Wpis z mikrobloga

Poszukałem conieco i znalazłem fragment programu Słownik polsko@polski w którym Prof. Miodek zdecydowanie wyjaśnia że zawsze mówimy ''na Ukrainie'' a nie ''w Ukrainie'' jak to ostatnio lansują nam media I sam profesor mówi że nie ma w tym nic ujmującego, przeciwnie - pokazuje jakby bliskie relacje i swojskość tych krajów w stosunku do Polski.

Tu całość programu jak kto chce: https://vod.tvp.pl/video/slownik-polskopolski,na-ukrainie-czy-w-ukrainie-odc-253,18678474

#ukraina #jezykpolski #wojna #profesormiodek #polska
MarianoaItaliano - Poszukałem conieco i znalazłem fragment programu Słownik polsko@po...
  • 173
  • Odpowiedz
@wislowunsz: pod artykułem precyzyjnie wyjaśniającym jaki problem niektórzy dostrzegają w zwrocie "na Ukrainie" wrzeszczysz capslockami "O CO IM CHODZI". To jest jakaś celebracja nieuctwa, pielęgnowanie ignorancji? Zatkać uszy i krzyczeć?
  • Odpowiedz
@Bekazwas: Wyspa, na której leży Anglia i Szkocja to Wielka Brytania, więc można spędzić wakacje na Wielkiej Brytanii tak samo jak można spędzić wakacje na Gran Canarii będąc jednocześnie na Wyspach Kanaryjskich.
  • Odpowiedz
a rozkminiałeś czemu na mieszkańca Danii mówi się Duńczyk? To też ciekawe, polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@radziuxd: bo bardzo dawno temu Dania była Dunią ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@PeterGosling: spłyciłeś temat ( ͡° ͜ʖ ͡°) bo w międzyczasie jeszcze mówiło się Dunin zamiast Duńczyk, a cały region nazywano "Duń", tak jak kiedyś "Ruś".
  • Odpowiedz
@ulan_mazowiecki: Pieprzenie.
Podejrzewam że cala afera o "na Ukrainie" i forsowanie "w" to robota ruskich trolli by sie Polacy żarli między sobą o takie głupoty.

"W Ukrainie" brzmi jak rusycyzm w dodatku....
  • Odpowiedz
poprawiając Polaków jeśli użyli "na"


@p0lybius: Trzeba mieć tupet, żeby coś takiego robić, tym bardziej że to jest zupełnie poprawna wersja., i nie mieć godności żeby kulturalnie powiedzieć takiemu klientowi, że chyba go główka boli.

Frytki też dajesz innym wyjadać sobie z talerza? XD
  • Odpowiedz
@smyl: o to, że języki to nie matematyka. Konsekwentnie możnaby znaleźć tysiące słow w samej Europie, które ludzie mogliby uznać za obraźliwe. To załóżmy od razu komisję ogólnoeuropejską do zwalczania obraźliwych wyrazów, bo kogoś gdzieś coś kłuje... Sytuacja jest jasna. Nigdy w języku polskim "na Ukrainie" nie było w żaden sposób uwłaczające dla mieszkańców tego kraju. Ignorancją jest właśnie uważać inaczej i przy okazji pretekstem do jakichś absurdalnych kłótni. Historię
  • Odpowiedz
że zawsze mówimy


@MarianoaItaliano: Nie mówimy zawsze. Różnie mówimy, wystarczy poczytać wykop, czy włączyć telewizję. Zwrot "zawsze mówimy" ma stworzyć wrażanie, że wynika z jakiegoś prawa którego musimy koniecznie przestrzegać. Tak naprawdę to tylko pewna konwencja, możesz sam ją kreować i używać jak ci się podoba.
  • Odpowiedz
@instalacja: 2137 wpisów a typy dalej nie ogarniają ze pisze czy się tak mówiło wcześniej czy nie i dlaczego tak się działo, a nie czy powinno i jaki mam do tego stosunek xD

Ja mówię na Ukrainie dla twojej informacji, więc pocisk inwalida xD
  • Odpowiedz
@p0lybius: Tak, zrozumiałem, że jakiś ukraiński bohater dawniej niż przed wojną mówił natywnemu użytkownikowi języka polskiego jak ma go używać. Pytanie co z tym zrobiłeś?
Do mnie też kiedyś lata temu przysadził się jakiś koleś (Polak, żeby nie było), że nieładnie mówić "na Ukrainę", bo to uprzedmiotawia (XDDD) mieszkańców tego kraju. Ch*j, że lepiej od niego mówiłem i po polsku, i po rosyjsku XD

Sam wspieram Ukraińców i jestem za
  • Odpowiedz
@p0lybius: Mogłeś mu po prostu powiedzieć, że jak nie zna tła kulturowego danego języka to żeby się nie ośmieszał takimi żądaniami, bo robi z siebie głupca.
No ale, jak to mówią, kto nie ma w głowie ten ma w nogach, czy jakoś tak ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@MarianoaItaliano:

A mi zmienia bo nie będę na siłę zmieniał języka którym mówię bo garstce aktywistów się to nie podoba.

To nie zmieniaj, absolutnie #!$%@? nikogo to nie obchodzi XD kisne z wypieka, pisze jakby co najmniej to on decydował jak się będzie w Polsce, przepraszam, na Polsce, mówić.
  • Odpowiedz