Wpis z mikrobloga

Grupa wiekowa 60-64 lata (w okolicy wieku emerytalnego): 2 646 868 osób
Grupa wiekowa 15-19 lat (grupa, która w najbliższych latach będzie wchodziła na rynek pracy): 1 756 112 osób
Różnica: 890 756 osób

Patrząc na całą piramidę ludności Polski w dłuższej, to wygląda tak, jakby ta migracja była skrojona pod nas. Ratuje nas w sytuacji, gdy na rynek pracy zacznie zaraz wchodzić największy krater w naszej demografii, spowodowany bezrobociem na początku bieżącego wieku, kiedy Polki rodziły mniej dzieci niż obecnie. Do tego patrząc na to, że większość dorosłych napływających imigrantów to kobiety, w połączeniu z faktem, że Polek w grupie wiekowej okołoemerytalnej jest znacznie więcej niż Polaków, łącząc to z tym, że Polki mają niższy wiek emerytalny i średnio wcześniej przechodzą na emeryturę, a dodatkowo łącząc to z tym, że te kobiety przywożą ze sobą setki tysięcy dzieci, które będą jeszcze bardziej z nami zintegrowane, bo będą się z naszymi dziećmi uczyły i wychowywały. Po wybiciu kacapów, dla ich mężów również miejsce się znajdzie, bo męska siła robocza też się zmniejsza, a więc zapotrzebowanie na nich też się znajdzie, szczególnie w sytuacji, gdy zamierzamy rozszerzać swoją armię dwukrotnie. Szczerze? Możemy się przejmować tym, czy Rosja nas zaatakuje, czy USA nas w pełnej sile wspomoże w razie ataku, jaka przyszłość geostrategiczna nas czeka, naprawdę możemy się przejmować różnymi potencjalnymi scenariuszami i zagrożeniami, ale na obecną chwilę napływem uchodźców nie ma co się przejmować, wywoła on co najwyżej negatywne skutki w krótkim czasie, w dłuższej perspektywie każdy, powtarzam, każdy na nim skorzysta,. Bez względu na to, czy pracujesz w IT, czy pracujesz na budowie, ten napływ zmniejszy w najbliższych dekadach nasze obciążenia wobec systemu emerytalnego i sytemu służby zdrowia, a więc przesunie do przodu w czasie konieczność podnoszenia składek i podatków. Będziemy w mniejszym stopniu zmuszeni, co mnie cieszy, przyjmować imigrantów znacznie dalszych nam kulturowo. Najmniejszy dla nas na tę chwilę problem to ten, o który najbardziej się martwicie, a więc masowy napływ uchodźców, pracowitych ludzi, którzy w ostatnich latach już udowodnili, nikt temu nie zaprzeczy, że z palnikiem lub pdą do góry leżeć nie zamierzają. Jak czytam o niechęci wobec Ukraińców na zachodzie, szczególnie przykuło to moją uwagę w Holandii, tej rzekomo tolerancyjnej, to aż chce mi się krzyczeć, zostawcie ich nam(!!!), bierzcie sobie tych, o których marzycie, z południowo-zachodniej Azji, a do tego tych z Afryki, Ukraińcy są u nas mile widziani, widzę w nich ogromny potencjał wspólnego do rozwoju naszego państwa, tym bardziej w tej nadzwyczajnej sytuacji, gdy jak nigdy nikogo, połączyła nas nienawiść do kacapów i tego ś***a Putina!

#ukraina #wojna #rosja
m.....e - Grupa wiekowa 60-64 lata (w okolicy wieku emerytalnego): 2 646 868 osób
Gr...

źródło: comment_1647210316xjtSg0mDLUZciXBsjmaKJ2.jpg

Pobierz
  • 73
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@mmafame: to pasta jakaś?
Trzeba im pomóc jako uchodzcom, tak jak polskie społeczeństwo to robi, ale upatrywanie w nich ludzi, którzy mają zostać i pracować, to chyba nieporozumienie? Ponadto, kto utrzyma te kobiety i dzieci, zanim wejdą w wiek pełnoletniości, kiedy będą mogły zacząć zarabiać?
Zresztą, jak się zacznie kryzys, którego oznaki dają już powoli o sobie znać, to zacznie hamować gospodarka i zaczną się zwolnienia od produkcji po usługi, a
  • Odpowiedz
@mmafame: sam używam w argumentacji tabelki demograficznej społeczeństwa i też uważam że uchodźcy z Ukrainy to potencjalne zbawienie dla polskiej demografii. Niemcy musieli sprowadzać sobie Turków 50 lat temu a potem imigrantów z dalekiego wschodu i wszyscy wiemy, że społeczeństwo odczuwa negatywne skutki masowego importu obcej kultury.
Dodatkowo świetna argumentacją jest wyliczanka, czyli co ile nas kosztuje i jaki ma zwrot ta inwestycja vs to co mają nas kosztować Ukraincy:

