Wpis z mikrobloga

Wrzucam jeszcze raz, bo wczoraj się gdzieś zagubiło, a temat ważny ()

Polska znajduje się w TOP 5 krajów, w których zażywa się najwięcej leków przeciwbólowych. Uważa się, że około 20% populacji jest uzależnione od stosowania tych leków.

Nadmierne stosowanie leków przeciwbólowych na ból głowy może doprowadzić do występowania bólów polekowych. Inna nazwa to bóle głowy z odbicia. Uważa się, że ten problem dotyczy 1-2% populacji ogólnej i 50% osób zmagającymi się z przewlekłymi bólami głowy. Częściej dotyczy kobiet.

Samoleczenie, zwiększanie dawek na własną rękę, dokładanie kolejnych leków przeciwbólowych, następnie zmniejszanie skuteczności zażywanych leków i coraz częstsze występowanie bólu. Lek przestaje działać, pacjent stosuje kolejną dawkę i koło się zamyka - oto przepis na polekowe bóle głowy.

Kryteria diagnostyki polekowych bólów głowy to:
- Przewlekły ból - minimum 15 dni z bólem głowy w miesiącu
- Nadużywanie leków - stosowanie paracetamolu, NLPZ lub aspiryny przez minimum 15 dni w miesiącu lub tryptanów, pochodnych ergotaminy, opioidów lub złożonych leków przeciwbólowych przez co najmniej 10 dni w trakcie 3-miesięcznego okresu obserwacji
- Bóle głowy przed wystąpieniem polekowych bólów głowy

Leczenie powinno być prowadzone pod opieką specjalisty, czasami przebiega ono w szpitalu. Nagłe odstawienie leków może spowodować wystąpienie zespołu abstynencyjnego objawiającego się m.in. nasileniem bólu, zaburzeniami snu, lękiem, nudnościami czy wymiotami. Z tego powodu niekiedy podaje się dodatkowe leki zmniejszające nasilenie tych objawów.

Słyszeliście kiedyś o bólach głowy z odbicia? A może sami mieliście bliższy kontakt z polekowymi bólami głowy?

Jeśli chcielibyście przeczytać wpis na inny medyczny temat, to napiszcie w komentarzu ʕʔ

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #nauka #pracbaza #rozowepaski #niebieskiepaski
Pobierz dwa_fartuchy - Wrzucam jeszcze raz, bo wczoraj się gdzieś zagubiło, a temat ważny (。◕...
źródło: comment_1647675625eihUHH2inDqlVN2jhsQbRD.jpg
  • 308
@marten: Na mnie natomiast sumamigren i maxalt nie działały :( do tego miałam po nich skutki uboczne.
Niestety chyba wszystkie leki na migrenę bazują na tej samej substancji czynnej i jak jeden lek nie działa to chyba inne też nie będą (ale może coś źle pamiętam).
Neurolog mi powiedział, że no czasami tak bywa i dla mnie jedynym ratunkiem (który niestety nie zawsze działa) jest po prostu branie aspiryny skoro zauważam,
@marten Miałem eeg i było wzorowe. Migreny miewam i 2/3x w tygodniu. Bywa tak, że 2/3 tygodnie nic, a bywa i 3x w tygodniu. Nie są to też super mocne migreny uniemożliwiające mi funkcjonowanie, ale jest to dosyć silny ból nasilający się wraz ze zmianą tętna. Czasem z bólu miewam odczucie, że zbiera mi się na wymioty, ale bardzo rzadko.
@10101110001100101010101010: o połączeniu paracetamolu z kofeiną i kofeiną nie wiedziałam takich badań, ale o samym paracetamolu czytałam, że spożycie 1000+ tabletek w ciągu życia zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek.


@dwa__fartuchy: to ja przy moim jednym apapie miesięcznie z okazji trzydziestki obije do tej ilości (°°
via Wykop Mobilny (Android)
  • 30
@krave: Podpisuje się pod tym obiema rękoma. Ja spotkałem się nawet z postawą "taki duży chłop a przychodzi z bólem głowy". Mam ataki migreny, co koło trzy/cztery tygodnie. Zero wsparcia merytorycznego. Jak czuję że się zbliża to biorę ibuprofen. Wcześniej po prostu byłem wyłączony na dobę i sam musiałem się tym zająć. Już nie wspomnę o tym, że prawie 10 lat leczyłem trądzik pospolity i jedyne co uzyskałem od dermatologów to
@dwa__fartuchy: Ja kupuję sobie Ibuprom max 48 tabletek i mi starczy to na 1-2 lata (bliżej 2), jak mnie łeb rozboli to do czasu aż nie wezmę to przez parę/paręnaście godzin boli. To chyba jeszcze bezpieczna dawka? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Apap na mnie w ogóle nie działa, równie dobrze mogę tiktaki jeść.
@dwa__fartuchy Ile to 'za dużo' leków? Mnie ciągle boli głowa, biorę Paracetamol co dwa/trzy dni zazwyczaj, nigdy nie przekraczam tej jednej tabletki.
Tylko co, pójdę do lekarza i powiem ze mnie boli głowa to mnie wysmieje i powie a kogo nie boli :D
Czasami przechodzi mi po kawie, ale też jedna dziennie to maks co pije.
@dwa__fartuchy: Dobrze, że o tym piszesz. Ja mając migreny (z aurą) 1-7 razy w miesiącu zażywałam w różnych ilościach paracetamol, zolmitryptany (przepis od neurologa - po wzięciu tabletki ból stawał się lekki i po 2h wracałam do pełni sił), ibuprofen. Po pewnym czasie migreny zwiększyły częstotliwość. Zrobiłam badania krwi i wyszła dość spora małopłytkowość. Dostałam skierowanie do hematologa. Po wielu badaniach jedyną rzeczą, która mogłaby wskazywać na małopłytkowość to branie środków