz jest praktycznie niedostępny, aby coś kupić trzeba dawać ofertę o ok 10 - 20% ponad ceny oferty sprzedaży. Cale stany zjeżdżają się do Teksasu (głównie z Kalifornii) i strasznie popsuło to rynek wtórny. Mam nadzieje
@thoorgal: piszesz, że to nie więcej niż godzina drogi do granic metropolii. Jakie media maja te domy? Miejska wodę, prad, gaz? Jaki % kosztu zakupu stanowi pociągnięcie kilometrów takiej infrastruktury do osiedla? Są jakieś limity odległości, czy jak się ma kasę to można budować 100km prywatnego wodociągu? Czyja staje się sieć po zakupie domów? Czy jest problem z dostawa/ przerwami mediów?


@WOparachAbsurdu: Akurat te domy na zdjęciu będą miały prawie
@pompastic:

@thoorgal a co z podatkiem od ziemi?


Niestety ale property tax w Tx jest bardzo drogi. Wszystko zależy od dystryktu szkolnego gdzie znajduje się nieruchomość. Im lepsza szkoła tym większy podatek. Średnio za dom płaci się $5k-$7k samego property tax za rok.
@thoorgal: dodaj jeszcze, że często te domy są na takich zadupiach, że droga do szkoły potrafi trwać prawie 3h, kompletnie bez sensu.


@twinzpl: Akurat coraz więcej szkół buduje się i tworzy się nowe dystrykty. Z tego jest kasa dlatego w szkoły w Tx bardzo dużo się inwestuje. Obecnie tez mieszkamy na "zadupiu" i syna do szkoły jak odwożę to nie więcej niż 10 min.
@Marmite:

@thoorgal: #!$%@?łbym się chyba jakbym musiał tracić 2.5 godziny dziennie na dojazdy z i do pracy


Szczerze to tez dlatego tu już kilka razy się przeprowadzałem odkąd przyjechałem do Stanów, obecnie do pracy mam 10 min, ale znam ludzi co jeżdżą 2 godziny w jedna stronę...
Dlatego tutaj auto musisz mieć duże i wygodne.
@thoorgal: hej powiedz czy możliwa jest taka opcja. Zarabiam dobrze nawet jak na stany tu w Polsce mam 350 tys dolarów i dom w Polsce o wartości około miliona 400 tys złotych plus jakieś SUV y za 300 tys złotych. Więc fundusze mam. I chciałbym się przeprowadzić do USA ale nadal pracować dla polskiej firmy. Czy jest jakaś możliwość aby tam kupić dom sprowadzić się pracować dla Polaków a tam uzyskać
@thoorgal: zajebiście, mega propsy. Jak zdobyłeś zielona kartę że jesteś w stanie ruszyć z czymś takim?


@interpenetrate: Dzięki za dobre słowa! Zielonej karty jeszcze nie mam (czekam, papiery złożone), tu na każdej wizie możesz kupić dom. Wystarczy ze masz dobry credit score i trochę odłożone na "downpayment".
Przyjechałem tu na wizie transferowej L1 moja firma ma oddziały w Polsce i na całym świecie.
@sayo300: Aby pracować ze Stanów musisz mieć pozwolenie na prace, nie ważne ze pracowałbyś dla Polskiej firmy. Z takimi funduszami możesz spróbować uzyskać zielona kartę dla inwestora tzn zainwestować w Stanach, np otworzyć firmę tu. Chyba minimum to zainwestowanie $500k i zatrudnienie minimum jednego amerykańca :)
@thoorgal: czyli jak pozwolenie? Mogę złożyć prośbę o pozwolenie na pracę w stanach dla polskiej firmy która płaci mi w złotówkach pensję? Ja pracuję dla największego partnera Microsoftu w Europie środkowej. Więc żadnej firmy nie otworze bo mi się to nie opłaca. Ja co miesiąc tule na czysto ponad 30 kafli.
@thoorgal: a jakaś inna sensowna opcja dojazdu niż samochód to tam jest? pociąg albo autobus?


@Jurigag: Nie ma innych opcji. Pociągi obsługują tu tylko towary a autobusów nie ma. W miastach jest Uber jak chcesz gdzieś podjechać na mała odległość.