Wpis z mikrobloga

Grupa wiekowa 60-64 lata (w okolicy wieku emerytalnego): 2 646 868 osób
Grupa wiekowa 15-19 lat (grupa, która w najbliższych latach będzie wchodziła na rynek pracy): 1 756 112 osób
Różnica: 890 756 osób

Patrząc na całą piramidę ludności Polski w dłuższej, to wygląda tak, jakby ta migracja była skrojona pod nas. Ratuje nas w sytuacji, gdy na rynek pracy zacznie zaraz wchodzić największy krater w naszej demografii, spowodowany bezrobociem na początku bieżącego wieku, kiedy Polki rodziły mniej dzieci niż obecnie. Do tego patrząc na to, że większość dorosłych napływających imigrantów to kobiety, w połączeniu z faktem, że Polek w grupie wiekowej okołoemerytalnej jest znacznie więcej niż Polaków, łącząc to z tym, że Polki mają niższy wiek emerytalny i średnio wcześniej przechodzą na emeryturę, a dodatkowo łącząc to z tym, że te kobiety przywożą ze sobą setki tysięcy dzieci, które będą jeszcze bardziej z nami zintegrowane, bo będą się z naszymi dziećmi uczyły i wychowywały. Po wybiciu kacapów, dla ich mężów również miejsce się znajdzie, bo męska siła robocza też się zmniejsza, a więc zapotrzebowanie na nich też się znajdzie, szczególnie w sytuacji, gdy zamierzamy rozszerzać swoją armię dwukrotnie. Szczerze? Możemy się przejmować tym, czy Rosja nas zaatakuje, czy USA nas w pełnej sile wspomoże w razie ataku, jaka przyszłość geostrategiczna nas czeka, naprawdę możemy się przejmować różnymi potencjalnymi scenariuszami i zagrożeniami, ale na obecną chwilę napływem uchodźców nie ma co się przejmować, wywoła on co najwyżej negatywne skutki w krótkim czasie, w dłuższej perspektywie każdy, powtarzam, każdy na nim skorzysta,. Bez względu na to, czy pracujesz w IT, czy pracujesz na budowie, ten napływ zmniejszy w najbliższych dekadach nasze obciążenia wobec systemu emerytalnego i sytemu służby zdrowia, a więc przesunie do przodu w czasie konieczność podnoszenia składek i podatków. Będziemy w mniejszym stopniu zmuszeni, co mnie cieszy, przyjmować imigrantów znacznie dalszych nam kulturowo. Najmniejszy dla nas na tę chwilę problem to ten, o który najbardziej się martwicie, a więc masowy napływ uchodźców, pracowitych ludzi, którzy w ostatnich latach już udowodnili, nikt temu nie zaprzeczy, że z palnikiem lub pdą do góry leżeć nie zamierzają. Jak czytam o niechęci wobec Ukraińców na zachodzie, szczególnie przykuło to moją uwagę w Holandii, tej rzekomo tolerancyjnej, to aż chce mi się krzyczeć, zostawcie ich nam(!!!), bierzcie sobie tych, o których marzycie, z południowo-zachodniej Azji, a do tego tych z Afryki, Ukraińcy są u nas mile widziani, widzę w nich ogromny potencjał wspólnego do rozwoju naszego państwa, tym bardziej w tej nadzwyczajnej sytuacji, gdy jak nigdy nikogo, połączyła nas nienawiść do kacapów i tego ś***a Putina!

#ukraina #wojna #rosja
m.....e - Grupa wiekowa 60-64 lata (w okolicy wieku emerytalnego): 2 646 868 osób
Gr...

