Wpis z mikrobloga

Ależ ja szanuję Czechy:
- rozwinięta gospodarka,
- świetne relacje biznesowe z Niemcami,
- PKB per capita wyższe o 25% od Polski, wynagrodzenia również,
- dobra infrastruktura sportowa (narty),
- rozsądne laickie społeczeństwo,
- piękna zadbana stolica,
- dobre piwo.

A u nas, co? Jaką drogę obraliśmy?

#czechy #oswiadczenie #polska #gorzkiezale
Pobierz
źródło: comment_1643893034sBidLpp2qIjNOV76mHs3fV.jpg
  • 135
@Disegno: Ołomuniec, faktycznie położenie piękne, czuć już ciekawy klimat, ale na dłuższą metę, Lublin, Toruń, Bydgoszcz wygrywają, jak się porówna proporcjonalnie. Czechy mają zastój, rozwijają się dużo wolniej niż u nas, a biznes często wybiera nas, bo jesteśmy większym rynkiem i wylotem na kraje ościenne.

PS. W sklepach czuć, że płaci się więcej za produkty typowo codzienno-spożywcze, oprócz pysznej kofoli.
Czechy mają zastój, rozwijają się dużo wolniej niż u nas, a biznes często wybiera nas


@Projecto: Bzdura. Czeskie PKB w 25% składa się z inwestycji, nasze jedynie z 16%. A te brakujące 9 pp. to tyle ile wydajemy ŁĄCZNIE na służbę zdrowia, armię i edukację podstawową.

Ołomuniec, faktycznie położenie piękne, czuć już ciekawy klimat, ale na dłuższą metę, Lublin, Toruń, Bydgoszcz wygrywają


No jak porównujesz miasto 100k mieszkańców do miast 350k
@Disegno: Ale jesteś nakręcony xD, porównuje ich 6 miasto proporcjonalnie. Jeśli faktycznie, chcesz się skupiać na miasta z możliwościami to porównaj ich główne, Praga, Ostrava i Brno. Gdzie Praga turystycznie niszczy nasze wszystkie, ale biznesowo Warszawa idzie wyżej, Brno bym porównywał z Krakowem, ale dużo mniejszy potencjał i duże tygrysy wokół Bratysława i Wiedeń a Ostrava to mieszanka naszego Wrocławia z Katowicami, ale jednak wyżej od Katowic ale dużo niżej niż
Ale jesteś nakręcony xD


@Projecto: Nie. Jeśli chodzi o inwestycje itp. to prostu Ty mówisz co Ci się wydaje, a ja przedstawiam twarde dane które wskazują na coś innego. Tyle ¯\_(ツ)_/¯. Jak chcesz to pokaż dane, które wskazują na ten rzekomy zastój gospodarczy.
@Disegno: Kurcze, faktycznie napisałem zastój, ale nie ciągnę tego, bo zastoju nie ma, tylko rozwijają się wolniej od nas. Na koniec, Czechy to piękny kraj, ale możliwości większe są w Polsce i Niemczech w regionie. Niemcy mają podobne do siebie Austria, która jest zamożniejsza per capita a my swoje Czechy. A jeśli chodzi o twarde dane, to jednak ratingi kredytowe mają niższe od nas.
tylko rozwijają się wolniej od nas


@Projecto: Bardziej rozwinięte gospodarki zawsze mają wolniejszy wzrost. Im bardziej dojrzała gospodarka, tym mniejszy krańcowy przyrost. Niemcy od 50 lat nie przekroczyły 5% wzrostu PKB, a chyba nie powiesz, że Polska notująca nieraz po 7% jest lepsza?

A jeśli chodzi o twarde dane, to jednak ratingi kredytowe mają niższe od nas.


@Projecto: Ratingi ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ktoś to jeszcze
@CarrighanN: Czyli tak jak myślałem, zero konkretów xD. Syf, chaos i PRL, ale nie powiem gdzie xD.
A do Pragi to akurat mam elegancką autostradę z 10 dniową winietą na cały kraj za 50 zł, a nie 45 zł za jednorazowe przejechanie 150 km jak w Polsce xD.
@Disegno: Jakie konkrety? Mam Ci adres podać? zdjęcia wysłać? Propozycje jazdy krajową drogą żeby udowodnić Ci jak brudne są budynki i wiecznie niepomalowane domy, architektura rodem z PRL w każdej miejscowości olałeś ale no wolisz do stolicy wybrać autostradę i oczekujesz dalej konkretów. Pojedź do pensjonatu w górach w Polsce a tam i zaznasz podobnego zdziwienia(wybierając tę samą półkę cenową). Miałem przed pandemia masę klientów w Czechach, najezdizlem się po tym
@manny24:
No pewnie. Ogólnie zawsze chciałem podróżować, ale nie miałem dobrych powodów i w sumie trochę brakowało mi odwagi bo to jednak ryzyko.
Niemniej, tuż przed pandemią rzuciłem pracę żeby robić coś na własną rękę, ale moja wspólniczka okazała się niewiarygodna, a że zacząłem w to inwestować to tak jakby byłem w czarnej d*pie przez pandemię bo firmy dookoła raczej zwalniały niż zatrudniały, zostały jedynie kołchozy w których nikt nie chciał