Wpis z mikrobloga

Kilka dni rozglądam się za routerem z funkcją AP ale już zgłupiałem, za dużo różnych opinii.
Szukam czegoś aby obsłużyło poniższe rozwiązanie :
Dom dwupiętrowy, doprowadzony światłowód Orange na parterze, router od Orange stoi aktualnie w salonie na dole budynku i tam router pozostaje, jest to róg parteru.
Budynek ma około 70 metrów na piętro, na drugim piętrze wifi już słabo łapie a, że dodatkowo planuje przeprowadzić generalny remont góry chciałbym zakupić router na drugie piętro i poprowadzić do niego kabel z dołu. Wyjdzie pewnie z 15 metrów kabla.

Na dole używane tylko wifi, laptop lub telefon.
Natomiast na piętrze do routera wpięty byłby minimum PC na kablu ale jak uda mi się poprowadzić dobrze kable to chętnie wpiąłbym też kablem telewizor, konsole i dekoder do TV od orange. (jak się nie uda to TV, Dekoder i konsola po WIFI).
Na piętrze też używane było by wifi do laptopa, telefonów komórkowych, urządzeń xiaomi (kamerka, zarowki yeelight, odkurzacz, oczyszczacz powietrza) oraz zestaw yamahy na musiccast. Obecnie taką konfigurację w mieszkaniu 45 metrów ogarnia mi standardowy router od UPC, jednak po przeprowadzce do domu wiem, że sprzęt orange nie da rady.

Jeśli chodzi o koszty, jestem otwarty, jeśli da radę obsłużyć to bezawaryjnie urządzenie kosztujące 200 zł było by super, jak trzeba zakupić coś droższego oczywiście przeżyje.

#wifi #router #siecikomputerowe #sieci
  • 7
  • Odpowiedz
dodatkowo planuje przeprowadzić generalny remont


@xReapeR: Ja przy tej okazji gdzie się da wprowadził bym ethernet - salon za tv z 4 gniazda, w każdym pokoju po jednym i wyprowadził na suficie pod AP unifi. Tylko aktualnie dostępność unifi jest kiepska a ceny to już w ogóle.
  • Odpowiedz
@xReapeR: Kup switch do podłączenia sprzętu a do niego podepnij punkt dostępowy. Wymaga nieco konfiguracji (bo musisz ustawić AP żeby rozgłaszał wifi poprawnie) ale oszczędza innych problemów z konfiguracją wynikających z łączenia 2 ruterów ze sobą.
  • Odpowiedz
Dzięki Panowie,

@dktr:
Właśnie widzę, że dostępny raczej tylko model UAP AC PRO i np. w xkom cena 650 plnów. Czy coś z TpLinka, Asusa lub Tenda w jakikolwiek sposób może z tym konkurować?

@NPC_358034:
Czym różni się dla mnie jakościowo osobny zakup switcha + AP a zakup AP który będzie miał wifi i 4 gniazda lan?
  • Odpowiedz
@xReapeR: AP z założenia ma tylko jeden port LAN. Zrób sieć kablową gdzie się da, wszystkie przewody mają zbiegać się w jednym miejscu w którym powiesisz małą szafkę rack a w niej dasz switch, sprzęt od orange i ewentualnie zasilacze od unifi.
  • Odpowiedz
@xReapeR: po pierwsze: poczytaj sobie o różnicach w nazewnictwie bo bez tego nie będziesz w ogóle ogarnąć rynku który wprowadza ludzi w błąd bezsensownym nazewnictwem.

Kupienie switcha i AP osobno pozwala na kontrolowanie wszystkiego jednym urządzeniem - głównym ruterem ( w twoim wypadku sprzętem od orange). Nie musisz dzięki temu kontrolować konfiguracji na kilku 'ruterach', mieć wynikających z tego problemów z portami, tak zwanym podwójnym NAT (warto poczytać ale jeżeli nie masz rzeczy typu serwer domowy to raczej nie wpływa na korzystanie). Ponadto, jak chcesz zrobić upgrade sieci to tylko zmieniasz AP a reszta zostaje jak była.

Poza tym, większość typowego sprzętu sieciowego dla kowalskiego to są właśnie urządzenia 2,3w1 (ruter + ap + jakieś dodatkowe elementy) które koniec końców są takie sobie w każdej z tych rzeczy. Kupując osobno części nie tylko ułatwiasz modernizację ale też dostajesz sprzęt który robi jedną rzecz i robi to
  • Odpowiedz