źródło: comment_1647210316xjtSg0mDLUZciXBsjmaKJ2.jpg

Pobierz
  • 73
@mmafame: Zgadzam się z tobą. Teraz będzie ciężko, ale w dłuższej perspektywie wyjdzie nam to na dobrze. Wiem, że to zabrzmi bardzo źle, ale taki napływ uchodźców spadł nam z nieba. Dodatkowo jesteśmy bardzo podobni kulturowo, więc bariery kulturalnej nie ma.
A najbardziej śmieszą mnie osoby, które mówią, że Ukrainki będą ciągły tylko socjal i że to przecież w ogóle nie jest napływ rąk do pracy XD.
Zacznijmy od tego, że
@mmafame Przypływ siły roboczej z poza kraju, to gigantyczny plus dla gospodarek ze starzejącym się społeczeństwem, w skład których zaliczają się praktycznie wszystkie największe gospodarki świata. Emigracja będzie jednym z coraz częstszych sposobów na pozyskiwanie takowej siły przez te gospodarki.

Jedynym problemem jaki widzę to to, jak nasz wspaniały rząd się zachowa w tejże wyjątkowej sytuacjii
@mmafame: też mam podobne przemyślenia. Pierwsze dwa lata mogą być ciężkie z powodu inflacji i napływu ludzi, ale później to się wszystko unormuje. Będzie więcej rąk do pracy, otworzą się nowe biznesy. Może Polska będzie pomagać w odbudowie Ukrainy, co dałoby nam sporo środków na swój własny rozwój. No i oczywiście napływ dzieci , z których część na pewno zostanie po wojnie też będzie długoterminowo plusem. Byleby przetrwać pierwsze 1-2 lata,
  • 33
@mmafame @Mikstolar @trumnaiurna ja tu raczej widzę przedłużenie o kolejne 20-30 lat strategii konkurowania z zachodem tylko i wyłącznie tanią siłą roboczą ¯_(ツ)_/¯ politycy zyskaja wieksze wpływy do budzetu (nie łudzcie sie, nowe podatki zostaną) i pkb. Zwykły obywatel dostanie bezrobocie i mobbing jak za starych czasów + #!$%@? stawka i drogie mieszkania. Ewentualnie emerytura bedzie nie 20% ostatniej pensji tylko 40% co ja szczerze mam już w dupie xD już wolę
@mmafame ale przeciez to tak nie działa. Obecnych emerytów i tych co są w przedziale 60-64 będą utrzymywani przez 19-59 a nie tylko 15-19. A tego jest sporo. Problem emerytur pojawi się jak obecni 30-40 latkowie będą przechodzić na emeryturę, a nie zacznie nam się teraz wzrost urodzeń.

Co do tego że uchodzcy się przydadzą to fakt. Ale tu trzeba myśleć o tym jak zabezpieczyć emerytury dla osób które gdzieś za 3-4
@mmafame: jedyne zagrożenie w dłuższej perspektywie to powstawanie jakiś partii/ruchów, które będą starały się wywalczyć dla ukraińców "przywileje", bo staną się dużą grupą społeczną. Polska przestanie być homogeniczna.

W krótszym też zauważyłem, że po otwarciu się naszego kraju na gruzinów, ukraińców itd nieco zwiększyła się ilość drobych kradzieży i kierowców jeżdzącyh po pijaku starymi Golfami, ale dane trochę z instytutu danych z dupy, chociaż IMO zauważalne ;)
<Bez względu na to, czy pracujesz w IT, czy pracujesz na budowie, ten napływ zmniejszy w najbliższych dekadach nasze obciążenia wobec systemu emerytalnego i sytemu służby zdrowia, a więc przesunie do przodu w czasie konieczność podnoszenia składek i podatków.

Wszystko fajnie, ale w to jedno wątpię, jak się okaże, że więcej mleka leci, to dowolni rządzący będą doić bardziej i bardziej xd
@mmafame: no chyba nic lepszego nie spotkało naszego narodu od czasubwstapienia do UE( choć fanem nie jestem) "pozbyliśmy" się 200.000 starszych, schorowanych jednostek (przepraszam że ktoś może się poczuć dotknięty, zwłaszcza kiedy stracił kogoś bliskiego). #niepopularnaopinia na rzecz młodych kobiet i dzieci z tego samego kręgu kulturowego.