Wpis z mikrobloga

Dzisiaj kolejna rozmowa, poszło trochę gorzej. Pytania następujące:

- Typy proste i referencyjne
- Polimorfizm (pan rekruter wyglądał na usatysfakcjonowanego gdy wspomniałem o przeciążaniu xd)
- Różnica między Autowired a Inject
- Jak działa Dependency Injection
- Adnotacje (czy możemy tworzyć customowe, czy przekazują jakieś parametry, jak działają)
- Pytanie o stos i stertę
- Przy okazji sterty pytanie o działanie Garbage Collector
- Czym jest Hibernate
- Co to encja? Jaka adnotacja ja oznaczamy?
- adnotacja RESTController
- Róznica między Fetch Lazy, a Fetch Eager
- Czym są indeksy
- Rodzaje JOINów w bazie
- OOP Principles
- SOLID oraz rozwinięcie każdej z nich
- Czym jest REST API
- Charakterystyka POST, GET, PUT, DELETE

Ogólnie jestem średnio zadowolony, pytania nie z gatunku tych kosmicznych, raczej podstawy ale trochę się zamieszałem, tłumaczyłem pojęcia własnymi słowami, tak jak ja to rozumiem - rekrutera raczej interesowały słownikowe definicje i trafienie w "słowa klucze". No nic, wysyłam dalej i czekam na feedback.

Miałem jeszcze 30 min rozmowę z HR w innej firmie, jednak też oceniam ją 6/10, zdecydowanie lepiej wypadłem, gdy miałem połączoną rozmowę techniczną i HR, gdzie pytania od pani rekrutującej były głównie o to czym zajmowałem się w poprzedniej pracy, na stażu i o moje motywacje do zmiany pracy, natomiast dzisiaj na tej stricte HR rozmowie padało więcej pytań w stylu "Co może nasza firma zrobić, abyś zdecydował się na pracę u nas", "Dlaczego akurat nasza firma a nie jakaś inna" i inne tego typu, z których czuję się mniej pewnie, choć umiejętności lania wody mam na wysokim poziomie.

Szukanie pracy to proces, więc się nie poddaję, wysyłam cefałki dalej, w razie czego będę raportował, jeśli te pytania pomogą choć jednej osobie na tagu, to będę zadowolony.

#programowanie #naukaprogramowania #programista15k #pracait #rekrutacja #pracbaza
  • 20
@stanleymorison: spoko, ogólnie te pytania z javy na juniora bardzo często się powtarzają. Przejrzyj sobie grupy i blogi z programowania, to będziesz w stanie zrobić sobie niezłe opracowanie i w sumie poza napisaniem kawałka kodu ciężko będzie Cię zaskoczyć.

Jako poradę dorzucę jeszcze fakt, że jak firma będzie naprawdę Tobą zainteresowana, to nie będzie dla nich istotne, że nie znałeś odpowiedzi na jakieś pytanie (oczywiście, jeśli nie dotyczą oczywistych podstaw). Zdarzają
@DoloremIpsum: Akurat to pytanie nie jest takie złe. Nie oczekują od ciebie gloryfikacji firmy, ale raczej sprawdza czy wykazałeś choć trochę wysilku w sprawdzenie czym zajmuje się firma, jaką ma opinię na rynku, itp. Może też pokazać motywację kandydata, jesli powiesz że interesuje cie branża X, że chciałbyś się rozwijać w X lub nawet cwiczyć angielski. Pozwoli to też drugiej stronie zrozumieć twoje oczekiwania. Coś chyba w końcu cię skusiło do
@KindGuy: Wiadomo, że ciężko jest zatrzymać kogoś jak konkurencja oferuje 50% więcej. Chodzi mi tylko o to, że jak cię pytają na rozmowie "dlaczego nasza firma", to odpowiedź " bo dużo płacicie" raczej skreśla kandydata. I nie każdy ma taką motywację. Czasem rozwój jest dla ludzi ważniejszy.
@LoginLoginsky: uff to jak dobrze że nikt nigdy nie pytał ^^ ostatnie lata to rekruterzy się dobijają, więc co najwyżej mogę ich spytać dlaczego akurat moja osoba i wtedy mieć nadzieję, że wykażą się analizą moich mediów społecznościowych, bo jak powiedzą "zna pan technologie, których potrzebujemy", to chyba ich to powinno skreślać na starcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)