Wpis z mikrobloga

Według mnie w tej chwili mamy najwyższe ceny na nieruchomościach jakie będą w całym tym stuleciu.

20 procent Polskiej populacji stanowią osoby w przedziale wiekowym 65-90 lat.

Gdy ten przedział wiekowy zacznie umierać zostaną setki tysięcy pustych mieszkań, więc rezultat jest oczywisty.

Od połowy tego roku mamy już tylko spadki, które będą już tylko postępować przez następne lata i jeśli utrzyma się obecny trend demograficzny to nigdy się to nie odwróci.

#mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #kredythipoteczny #finanse #inwestycje #inwestowanie #nieruchomosci #stopyprocentowe
  • 34
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Gdy ten przedział wiekowy zacznie umierać zostaną setki tysięcy pustych mieszkań, więc rezultat jest oczywisty.


@Ynfluencer: sprawdź sobie ile starych ludzi zmarło przez covid w ciągu ostatnich 2 lat - to już się dzieje, ale żeby to zaobserwować musimy poczekać na zakończenie wojny i odpływ Ukraińców z rynku najmu - bo w tym momencie takich mieszkań sprzedawać się po prostu nie opłaca
  • Odpowiedz
A inny przykład to wioski we Włoszech, gdzie w wielu miejscach możesz kupić nierucha za 1 euro byle byś wyremontował.


@mickpl: tylko że tam się musisz j---ć o każdą zasraną płytkę z urzędem, a jak nie mówisz po włosku to jest nie do zrobienia, to tak jakbyś chciał wyburzyć ściankę działową w zabytkowej kamienicy - da się, ale stopień trudności żeby to zrobić legalnie jest bardzo wysoki
  • Odpowiedz
@mickpl: We Włoszech to nie takie proste że wystarczy że je wyremontuje ale musisz też być rezydentem podatkowym w konkretnym mieście np. przez 5 lat i tam płacić PIT i podatek od nieruchomości. Robią tak bo mają podobnie jak Łódź czy Kielce negatywne saldo ludności i co roku im spada nie mają za co utrzymać podstawowych potrzeb miasta jak ulice, ścieki, czy śmieci
  • Odpowiedz
No i pamiętaj że spadek liczby ludności nie oznacza zmniejszenia gęstości zaludnienia w dużych miastach. Wręcz przeciwnie, urbanizacja postępuje jeszcze bardziej.


@oslet: Jak tu prowadzić jakiekolwiek merytoryczne dyskusje gdy wyskakujesz z czymś takim :D Popatrz na dane jak wygląda ludność absolutnie wszystkich miast w Polsce z wyjątkiem Warszawy - wyludnianie się miast jest takiej skali że od ponad 15 lat one administracyjnie celowo poszerzają się na gminy ościenne żeby w ogóle rekompensować wpływy podatkowe!
A wy to plusujecie? @Godziu73, @nightdriver-v2, @joolekk, @Pantegram

no i co? Za 40 lat spadek do 31 mln? XD dla narodu może i
Saeglopur - > No i pamiętaj że spadek liczby ludności nie oznacza zmniejszenia gęstoś...

źródło: comment_1650018191n6n7875tENbvvCpjEjs63U.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Saeglopur: 1) liczba gospodarstw domowych będzie rosła do 2030 roku, efekt będzie dłuższy w większych miastach 2) Polska stała sie państwem imigracyjnym a nie emigracyjnym i nie mowię tylko o Ukraińcach, ich udział spada w liczbie cudzoziemców z roku na rok, masz dużo migrantow z Azji i byłego bloku ZSRR 3) rośnie zamożność społeczeństwa - większe mieszkania, większa liczba mieszkań per capita 4) migracja do dużych ośrodków - populacja Warszawy
  • Odpowiedz
@Ynfluencer: Trend demograficzny nie ma większego znaczenia w cenach nieruchomości. W zasadzie to żadnego nie ma, bo duże ośrodki gwarantujące pracę (miasta) liczone jako całość z "satelitami" powiatowymi zawsze mają demografię na plusie. To, że jest to kosztem trzech wsi gdzie ubędzie 70% mieszkańców w 10 lat - nie ma żadnego znaczenia (w tych wsiach niczego się nie buduje).

To, co ma znaczenie, to niemal wyłącznie dobrobyt obywateli. Jeśli ich
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: Jak to nie ma? Przecież w krajach, w których jest zapaść demograficzna są spadki cen nieruchomości, mimo ogromnego dobrobytu i wielokrotnie wyższych zarobków.

W Szwecji możesz kupić dom taniej niż w Polsce kupisz j----a kawalerkę, a minimalne wynagrodzenie jest tam pięć razy wyższe niż tutaj i nie jest to jedyny przykład.
  • Odpowiedz
@Ynfluencer: No nie ma. Teksty o demografii czytam od lat i nie ma to żadnego przełożenia na ceny. W Polsce też kupisz dom taniej, niż kawalerkę, tylko że tam, gdzie nikt nie chce mieszkać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dobrobyt to główna siła napędowa dla wzrostów cen.
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: Jak może nie mieć trend demograficzny przełożenia na ceny nieruchomości? Mówimy chyba o cenach ofertowych.

Na to nikt normalny nie patrzy, bo ja mogę wystawić mieszkanie na pustyni 30 metrów za 15 tysięcy za metr.

Tylko pytanie, czy ktoś to kupi.
  • Odpowiedz
Jak może nie mieć trend demograficzny przełożenia na ceny nieruchomości?


@Ynfluencer: Już pisałem o tym wielokrotnie. Sugerowanie się nagłówkami o demografii wprowadza w błąd od lat. Demografia nie jest równomierna. W mojej gminie liczba mieszkańców zwiększyła się o 100% przez 20 lat. Im więcej wsi wymiera, tym większa jest presja, by się wyrwać z umieralni i przeprowadzić do większego miasta, więc bilans miejski wypada zero lub na plus, wieś na
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: No tak, ale to mnie nie interesuje. Ja jestem zainteresowany tylko nieruchomościami w mniejszych miastach, w których trend demograficzny jest spadkowy.

Tak samo jak sugerowanie się nagłówkami o demografii jest kretynizmem sugerowanie się napędzającymi spirale zachowań lemingów artykułami sponsorowanymi przez deweloperów o szalejących cenach mieszkań.
  • Odpowiedz