Wpis z mikrobloga

ale gdy bombelek zachoruje to będą robić zbiórkę na siepomaga pewnie.


@cecyl:

a ty z jakiej kwoty w dowolnym momencie wyskoczysz, jakby ci bombelek zachorowal? 10 tysiecy? 100k? a moze milionik?
  • Odpowiedz
@MarcinDerk: @urboylolek: nie chce mi się wołać innych dzbanów "zarabiam x-więcej / podobnie i boję się wziąć mniejszy kredyt".
Czy wy w ogóle potraficie liczyć? Jak się boicie wysokiej raty, to bierzecie na długi okres, żeby była niska i nadpłacacie kredyt. Jak go weźmiecie w normalnym banku, to bez prowizji i on-line od pierwszego dnia można to robić.
Niech każdy zarządza swoimi finansami jak chce, ale tu widze wykopki w
  • Odpowiedz
Niech każdy zarządza swoimi finansami jak chce, ale tu widze wykopki w drugą stronę przesadzają, albo mają ujemną wiedzę ekonomiczną.


@FrasierCrane: Przecież linijkę wyżej napisałeś co mam robić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ja nikomu nie napisałem jak ma zarządzać finansami, więc to Ty się #!$%@?
  • Odpowiedz
@NieRozumiemIronii: Kredyt dawniej był niedostępny dla klasy niższej, ludzie budowali się po 10 lat na małej działce którą dostali od rodziny albo pożyczali od rodziny i kupowali małe mieszkanie, ewentualnie dziedziczyli. Jak to było niedostępne to mieszkali na kupie u rodziców. Tak jeszcze 20 lat temu świat wyglądał. Potem przyszły czasy "kredyt dla każdego", teraz każdy najpierw bierze ślub na bogato za dziesiątki tysięcy k a potem bierze kredyt 700k+ na
  • Odpowiedz
@rimyi: Te 1500 zł za kredyt to przy stopach 0 czy niskich czyli 2.25 jak są obecnie czy przy po podwyżkach?
Żeby pozwolić sobie na ratę 1500 przy obecnych stopach to wynagrodzenie netto minimum 6000 pln.. Realnie patrząc ; rata 1500 + opłaty stałe domowe 700 zł ( prądy. Gazy, internety,woda itp) plus jedzenie na 1 osobę przy obecnych cenach to jakiś 1000 pln.. Jak Mas samochód to paliwo z 700
  • Odpowiedz
@Monke: Dawniej czyli kiedy? 200 lat temu? Wtedy klasa niższa żyła jako niewolnicy na polach. 100 lat temu? Klasa niższa mieszkała po 10 osób w pokoju. 50 lat temu? W Polsce ludzie dostawali mieszkania za darmo więc kredytów nie było. W stanach za to prosty robotnik mógł wybudować sobie dom przysyłany w częściach pocztą. #!$%@? jak zwykle
  • Odpowiedz
Z dochodami nie 5400 tylko już na starcie ok 1000 mniej, bo rata za auto mniej więcej tyle wynosi, chyba że to jakiś golec z taboretami przynitowanymi do podłogi.

Czyli 4400 na 2+1, gdzie wiadomo że micha kosztuje, czynsze prądy itd. kosztują, załóżmy 1200-1500 samych opłat, 1800 micha + jakaś konsumpcja typu ciuchy dla bombelka. To zostaje się 1400-1100 na ratę. Po opłaceniu takiej raty zostaje się komfortowe 0 lub -400 do
  • Odpowiedz
@rimyi: Chyba nie doczytałeś mojego komentarza do końca bo w połowie napisałam "Tak jeszcze 20 lat temu świat wyglądał". Wiem, bo żyłam w latach 90 i 00 w Polsce powiatowej. W największych miastach może było mniej dramatycznie, ale kilka największych miast nigdy nie oddawało warunków życia w całym kraju.
  • Odpowiedz
Zakladalbym, ze przy najmie po prostu wzroslaby elastycznosc - np zamienic mieszkanie na mniejsze, przeczekac u rodzicow itd. W kredycie jednak tej elastycznosci nie

@kiedysmialemtubordo
Mieszkanie na mniejsze, 200zl mniej za czynsz
Mieszkanie u rodziców, spoko opcja tyle to 150km

A co z różnica wysokość raty vs wysokość odstępnego? Bardzo często wynajem jest droższy
  • Odpowiedz
@Pantegram: To jest poziom życia którego już nie dasz rady obniżyć, więc jak ci rata wzrośnie to wpadasz w spiralę długów. Teoretycznie mogłabyś dostać pomoc od opieki społecznej, kiedyś można od nich było dostać jedzenie, zwrot pieniędzy za ubrania dla dzieci itp. ale to było zarezerwowane dla szlachty która nie pracuje, jak dwójka ludzi pracowała to przekraczali limit dochodu na osobę. Ewentualnie jeden rodzic mógłby wyjechać za granicę i wysyłać pieniądze,
  • Odpowiedz