Wpis z mikrobloga

42 mld zł kredytów hipotecznych udzielonych w Warszawie.
Średnia wartość nowego kredytu hipotecznego w Pl wynosi 330k, w wawie więcej. Niestety brak statystyk, ale przyjmijmy z 450k.
To oznacza, że kupiono około 95 tys mieszkań. Średnia wielkość gospodarstwa domowego w wawie to 2,3, przyjmijmy dla uproszczenia 2.
Wynika z tego, że:
95 000 mieszkań * 2 osoby = 190 000 ludzi.
Ludnosc Warszawy podają różnie, przyjmijmy równiez optymistycznie 2 mln.
Wychodzi, że aż 9,5% ludności Warszawy kupiło w tym roku mieszkanie. Czy to nie jest przesłanką za tym, że popyt w końcu się wyczerpuje?
Może ma ktoś lepsze statystyki i źródła co do samej ilości (nie wartości) udzielonych hipotek w wawie?
#nieruchomosci #warszawa
  • 20
@ImYourPastClaire: dane wartości udzielonych kredytów są z oficjalne
Wszystkie założenia do obliczeń, które zrobiłem, są i tak na niekorzyść wyniku:
1. Przyjąłem większą ludność Warszawy od oficjalnej, dodatkowo mniejszą wielkość gospodarstwa domowego od oficjalnej.
2. Średnia wartość kredytu przyjąłem o 36% większą niż statystyczna w Polsce.
@Magma1: 2mln to grube niedoszacowanie. Mieszka w wawie masa osób, które są zameldowane gdzie indziej. Na prawdę dużo. Ja bym strzelił, ze bliżej 2.5-3mln nieoficjalnie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Magma1: ale przecież kredyt hipoteczny to nie tylko kredyt na mieszkanie, ale też na inną nieruchomości. To nie są tylko kredyty na mieszkanie ale też np. na lokale usługowe, a tego w wawie też dużo powstaje. Pozatym są firmy które wykupują mieszania w centrach miast pod arbnb itp. To nie są mieszkańcy Warszawy.
Dodatkowo deweloperzy nie raz robią przekręty i kupuja mieszkania sami od siebie (za pomocą innych spółek).

Żeby cokolwiek
"na 31 stycznia 2021 roku w Warszawie zameldowanych jest 1 693 588 mieszkańców, z czego 1 638 014 na pobyt stały, a 55 574 na pobyt tymczasowy."


@Bekay: @jabulani: Łącznie jest ok 2 mln ludzi mieszkających na stałe. To co w/w możesz wyrzucić do kosza. W 2019 na zlecenie Ratusza były 2 badania i wyszło:
1. 2,07 mln - badanie z firmą Orange na podstawie kart sim,
2. 1,97 mln