Wpis z mikrobloga

Poszukałem conieco i znalazłem fragment programu Słownik polsko@polski w którym Prof. Miodek zdecydowanie wyjaśnia że zawsze mówimy ''na Ukrainie'' a nie ''w Ukrainie'' jak to ostatnio lansują nam media I sam profesor mówi że nie ma w tym nic ujmującego, przeciwnie - pokazuje jakby bliskie relacje i swojskość tych krajów w stosunku do Polski.

Tu całość programu jak kto chce: https://vod.tvp.pl/video/slownik-polskopolski,na-ukrainie-czy-w-ukrainie-odc-253,18678474

#ukraina #jezykpolski #wojna #profesormiodek #polska
MarianoaItaliano - Poszukałem conieco i znalazłem fragment programu Słownik polsko@po...
  • 173
: A mnie to wali co mówi Miodek i jak jest poprawnie

Język ewoluuje

@andrzejedude: włuaśńie, #!$%@?ź jenzyk polski, poprawność jest dla suabych. Jensyk ewoluuje, wprowaćmy dowolnom pisownie, a nie jakjeś zasady z doopy, które jacyś boomerzy potajemnie pszekazywali podczas zaboruw.
-
@MarianoaItaliano: świetny wpis. Ludziom już powoli odwala i szukają sobie nowej wojenki polsko-polskiej. Braki w edukacji zastępują teoriami z dupy o szacunku do narodu i jeszcze się plują
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
Bardziej mi chodzi że zwrot ''w Ukrainie'' to wynalazek ostatnich dwóch tygodni, dotychczas nigdy się nie słyszało tego określenia tak często jak dzisiaj, zawsze było ''na Ukrainie''.

@MarianoaItaliano: też mnie to razi, aczkolwiek okazuje się, że np. PWN zajmowal się tym w ostatnich latach kilka razy, twierdząc, że mówiło się tak przed XIX wiekiem i mówi się tak po 1991 roku, więc to nie taki wymysł sprzed 2 tygodni...

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/w-Ukrainie-czy-na-Ukrainie;16214.html

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Na-Ukraine-czy-do-Ukrainy;21492.html
wynalazek ostatnich dwóch tygodni, dotychczas nigdy się nie słyszało tego określenia tak często jak dzisiaj, zawsze było ''na Ukrainie''.


@MarianoaItaliano: Mnie też to podejście politpoprawne mediów śmieszy, ale trzeba dodać, że w polska dyplomacja od dobrych kilku lat trzyma się określenia "w Ukrainie" więc to nie jest w Polsce wynalazek mediów.
@damian-powazka98
Według mnie jest wprost przeciwnie, to bardzo ważne, aby mówić i pisać poprawnie po polsku, chociażby w celu przekazywania kolejnemu pokoleniu naszej kultury i wpajania świadomości narodowej od małego. Kto ma to zrobić, jak zaczniemy machać ręką na takie "detale", które łączą wszystkich Polaków? Dla mnie pisanie poprawnie, bez błędów i/lub staranie się, aby interpunkcja była poprawna, to coś więcej niż wiedza wzięta z książek. To zachowanie tożsamości narodowej, która -
"W Ukrainie" to wymysł domowych wojowników o sprawiedliwość socjalną i absolutnie złe określenie
1. Dokładnie tak jak Miodek mówi "Na ..." pochodzi od nazw krain z którymi mamy/mieliśmy jakieś przyjazne związki, dlatego Na Ukrainie, Na Białorusi ale także Na Węgrzech, które nigdy w żadnym stopniu nie należały do Polski
2. "W Ukrainie" to rusycyzm i mówimy językiem okupanta !
3. Idiotka nie zna historii. Ukraina, Białoruś nigdy nie należały do Polski. Były
@wislowunsz: No wiem, dlatego mówię, że dyskusja została przeniesiona z gruntu angielskiego (gdzie była zasadna) na grunt polski, gdzie już jest mniej zasadna ale argumenty zostały te same. Co nie zmienia tego, znowu, że nie widzę problemu, żeby mówić "w Ukrainie"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@adibor: Nie, bo nie urodziłem się przed 1936 rokiem jak reformowano ortografię, urodziłem się 60 lat później. Chociaż znam parę osób które do dzisiaj używają niektórych słów w wersji sprzed reformy m.in. JKM ;)