Wpis z mikrobloga

Nie słyszę. Wśród niesłyszących zauważyłem że wieszkosc są w trudnej sytuacji którzy brali kredytu na mieszkanie...
Głównie przyczyny:
- słaba znajomości o ekonomii np stopa procentowa, decyzja RPP (1,5 roku temu znajomy chciał brać kredytu wytłumaczyłem w tej sprawie, nie do końca rozumiał o co chodzi i zdecydował brać kredytu)
- niesłyszące zazwyczaj mają słabą płatna pracę, dość duża bariera na rynku pracy.

Wczoraj miałem spotkanie z kolegą, kredyt mu podrożało o 400 zł msc a cienko z pracą.. Miał pretensji do banku że nigdy nie przedstawił symulacji podwyżki przed braniem kredytu, nie wiem czy w ogóle to możliwe? Nie mówi tylko pisze na papierze, twierdzi że ten konkretny pracownik banku zrobił na skrót i mu nie chce długo pisać na papierze. Tydzień temu złożył skargi do banku z tłumaczem j. migowym, ale niestety wg mnie już jest na straconej pozycji. Prawopodobnie zamierza sprzedać mieszkanie.

Niektórzy którzy słabo piszą po polsku mają pretensji że NBP np co mówi Glapinski nigdy nie ma tłumacza j. migowego, a sam nie wiem a co uważacie czy NBP powinien zapewnić tłumacza konferencja NBP do medii?

P. S. Jeżeli będziecie zainteresowani AMA z osobą niesłyszącą to mogę zrobić w wolnej chwili.

#kredythipoteczny #nieruchomosci #ekonomia #nieslyszacy #ama
  • 44
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 132
@MarQueS: banki musza dawac symulacje wzrostu stop, wiec musial cos takiego dostac i podpisac. To nawet maja niektorzy na wniosku kredytowym. tj oswiadczenie o swiadomosci ryzyka zmiennych stop.

A w zakresie osob nieslyszacych to mysle, ze sprawa dla RPO o interwencje, zeby faktycznie banki mialy dla nich jakas procedure. Taka pierwsza mysl.
Miał pretensji do banku że nigdy nie przedstawił symulacji podwyżki przed braniem kredytu, nie wiem czy w ogóle to możliwe?


@MarQueS:
Zależy kiedy brał, ale bodajże od kilku lat jest obowiązek prawny przedstawienia symulacji podwyżki.
Jeżeli to mu nie zostało przedstawione (bank nie ma dowodu w postaci jego podpisu pod taką symulacją), to moim zdaniem taka umowa jest do unieważnienia z powodu niezgodności z prawem. Przy czym tutaj trzeba iść do
@MarQueS: > Niektórzy którzy słabo piszą po polsku mają pretensji że NBP np co mówi Glapinski nigdy nie ma tłumacza j. migowego, a sam nie wiem a co uważacie czy NBP powinien zapewnić tłumacza konferencja NBP do medii?
W sumie, to powinien. Miasta muszą mieć transkrypcję do nagrań obrad. Tyle że tam ich decyzję nie wpływają najczęściej tak szybko na życie mieszkańców.
@MarQueS: Po co ci tłumaczenie na migowy pierdół i głupot od glapy skoro potem skrót i najważniejsza informacja będą podawane w setkach artykułów? Tak jak co miesiąc wykop jest zalewany linkami do info o stopach.

A umowy zawsze są na papierze i z symulacjami, więc brak słuchu nie jest żadną przeszkodą do zapoznania się z nią.
@muadzik: @little_muffin: Miałem troszkę styczności z osobami głucho-niemymi i to nie tak proste jak myślicie w ich przypadku. Niektórzy z nich mają problem z czytaniem normalnego tekstu, wydaje mi się że to ze względu na to, że w języku migowym nie masz odmian każdego słowa. Kiedyś z kilkoma próbowałem się porozumieć (ze względu na brak znajomości migowego) słowem pisanym, niestety pisali jakby formami bezosobowymi, ciężko dokładnie nawet wyrazić jak sklejali
@kiedysmialemtubordo: ja podpisywałem umowę bezpośrednio w banku i uwierz mi symulacji nie dostałem.

Oczywiście papier o tym, że jestem świadomy ryzyka wzrostu podpisałem, mam to też napisane w umowie kredytowej, więc pretensji nie mam. Też nie mam zamiaru płakać bo nie brałem kredytu pod korek. Natomiast mimo, że jest wymóg przedstawienia różnych scenariuszy, nie zawsze banki to robią. Dostajesz 10 stron do podpisania, bo oprócz umowy, jakieś inne ubezpieczenia czy oświadczenia
Miał pretensji do banku że nigdy nie przedstawił symulacji podwyżki przed braniem kredytu, nie wiem czy w ogóle to możliwe?


@MarQueS:
Zależy kiedy brał, ale bodajże od kilku lat jest obowiązek prawny przedstawienia symulacji podwyżki.
Jeżeli to mu nie zostało przedstawione (bank nie ma dowodu w postaci jego podpisu pod taką symulacją), to moim zdaniem taka umowa jest do unieważnienia z powodu niezgodności z prawem. Przy czym tutaj trzeba iść do
@SpalaczBenzyny:
Tak, ale jeżeli już to kwotę, którą otrzymał na początku, a nie tą po wzroście stóp procentowych czyli część kapitałowa + odsetki, które wzrosły.
W ten sposób jest szansa, że po sprzedaży mieszkanie wyjdzie jeszcze na plus.
@MarQueS: > mają pretensji że NBP np co mówi Glapinski nigdy nie ma tłumacza j. migowego, a sam nie wiem a co uważacie czy NBP powinien zapewnić tłumacza konferencja NBP do medii?

Oczywiście. A w drugim rzędzie tłumacza powinna zatrudnić telewizja, jak transmituje. Byłam przekonana, że to standard (nie oglądam TV). Warto by gdzieś to zgłosić, bo to dyskryminacja.

Inna sprawa, że informacji w formie pisemnej jest mnóstwo. Ale domyślam się,
@LaurenceFass: No i jak myślisz, co się stanie jak umowa kredytowa zostanie unieważniona?


@kasa:
Przynajmniej nie będzie miał obciążenia.

@LaurenceFass: A z czego spłaci bank? XD przecież rozwiazanie takiej umowy to najgorsze co można zrobić. Już lepiej wydłużyć okres kredytowania i obniżyć ratę, lub refinansować.