Wpis z mikrobloga

Ależ ja szanuję Czechy:
- rozwinięta gospodarka,
- świetne relacje biznesowe z Niemcami,
- PKB per capita wyższe o 25% od Polski, wynagrodzenia również,
- dobra infrastruktura sportowa (narty),
- rozsądne laickie społeczeństwo,
- piękna zadbana stolica,
- dobre piwo.

A u nas, co? Jaką drogę obraliśmy?

#czechy #oswiadczenie #polska #gorzkiezale
D.....o - Ależ ja szanuję Czechy:
- rozwinięta gospodarka,
- świetne relacje biznes...

źródło: comment_1643893034sBidLpp2qIjNOV76mHs3fV.jpg

Pobierz
  • 135
Ależ ja szanuję Czechy:

- rozwinięta gospodarka -> bo nie przeorana dwoma wojnami

- świetne relacje biznesowe z Niemcami -> bo niemcy wykupili ich marki (my naszych nie mamy)

- PKB per capita wyższe o 25% od Polski, wynagrodzenia również, -> my tez mieliśmy kiedys więcej od nich :)

- dobra infrastruktura sportowa (narty), -> jak na kraj z 3 msc lata i 2 zimy to mamy super turystyke

- rozsądne laickie
@Disegno: trochę wycieczek do Czech i przez Czechy zaliczyłem i jestem prawie pewny że infrastrukturalnie są zacofani w porównaniu z Polska. Praga fakt bardzo ładna, ceny podobne chociaż oceniam jako turysta. Uważam że nie kompletnie czym się jarać
Kujawski jest w jakimś sklepie Selgros - 5l za 45 zł. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@krisstof2: Selgros to nie jest jakiś sklep, tylko hurtownia spożywcza i trzeba mieć specjalną kartę (chyba trzeba mieć działalność, a przynajmniej do niedawna trzeba było) żeby tam s ogóle wejść. Do najbliższego mam 120 km ¯\_(ツ)_/¯. Btw. 9 zł za litr, wciąż drożej niż w Czechach.

wolę się napić takiej Perły Chmielowej
D.....o - > Kujawski jest w jakimś sklepie Selgros - 5l za 45 zł. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@kri...

źródło: comment_1643916081hXFvXLxqlViIhdeLtfs0SK.jpg

Pobierz
@krisstof2: Dobra, ja mówię pas. Chodzę robię zdjęcia po sklepie, studiuję paragony, a Ty na to, że sztucery i wędki w Polsce są tańsze ().

Ale wiesz czego nie przebijesz? Herbaty Lipton 100 torebek - w CZ kosztuje 125 koron. czyli więcej niż 20 zł.


@krisstof2: No u nas 17-18. Ale to 10% mniej, a nie 30 ani 50.
chyba jedyny kraj gdzie widziałem cygana na kasie w Lidlu


@zzbkk: Ja żartuję, że kiedy zobaczyłam cygańskiego ochroniarza w Rossmannie, to w Czechach skończył się rasizm XD A tak serio, to w Czechach cyganie nie są tacy sami jak w Polsce i nie budzą takich kontrowersji jak kiedyś. Szczególnie, że są już zasymilowani, jest wiele par mieszanych a młodzi nie chcą żyć tak jak ich rodzice. Bezrobocie jest tak niskie, że
@Disegno: Z wszystkim się zgadzam, dodałabym do tego jeszcze niskie rozwarstwienie społeczne, większą klasę średnią i lepszą służbę zdrowia, bo konstytucyjnie zapewnione jest leczenie na najwyższym możliwym poziomie.

Dlatego nie ma tu zbiórek na leczenie śmiertelnie chorych ludzi, np. na SMA, bo ten "najdroższy lek świata" jest w Czechach w pełni refundowany, bo to aktualnie najlepszy lek na tę chorobę ¯\_(ツ)_/¯

Od kiedy tu mieszkam (11 lat) nie pamiętam żadnego strajku
@holka-kofolka W Czechach, szczególnie w ośrodkach przemysłowych jak Mladá Boleslav czy Pilzno jest też sporo słowackich "Węgrów" (tak o sobie mówią sami cyganie i ma to uzasadnione historyczne), który nie dość, że uczciwie pracują nieraz na nieco wyższych stanowiskach to jeszcze sprowadzą całe swoje wioski i nikomu to specjalnie nie przeszkadza bo pracy jest tam sporo.
No i co z tego? Eksport jest, specjalistyczne stanowiska pracy są, potężne inwestycje są, gospodarka rośnie. U nas nawet pieprzone sklepy spożywcze są zagranicznymi korporacjami.


@Disegno:
Czyli jest dokładnie tak samo jak w Polsce. W Czechach też sklepy spożywcze są zagranicznymi korporacjami albo prowadzą je Wietnamczycy.

Wybrałeś dwie branże, które są akurat polskim ewenementem na skalę światową. Bo tylko u nas masz 2137 GB internetu LTE za 5 złotych i -
@Disegno: walenie konia do czech, odc. 2137


pomijając pragę kraj ten biedniejszy niż polska, do tego mają ogromny problem z cyganami

Pomijając Pragę, cały kraj Środkowoczeski gdzie leżą ośrodki przemysłowe których Polacy mogą zazdrościć, Pilzno, Brno, dobrze sobie radzący sobie czeski Śląsk, Morawy turystyczna perełka która biedna wcale nie jest... I tak można by długo wymieniać.
Na końcu zostaną pewnie tylko miasta pokroju Mostu i Chomutova które faktycznie mogą jawić się
- dobre piwo.


@Disegno:

Dobre piwo? Możliwe. Znajomi z zagranicy, którzy mieszkali w Pradze oraz Krakowie mówili, że takie przeciętne piwo jest lepsze w Czechach, ale takie lepsze piwa z minibrowarków są lepsze w Polsce. Kwestia gustu.

- rozsądne laickie społeczeństwo,


Tutaj się zgodzę. Szowinizm, rasizm i niechęć do muzułmanów jest na bardzo wysokim poziomie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
inozytol - > - dobre piwo.

@Disegno: 

Dobre piwo? Możliwe. Znajomi z zagranicy,...

źródło: comment_1643926446X4DcTOBtE4baH4u8w0YcpI.jpg

Pobierz
Można wymieniać w nieskończoność... Zardzewiałe płoty, zapyziałe podwórka, brak parkingów, nieodśnieżone chodniki...


@krisstof2:
Akurat tam gdzie byłem miasto było zadbane, z wyjątkami rzecz jasna, ale co mnie totalnie rozbiło to to, że w umowie o konto bankowe zrobili tyle literówek, że zastanawiałem się jak to możliwe, że oni tam się o własne nogi nie potykają :P
Dopiero jakoś po miesiącu uzyskałem dostęp do konta(pomijam to, że stałem 2h w "kolejce"), ale
Coś tam narzekałeś, że pilsner za 5 zł to drogo


@Disegno:
Na początku zeszłego roku widziałem w Albercie Pilsnera za 180 CZK za sześciopak.
A co do sera Królewskiego to online w Czechach kosztuje 340 CZK(~64 PLN), w Polsce ~36 PLN.