Wpis z mikrobloga

Co z leasingiem w Nowym Ładzie?
Temat się przewija niemal codziennie na tagu #leasing więc postaram się wszystko streścić w jednym poście. Pomimo szumnych zapowiedzi i pierwotnych projektów zmienia się niewiele. A właściwie zmienia się jeden aspekt – po wykupie tzw. prywatnym (czyli nie księgowaniu faktury wykupu w firmie) aby sprzedać auto bez podatku dochodowego i VAT musi poczekać 6 lat, a nie 6 miesięcy.

Jakie są ścieżki obejścia?
Tutaj podzielę to na parę wariantów w zależności od formy rozliczeń i w odniesieniu do działalności gospodarczych, dla spółek kapitałowych nic się nie zmienia w kwestiach leasingu.

1. Ryczałt
Scenariusz A – dokonujemy wykupu, wprowadzamy FV do firmy jako środek trwały i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy VAT 23%, o ile jesteśmy VATowcami, oraz 3% podatku ryczałtowego od sprzedaż środka trwałego. W tym przypadku przy księgowaniu FV odliczamy 50% VAT, a reszta FV trafia jako środek trwałych do amortyzacji.

Scenariusz B – dokonujemy wykupu, wprowadzamy FV do firmy jako towar (sprzedaż w ciągu 12 miesięcy i przebieg nie większy niż 6k km) i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy różnice VAT, o ile jesteśmy VATowcami, oraz 3% podatku ryczałtowego od sprzedaż środka trwałego. Różnica między scenariuszem A jest taka, że przy zakupie odliczymy 100% VAT. Wybierając ten scenariusz warto rozważyć wysoki wykup.

Scenariusz C – dokonujemy wykupu, nie wprowadzamy FV do firmy i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy 3% podatku ryczałtowego od sprzedaży środka trwałego.

Scenariusz D – dokonujemy wykupu, nie wprowadzamy FV do firmy, dokonujemy darowizny na członka rodziny (grupa „zerowa” bez podatku od darowizn), obdarowany czeka 6 pełnych miesięcy i sprzedaje pojazdu bez żadnego podatku. Jedyny podatek jaki wystąpi w tej transakcji to 2% PCC płatne przez kupującego pojazd.

2. Zasady ogólne (progres i liniowy)
Scenariusz A – dokonujemy wykupu, wprowadzamy FV do firmy jako środek trwały i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy VAT 23%, o ile jesteśmy VATowcami, oraz 17/19/32% PIT od sprzedaż środka trwałego. W tym przypadku przy księgowaniu FV odliczamy 50% VAT, a reszta FV trafia jako środek trwałych do amortyzacji.

Scenariusz B – dokonujemy wykupu, wprowadzamy FV do firmy jako towar (sprzedaż w ciągu 12 miesięcy i przebieg nie większy niż 6k km) i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy różnice VAT, o ile jesteśmy VATowcami, oraz 17/19/32% PIT od sprzedaż środka trwałego. Różnica między scenariuszem A jest taka, że przy zakupie odliczymy 100% VAT. Wybierając ten scenariusz warto rozważyć wysoki wykup.

Scenariusz C – dokonujemy wykupu, nie wprowadzamy FV do firmy i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy 17/19/32% PIT od sprzedaży środka trwałego.

Scenariusz D – dokonujemy wykupu, nie wprowadzamy FV do firmy, dokonujemy darowizny na członka rodziny (grupa „zerowa” bez podatku od darowizn), obdarowany czeka 6 pełnych miesięcy i sprzedaje pojazdu bez żadnego podatku. Jedyny podatek jaki wystąpi w tej transakcji to 2% PCC płatne przez kupującego pojazd.

O czym należy pamiętać:
1. Nie księgować kosztów po FV wykupu związanych z pojazdem.
2. Okres 6 lat liczymy w pełnych miesiącach. Jak FV była 15 stycznia, to zaczynamy liczyć od 1 lutego 2021, a sprzedać bez podatku możemy dopiero 1 marca 2027.
3. Jeżeli chcecie trzymać auto jeszcze 2-3 lata po wykupie to wrzućcie je do firmy. Zapłacicie podatek przy sprzedaży, ale przez czas użytkowania będziecie mieli możliwość odliczenia wielu kosztów - serwisy, akcesoria, paliwo, ubezpieczenia etc. Prawdopodobnie odliczone podatki przewyższą podatki należne.

Źródła:
http://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/1532_u.htm
Art. 1 punkt 7)
https://www.rp.pl/podatki/art19091061-polski-lad-pis-pogorszy-zasady-rozliczania-leasingowanych-aut

#motoleasing #podatki #nowylad #finanse #motoryzacja
  • 50
@OptiFinance: Ciekawy to jest wariant C o którym wcześniej w ogóle nie słyszałem:

Scenariusz C – dokonujemy wykupu, nie wprowadzamy FV do firmy i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy 3% podatku ryczałtowego od sprzedaży środka trwałego.


Ciekawe, bo wydaje się ciut mniej ryzykowne, jak wariant D (ryzykowne w rozumieniu możliwości wprowadzeniu poprawki "naprawiającej" ten wyjątek D, czego obawiam się już w przyszłym roku).

Jakim cudem mógłbym zapłacić 3% zryczałtowanego podatku
@Namyslaw: Sprzedaż auta klasyfikujesz, tak jakby było ono w działalności, ale bez jego wprowadzenia. Przecież nie wykażesz dochodu ze sprzedaży pojazdu na PIT jako sprzedaż usługi. Dlatego jest 3%, a nie 12%/15% czy na jakim tam jesteś. A jednocześnie nie ma VAT, bo sprzedajesz jako osoba prywatna.

Sprzedajesz na podstawie umowy sprzedaży.
@OptiFinance: Nie bardzo rozumiem, w wariancie C wykupujesz na firmę i sprzedajesz jako osoba prywatna? Czy jednak pisząc "dokonujemy wykupu" masz na myśli wykup prywatny na os fizyczną?
@dzafel: Nie ma czegoś takiego jak wykup prywatny na osobę fizyczną. Zawsze otrzymuje się fakturę VAT na firmę. Pytanie co robimy z tą fakturą. Albo ją księgujemy, czyli wrzucamy auto do firmy, albo nie. Dlatego jest napisane:
"dokonujemy wykupu, nie wprowadzamy FV do firmy"
Nie ma czegoś takiego jak wykup prywatny na osobę fizyczną. Zawsze otrzymuje się fakturę VAT na firmę.


@OptiFinance: Od 7 lat wykupuję prywatnie na os. fizyczną, faktura jest na mnie prywatnie bez NIPu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dzafel: czekaj czekaj... umowa leasingu jest na firmę, a Ty wykupujesz prywatnie na os. fizyczną? To po drodze gdzieś jakiś papierek o cesji umowy powinien się jeszcze pojawić - pewnie to tylko formalność i ją pominąłeś w swoim wywodzie ;))