Wpis z mikrobloga

Co z leasingiem w Nowym Ładzie?
Temat się przewija niemal codziennie na tagu #leasing więc postaram się wszystko streścić w jednym poście. Pomimo szumnych zapowiedzi i pierwotnych projektów zmienia się niewiele. A właściwie zmienia się jeden aspekt – po wykupie tzw. prywatnym (czyli nie księgowaniu faktury wykupu w firmie) aby sprzedać auto bez podatku dochodowego i VAT musi poczekać 6 lat, a nie 6 miesięcy.

Jakie są ścieżki obejścia?
Tutaj podzielę to na parę wariantów w zależności od formy rozliczeń i w odniesieniu do działalności gospodarczych, dla spółek kapitałowych nic się nie zmienia w kwestiach leasingu.

1. Ryczałt
Scenariusz A – dokonujemy wykupu, wprowadzamy FV do firmy jako środek trwały i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy VAT 23%, o ile jesteśmy VATowcami, oraz 3% podatku ryczałtowego od sprzedaż środka trwałego. W tym przypadku przy księgowaniu FV odliczamy 50% VAT, a reszta FV trafia jako środek trwałych do amortyzacji.

Scenariusz B – dokonujemy wykupu, wprowadzamy FV do firmy jako towar (sprzedaż w ciągu 12 miesięcy i przebieg nie większy niż 6k km) i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy różnice VAT, o ile jesteśmy VATowcami, oraz 3% podatku ryczałtowego od sprzedaż środka trwałego. Różnica między scenariuszem A jest taka, że przy zakupie odliczymy 100% VAT. Wybierając ten scenariusz warto rozważyć wysoki wykup.

Scenariusz C – dokonujemy wykupu, nie wprowadzamy FV do firmy i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy 3% podatku ryczałtowego od sprzedaży środka trwałego.

Scenariusz D – dokonujemy wykupu, nie wprowadzamy FV do firmy, dokonujemy darowizny na członka rodziny (grupa „zerowa” bez podatku od darowizn), obdarowany czeka 6 pełnych miesięcy i sprzedaje pojazdu bez żadnego podatku. Jedyny podatek jaki wystąpi w tej transakcji to 2% PCC płatne przez kupującego pojazd.

2. Zasady ogólne (progres i liniowy)
Scenariusz A – dokonujemy wykupu, wprowadzamy FV do firmy jako środek trwały i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy VAT 23%, o ile jesteśmy VATowcami, oraz 17/19/32% PIT od sprzedaż środka trwałego. W tym przypadku przy księgowaniu FV odliczamy 50% VAT, a reszta FV trafia jako środek trwałych do amortyzacji.

Scenariusz B – dokonujemy wykupu, wprowadzamy FV do firmy jako towar (sprzedaż w ciągu 12 miesięcy i przebieg nie większy niż 6k km) i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy różnice VAT, o ile jesteśmy VATowcami, oraz 17/19/32% PIT od sprzedaż środka trwałego. Różnica między scenariuszem A jest taka, że przy zakupie odliczymy 100% VAT. Wybierając ten scenariusz warto rozważyć wysoki wykup.

Scenariusz C – dokonujemy wykupu, nie wprowadzamy FV do firmy i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy 17/19/32% PIT od sprzedaży środka trwałego.

Scenariusz D – dokonujemy wykupu, nie wprowadzamy FV do firmy, dokonujemy darowizny na członka rodziny (grupa „zerowa” bez podatku od darowizn), obdarowany czeka 6 pełnych miesięcy i sprzedaje pojazdu bez żadnego podatku. Jedyny podatek jaki wystąpi w tej transakcji to 2% PCC płatne przez kupującego pojazd.

O czym należy pamiętać:
1. Nie księgować kosztów po FV wykupu związanych z pojazdem.
2. Okres 6 lat liczymy w pełnych miesiącach. Jak FV była 15 stycznia, to zaczynamy liczyć od 1 lutego 2021, a sprzedać bez podatku możemy dopiero 1 marca 2027.
3. Jeżeli chcecie trzymać auto jeszcze 2-3 lata po wykupie to wrzućcie je do firmy. Zapłacicie podatek przy sprzedaży, ale przez czas użytkowania będziecie mieli możliwość odliczenia wielu kosztów - serwisy, akcesoria, paliwo, ubezpieczenia etc. Prawdopodobnie odliczone podatki przewyższą podatki należne.

Źródła:
http://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/1532_u.htm
Art. 1 punkt 7)
https://www.rp.pl/podatki/art19091061-polski-lad-pis-pogorszy-zasady-rozliczania-leasingowanych-aut

#motoleasing #podatki #nowylad #finanse #motoryzacja
  • 50
@OptiFinance: wszystko spoko, tylko:

podatek VAT w przypadku zakupu pojazdu do majątku prywatnego będzie płacony od realnej wartości rynkowej pojazdu, a nie od wartości wykupu.

Wiesz coś o tym, bo obiło mi się o uszy, ale nie widzę przepisu. Taka zmiana oznaczałaby, że nikt normalny nie będzie wykupywał bez wprowadzenia na ŚT i jednocześnie połowa twoich przypadków będzie do zmiany.

@dzafel: @nick230: też mnie interesuje, jak wam się udało
@OptiFinance: OK, to luzik. Czyli jest obejście przez darowiznę.
W wyliczeniach nie wziąłeś pod uwagę, że przy sprzedaży samochodu można skorygować nieodliczony vat proporcjonalnie do okresu użytkowania w zależności od wartości zakupu.
@staryhaliny: Normalna faktura wykupu na os fizyczną, nie mam żadnych cesji ani aneksów.

kiedy ostatni raz otrzymaliście taką FV?


@OptiFinance: za kilka dni będę miał taką fakturę, a poprzedni samochód wykupywałem około 4 lata temu.

Nie rozumiem Waszego zaskoczenia, przecież tak to działało od zawsze - wykup prywatnie na siebie i 6 miesięcy czekania, potem sprzedaż bez podatków (nie mówię o PCC), dlatego zmienili prawo. Wszędzie o tym trąbili, wszędzie
@OptiFinance: a co z VATem od wykupu, nawet na osobę prywatną?

Zmiany obejmą także podatek VAT. Obecnie płaci się go od ostatniej raty leasingowej, czyli w praktyce wynosi on 1 proc. wartości samochodu. Nowe przepisy sprawiają jednak, że w przypadku zakupu pojazdu do majątku prywatnego będzie on płacony od realnej wartości rynkowej auta, a nie od wartości wykupu.
też mnie interesuje, jak wam się udało wykupić firmowy leasing na fv bez nip, bo z tego co wiem wszystkie firmy leasingowe w takim wypadku sprzedawały samochód po cenie rynkowej a nie po cenie wykupu z umowy.


@niegwynebleid: pamiętam, że jak zaczynałem szukać leasingów kiedyś to faktycznie parę firm mi powiedziało że nie robią takich wykupów prywatnych bo niby prawo nieprecyzyjne i się boją, ale potem trafiłem na EFL, które powiedziało,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dzafel: zaskoczenie jest bo jakoś trzeba przenieść własność w związku z tą umową. Ale może leasing był na JDG, a wykup na osobę fizyczną, która tę działalność prowadzi?
leasing był na JDG, a wykup na osobę fizyczną, która tę działalność prowadzi


@staryhaliny: tak, to wiele by wyjaśniało, nie pomyślałem o spółkach i że też leasingi biorą XD Ale mam też możliwość wykupu na osobę trzecią, nigdy nie korzystałem, więc nie wiem jak to się odbywa, pewnie wtedy jest jakaś cesja.
@niegwynebleid: @OptiFinance: @dzafel: 20 listopad, z banku santander, pytali mnie czy na firmę czy osobę fizyczną.

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że wniosek o wykup pojazdu na osobę fizyczną został zaakceptowany. Obecnie oczekujemy na wpłatę pozostałych należności. Po opłaceniu kwoty i zaksięgowaniu środków na koncie zostanie wystawiona faktura potwierdzająca sprzedaż pojazdu i odesłana do Państwa razem z Kartą Pojazdu oraz dokumentami kończącymi na adres osoby fizycznej podany na wniosku.


Dzisiaj