Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Czy to jest zgodne z prawem pracy?
Pracuję od jakichś 6 miesięcy w międzynarodowym korpo jako zwykły, szary korpo-ludek. Jedną z zasad, która panuje u nas w pracy jest to, że każdy do każdego ma zwracać się po imieniu. Z racji tego, że nie mam w zwyczaju zwracać się do starszych ode mnie osób bezpośrednio na "ty", a także z racji że nie mam ochoty w ogóle się spoufalać i skracać dystans z ludźmi z pracy, to do wszystkich zwracam się per pani albo per pan, oprócz oczywiście do osób z którymi bezpośrednio pracuję.
I teraz do meritum sprawy. Otóż w dniu dzisiejszym została nałożona na mnie kara porządkowa (NAGANA) za to, że nagminnie nie stosuję się do zasad obowiązujących w pracy, czyli po prostu nie mówię do ludzi na "ty". Już wcześniej zwracano mi uwagę z tego powodu, ale teraz dostałam zawiadomienie w formie pisemnej.
Czy ktoś się już spotkał w swojej karierze zawodowej z tak abstrakcyjną sytuacją? Planuję tę naganę oprawić i powiesić w pokoju, bo takiej abstrakcji dawno nie widziałam.
#pracbaza #praca #nagana #prawopracy #korporacja

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61e6039ff7bdff000a92911c
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Czy to jest zgodne z prawem pracy?
...

źródło: comment_16424883766qwqf3MD5NQhTLGX7AABXy.jpg

Pobierz
  • 269
@AnonimoweMirkoWyznania: Po prostu nie traktuj tego jako "spoufalanie się", tylko jako konwencja, która obowiązuje Ciebie w czasie pracy (tak jak bycie uprzejmym dla klienta). Poza tym to jest istotne dla firmy z perspektywy, o której wspomniał @Dare. Łatwiej jest kierować zespołem, gdy wskazujesz na czynność, a nie możność jej wykonania. Areczek ma przynieść zszywacz, a pan Arkadiusz może, albo nie.
@AnonimoweMirkoWyznania: ja też miałem z tym problem w pierwszej pracy gdzie mój przełożony był 25 lat starszy ode mnie. Ciężko mi przez gardło przechodziło mówienie mu na "Ty" i myślałem że robię coś "złego". Później się przyzwyczaiłem i nie miałem z tym problemu. Z wiekiem też to prościej przychodzi bo do młodszych mówisz normalnie na Ty, a że starszymi nie ma już takiej różnicy wieku.

Taka kultura korpo i nic nie
Otóż w dniu dzisiejszym została nałożona na mnie kara porządkowa (NAGANA) za to, że nagminnie nie stosuję się do zasad obowiązujących w pracy, czyli po prostu nie mówię do ludzi na "ty". Już wcześniej zwracano mi uwagę z tego powodu, ale teraz dostałam zawiadomienie w formie pisemnej.

Czy ktoś się już spotkał w swojej karierze zawodowej z tak abstrakcyjną sytuacją? Planuję tę naganę oprawić i powiesić w pokoju, bo takiej abstrakcji dawno
IMO lecisz z sądem pracy - to mocno z dupy powód do nałożenia nagany, a ona się ciągnie za człowiekiem. Nie jest to coś, co może być zapisane w obowiązkach pracownika, nie łamiesz zasad współżycia społecznego, nie wpływa negatywnie na atmosferę czy wydajność w pracy. To zaczątek mobbingu.


@winstonyczerwonesetki: Oczywiście że za łamanie kultury organizacyjnej można dać nagane bo łamie to conajmniej połowę rzeczy które wymieniłaś xD
@AnonimoweMirkoWyznania musisz mieć świadomość że swoim "panowaniem" i "paniowaniem" wywołujesz dużą krindżówę. Czy jak @MZ23 mówi, to po prostu creepy. Nie wiem czy nie za grubo polecieli z naganą, nie znam się, ale nie dziwię się ze cos chcieli zrobić.

Pytasz czy ktoś spotkał się z sytuacją takiej nagany - nie, pewnie nie. Ale pewnie też nikt się nie spotkał z sytuacją ze ktoś uparcie mówił per pan(i). Mówienie na "Ty" w
czemu jedna osoba - ty musi być inna i zmieniać coś co wszyscy akceptują i się stosują?


@Pan_Orama: Hej, większość akceptuje i stosuje bycie w zgodzie ze swoją płcią biologiczną. Czemu nagle pojawiają się osoby, które na siłę muszą być inne? ¯\_(ツ)_/¯
@AnonimoweMirkoWyznania a i jeszcze jedno - z biznesowego punktu widzenia to mówienie per Ty naprawdę ma znaczenie. Mówisz że "nie chcesz skracać dystansu". Nie skrócenie dystansu oznacza inną formę rozmowy. Oznacza, że na spotkaniu np projektowym nie powiesz Pani Grażynie czegoś, co byś powiedziała Grażynie, zwłaszcza jeśli to coś dla niej niemiłego (merytorycznie się nie zgadzacie). Albo nie powiesz wprost tylko owiniesz w bawełnę, bo przecież nie mówisz do Grażyny tylko do