500+:
  • Odpowiedz
@mmafame: Nie rozumiem jak można jeszcze bronić upośledzonego systemu który zakłada, że populacja kraju będzie się cały czas zwiększała. Tak czy inaczej dążymy do katastrofy, ale przynajmniej przez jakiś czas będzie się to wszystko jakoś spinać i pora na CSa.
  • Odpowiedz
@micomak: otóż to, naiwnym jest oczekiwać, że ukraińskie bachory bez żadnego związku z polską będą potem pracować u nas 30 lat. Nie ma na to żadnej gwarancji.
  • Odpowiedz
@fanmarcinamillera: Idiotyczny argument. Człowieka można szybko przyzwyczaić do socjalu i rozpuścić go dawaniem pieniędzy za nic. To, że nie mają tego na Ukrainie, nie oznacza, że nie ucieszą się, jak dostaną pieniądze za nic w Polsce.
Myślisz, że jak im to ktoś zaproponuje, to ta osoba powie: "Nie, nie, na Ukrainie nie brałem/brałam to i tu nie wezmę!" XD
  • Odpowiedz
@mmafame: Ukraińców nic w Polsce nie trzyma, nie maja tutaj rodzin, nieruchomości. Mamy słabą walutę, trudno będzie ich utrzymać. Obawiam się, ze Ci bardziej ogarnięci będą woleli zarabiać w twardej walucie.
Może okazać się, ze poniesiemy koszt, ogarną się i pojadą dalej.
  • Odpowiedz
@mmafame: To by było w miarę zgodne z założeniami, gdyby napływ ludzi był w podobnym rozłożeniu, jak naturalny. A tu będzie pewnie miażdżąca różnica na korzyść kobiet. Wiele miejsc pracy tymczasem będzie zapewne szukać mężczyzn, z racji prac typowo fizycznych.
  • Odpowiedz
@mmafame w pełni się z Tobą zgadzam.
Są tylko dwie sprawy ktore mnie niepokoją:
1. Ile osób faktycznie zechce zostać u nas na stałe? Cześć pojedzie dalej na zachód, za lepszym zyciem. Cześć wroci do domu.
2. Znowu pojawia sie problem z mieszkaniami. Sam go doswiadczam na własnej skórze. Przeprowadzając się za lepszą pracą do wiekszego miasta, nie mogę znaleźć mieszkania dla siebie i rodziny. Dosłownie wyprosiłem jedno małe mieszkanie na wynajem
  • Odpowiedz
@mmafame: bardzo optymistyczne założenia, szczególnie że w ciągu najbliższego roku do dwóch lat wzrost cen i napływ uchodźców spowoduje takie napięcia społeczne, że trudno przewidzieć jak to się skończy, wojna trwa 2,5 tygodnia, a wśród znajomych i współpracowników już teraz widzę rosnącą nienawiść do Ukraińców
  • Odpowiedz
@mmafame Pisanie, że w dłuższej perspektywie to coś zmieni to pobożne życzenie. ZUS jest bankrutem. Rząd ani obecny, ani opozycji nie zmieni polityki fiskalnej. Można się spodziewać tylko większych podatków, wydatków publicznych i dziury budżetowej. Wsparcie demografii przez uchodźców mogłoby dać nam więcej czasu, gdyby za takimi zmianami poszły gruntowne zmiany np. emerytura obywatelska, likwidacja ZUS/KRUS. Ciemno to widzę. Byłoby bardzo dobrze, gdybyśmy wyszli na zero z tą całą wojną, gdyby każda
  • Odpowiedz
@mmafame: Właśnie, pamiętajmy, że jest to proces napływu uchodźców, który jest nieregularny i nienaturalny. Większość przyjeżdżających to kobiety oraz dzieci. Dzieci, z punktu widzenia gospodarczego, niewiele wniosą. Kobiety natomiast, nie wszystkie mogą znaleźć pracę + będą te, które muszą jeszcze zajmować się dziećmi.
To nie jest tak proste, jak to przedstawiłeś. Podobny problem jest w tempie oraz gwałtowności tej migracji - nie wiadomo czy rynek pracy oraz rynek najmu nieruchomości to
  • Odpowiedz
@mmafame: Swoją drogą, cholernie to idiotyczne, bo piszecie, jakby ta liczba uchodźców dzisiaj, była już ostateczna XD
Tymczasem sytuacja wygląda tak, że dzisiaj jest to 1 675 000 osób. A ile będzie za tydzień? Za miesiąc? Co zrobicie jak będzie to 5 000 000 ludzi?
Cholernie to nieprzemyślane, o czym piszecie. Mówię "ci" w sensie tych hura optymistów napływu tak ogromnej liczby uchodźców.

Zastanówcie się trochę i popatrzcie na to szerzej,
  • Odpowiedz
@mmafame:

Ty to wiesz, ja to wiem i 15 umatych wykopków. Reszta za rok będzie powielać narracje konfederacji i ogłupionych ludzi - "zabierają nam pracę", "biorą zasiłki" itd itd itd itd.

@trumnaiurna: A w krótkiej perspektywie nie zabiorą pracy i zasiłków?

Lepiej zamiast udawać mądrych sprawdzcie sobie z @wlhmw: piramidę wieku ukraincow i zacznijcie wreszcie liczyć również RODZICÓW tych dzieci, którzy też będą obciążeniem dla systemu i przez których
  • Odpowiedz
jak zabezpieczyć emerytury dla osób które gdzieś za 3-4 dekady na tę emeryturę będą się wybierać


@sledz: jeśli masz mniej niż 40 lat i myślisz że dożyjesz czegoś takiego jak emerytura to mam dla Ciebie bardzo złą wiadomość ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz