Wpis z mikrobloga

WIBOR to bardzo przebiegłe narzędzie w rękach kogos kto udziela kredyt, jego aktualna wysokość ma wpływ nie tylko na to ile obecnie wynosi rata kredytu, ale także kształtuje wysokość rat w przyszłości poprzez odsunięcie w czasie spłaty kapitału.

Niewielki wzrost WIBOR (przykład dla kogoś kto brał kredyt na 350 tys. przy rekordowo niskich stopach) sprawia, że część kapitałowa raty zmniejsza się dosyć diametralnie na rzecz części odsetkowej. Kredytobiorca płaci sumarycznie dużo wyższą ratę, ale jednocześnie spłąca dużo mniej kapitału niż przed wzrostem WIBOR. Część kapitałowa pozostała do spłaty zostaje niejako przesunięta w czasie, co będzie odzwierciedlone w przyszłych ratach - nawet wtedy gdy WIBOR znowu spadnie.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie #finanse
mookie - WIBOR to bardzo przebiegłe narzędzie w rękach kogos kto udziela kredyt, jego...

źródło: comment_1642672909C4E5eeEoVLWTXPM8A3W3QP.jpg

Pobierz
  • 86
  • Odpowiedz
@gysnde: problem w tym, ze nie jestes w stanie nic z tym zrobic, ani ja, ani cale zbiorowisko Wykop. Mozna psioczyc na system ale ciezko jest zebrac wystarczajaca ilosc osob. Dlatego bardzo kibicuje przyszlym sprawom sadowym o niepoprawnym/ bez poparcia danymi wyliczeniom wibor.

Nie kazdy moze sobie pozwolic na platnosc gotowka.
Mozna powiedziec nie stac Cie nie kupuj, mozna takze powalczyc o ludzkie traktowanie przez banki. Ale wydaje mi sie,
  • Odpowiedz
ale rozkminy i wyzsza matematyka.. to jest prosto policzone tak, żeby typowy kredytobiorca wydał na raty jakieś 30% swoich dochodów i spłacił to do 55 roku życia, pod to ustawia się wszystko łącznie z cenami mieszkań
  • Odpowiedz
@mookie: Przy racie równej tak to faktycznie działa, przy malejącej część kapitałowa nie ulega zmianie. Ale faktycznie kredyty hipoteczne z ratą równą są popularniejsze
  • Odpowiedz
Przy racie równej tak to faktycznie działa, przy malejącej część kapitałowa nie ulega zmianie. Ale faktycznie kredyty hipoteczne z ratą równą są popularniejsze


@pp93: to prawda, opłaca się mieć ratę malejącą pod warunkiem że ktoś jest w stanie tą ratę udźwignąć. Niestety Polacy zaciagając kredyt chcą mieć jak najniższą ratę, więc takie kredyty są mało popularne.
  • Odpowiedz
@gysnde: Nie znam się, ale z tego co wiem to można hedgować się na stopę procentową za pomocą kontraktów FRA. Oczywiście nie jest to dostępne dla zwykłych śmiertelników, ale dla banków i instytucji.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mookie: czemu niestety? To chyba logiczne, że przy długim okresie lepiej mieć niższe obciążenie finansowe niż wyższe. Ja jak brałem kredyt to na miesiąc płaciłem najpierw 1500 zł (przez 8 msc) , potem 1900 zł(6 msc), potem 1400 zł (6 msc) i teraz 1900 zł (od lutego) . Gdybym brał stałe stopy to bym od początku płacił po 2100 zł raty. Jest różnica między 31800 zł jakie zapłaciłem, a 42000
  • Odpowiedz
@spacja_enter: tak generalnie historycznie przez ost 10 lat oplacalo sie miec zmienne, obawiam sie jednak, ze to juz przeszlosc. Ci co zapakowali sie w ost 2 lata beda w plecy. Ale takie to juz ryzyko mamy w Polsce.
Oczywiscie chcialbym sie mylic
  • Odpowiedz
R (przykład dla kogoś kto brał kredyt na 350 tys. przy rekordowo niskich stopach) sprawia, że część kapitałowa raty zmniejsza się dosyć diametralnie na rzecz części odsetkowej. Kredytobiorca płaci sumarycznie dużo wyższą ratę, ale jednocześnie s


@Pantegram: Miałem na studiach dość złośliwego, lecz zawsze było go miło posłuchać wykładowcę. Powtarzał nam zawsze róbcie zawsze odwrotnie jak czytacie. Czy to się sprawdza nie wiem, ja nadpłacałem kredyt bo łatwo się go
  • Odpowiedz
@mookie: WBIOR to tam #!$%@?, ja jestem ciekaw nowego wskaźnika jaki podadzą. Jak brałem kredyt rok temu, to akurat tak gostek mówił, że póki co mają WIBOR, ale to się zmieni bo trwają pracę, i wtedy siłą rzeczy trzeba będzie na nowy wskaźnik przejsć, niestety nikt nie wie na jaki, więc dobry gnój będzie, bo czuje że na pewno będzie mniej korzystny
  • Odpowiedz
dlatego #!$%@?łem z pieniędzmi w krypto, gdzie banki nie mogą już podrabiać pieniędzy i mam ten cały cyrk w dupie


@gysnde: no nie zesraj się, z krypto jest ten problem, że wystarczy że pańśtwa się zgadają i zdelegalizują krypto. I jesteś w piździe. A to że tak zrobią - w przypadku ucieczki z fiat do krypto jest niemal pewne. Póki co pozwalają na to, niech się leszczyna ubierze. Prawdzimy pieniądzem
  • Odpowiedz
  • 3
@vertical to tak dziala w firmach, jezeli z kapitalu w skali roku wyciagasz np. 30% zwrotu, to bez sensu wtapiac gotowke, chyba lepiej oddac czesc bankowi ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@gysnde: No nie do końca Polacy zdecydowali. Kilka lat temu kredyt ze stałą stopą był bardzo nieopłacalny (nie wiem jak teraz). Na moim przykładzie, rata którą mi zaproponowano 3 lata temu w opcji ze stałymi stopami byłaby wyższa niż mam w tej chwili. W dodatku było to tylko na 5 lat, potem albo zmienny wibor albo nowa stała stopa na 5 lat, pewnie też kulka % wyższa od obowiazujacej. Także
  • Odpowiedz
@muetur W firmach które wyciągają taki i wyższy zwrot to oczywiście że tak, no ale większość przeciętnych kredytobiorców, którzy kupują dla siebie mieszkanie aby w nim mieszkać, nie jest takimi inwestorami, którzy wycisną z kasy którą posiadają więcej niż oprocentowanie kredytu.
  • Odpowiedz