Wpis z mikrobloga

WIBOR to bardzo przebiegłe narzędzie w rękach kogos kto udziela kredyt, jego aktualna wysokość ma wpływ nie tylko na to ile obecnie wynosi rata kredytu, ale także kształtuje wysokość rat w przyszłości poprzez odsunięcie w czasie spłaty kapitału.

Niewielki wzrost WIBOR (przykład dla kogoś kto brał kredyt na 350 tys. przy rekordowo niskich stopach) sprawia, że część kapitałowa raty zmniejsza się dosyć diametralnie na rzecz części odsetkowej. Kredytobiorca płaci sumarycznie dużo wyższą ratę, ale jednocześnie spłąca dużo mniej kapitału niż przed wzrostem WIBOR. Część kapitałowa pozostała do spłaty zostaje niejako przesunięta w czasie, co będzie odzwierciedlone w przyszłych ratach - nawet wtedy gdy WIBOR znowu spadnie.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie #finanse
mookie - WIBOR to bardzo przebiegłe narzędzie w rękach kogos kto udziela kredyt, jego...

źródło: comment_1642672909C4E5eeEoVLWTXPM8A3W3QP.jpg

Pobierz
  • 86
  • Odpowiedz
Część kapitałowa pozostała do spłaty zostaje niejako przesunięta w czasie, co będzie odzwierciedlone w przyszłych ratach nawet wtedy gdy WIBOR znowu spadnie.


@mookie: Tak działa mechanizm naliczania raty równej, ale wystarczy nadpłacać co miesiąc brakujący kapitał i już temu zapobiegamy.
  • Odpowiedz
wystarczy nadpłacać


@vertical: jak zwykle, wystarczy mieć pieniądze by rozwiązać problem :-)

Paradoksalnie jak rata rośnie, to statystycznemu kredytobiorcy jest trudniej nadpłacać.
  • Odpowiedz
ja mam jeszcze lepszą poradę: WYSTARCZY KUPOWAĆ ZA GOTÓWKĘ ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@affairz: Przypomniało mi się, że ostatnio dowiedziałem się od jakiegoś asa, że wszyscy, którzy kupili za gotówkę a także wszyscy, którzy nadpłacają kredyty tracą, gdyż tę kasę można z łatwością zainwestować i mieć zwrot wyższy niż oprocentowanie kredytu. Zatem wniosek - absolutnie wszystkie nieruchomości powinny być kupowane na kredyt, nawet jak masz
  • Odpowiedz
Zatem wniosek - absolutnie wszystkie nieruchomości powinny być kupowane na kredyt, nawet jak masz gotówkę na klitkę to bierz kredyt a gotówkę inwestuj bo z łatwością przebijesz oprocentowanie kredytu XD


@vertical: inwestycyjne - tak. Pozdrawiam.
  • Odpowiedz
@vertical: O zgrozo to wcale nie jest jeden as, tylko to dość powszechna narracja, że niby "nie opłaca się nadpłacać kredytu hipotecznego"... Występuje w najróżniejszych wariacjach, łącznie z np. "nie opłaca się nadpłacać kredytu przy niskich stopach procentowych" (gdzie przy wysokich możesz nie mieć z czego nadpłacać ( ͡° ͜ʖ ͡°)) - ale logika jest ta sama - bo przecież można to lepiej zainwestować niż w
  • Odpowiedz
@mookie: nie tylko przebiegle, ale takze mocno zaklamane narzedzie.
Po pierwsze czym i po co jest Wibor z zalozenia? Ma z zaloze rekomepnsowac koszt pieniadza ktory banki pozyczaja na udzielenie kredytu. Z zalozenia banki nie powinny zarabiac na wiborze a na marży oraz prowizji. Koszt po jakim banki pozyskuja pieniadz to aktualnie okolo 0,5-0,6%. Ma sie on nijak do Wiboru.
Po drugie skoro wskaznik ten utworzono aby odzwierciedlac pozyczki miedzy bankami, ktorych aktualnie fizycznie nie ma, to jak to mozliwe ze panelisci bankowi kwotuja sobie cos z niczego?
Pozyskuja za to pieniadz po znqcznie nizszych wartosciach.
W koncu jak widac po analizach glownych ekonomistow bankow nic dobrze nie potrafia przewidziec, nie sa nawet bliscy
emil-hogan - @mookie: nie tylko przebiegle, ale takze mocno zaklamane narzedzie. 
Po...

źródło: comment_1642675091nwW67Ljm5Fiw4Qaks0Pu01.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Część kapitałowa pozostała do spłaty zostaje niejako przesunięta w czasie, co będzie odzwierciedlone w przyszłych ratach nawet wtedy gdy WIBOR znowu spadnie.


@mookie: Tak działa mechanizm naliczania raty równej, ale wystarczy nadpłacać co miesiąc brakujący kapitał i już temu zapobiegamy.

@vertical: XD co wy macie z tym nadpłacaniem XD
  • Odpowiedz
XD co wy macie z tym nadpłacaniem XD


@kaaban: Nie rozumiem :) Nadpłacanie powoduje, że kredyt ostatecznie jest tańszy dla kredytobiorcy, nie jest tak? Lepiej żeby był jak najdłuższy z ratą jak najniższą żeby jak najwięcej odsetek zapłacić?
  • Odpowiedz
@kaaban: bo kredyt jest tańszy. Ja przykładowo mam do ze 120k mam do splaty 170k w 15lat, jak bede nadpłacał to oddam 135k i kredyt zamkniety. Przy nadpłacie płacimy tylko część kapitalową, a nie odsetkową. Tak wiec mając rate 1000zl spłacamy 600zl kapitału i rata 1000zl nam znika(ja mam w umowie, ze za takie cos biora 1% czyli w praktyce musze zapłacić 606zl, zeby splacic rate 1000zl).
  • Odpowiedz
To zależy ¯_(ツ)/¯ Trzeba wtedy sobie policzyć koszt prowizji vs oszczędność na odsetkach do końca okresu kredytowania.


@Pantegram: Dokładnie tak, ostatnio liczyłem jak wyjdzie czekanie z nadpłatą jeszcze 2 lata (no bo potem nadpłaty bez prowizji) dla kredytu wziętego rok temu, już nie pamiętam na jaką kwotę, chyba ok. 400k zł. Nadpłata 100k zł, prowizja 3k zł. Wychodzi na to, że nadpłacając 100k zł teraz obniżają się łączne prognozowane
  • Odpowiedz