Wpis z mikrobloga

Co z leasingiem w Nowym Ładzie?
Temat się przewija niemal codziennie na tagu #leasing więc postaram się wszystko streścić w jednym poście. Pomimo szumnych zapowiedzi i pierwotnych projektów zmienia się niewiele. A właściwie zmienia się jeden aspekt – po wykupie tzw. prywatnym (czyli nie księgowaniu faktury wykupu w firmie) aby sprzedać auto bez podatku dochodowego i VAT musi poczekać 6 lat, a nie 6 miesięcy.

Jakie są ścieżki obejścia?
Tutaj podzielę to na parę wariantów w zależności od formy rozliczeń i w odniesieniu do działalności gospodarczych, dla spółek kapitałowych nic się nie zmienia w kwestiach leasingu.

1. Ryczałt
Scenariusz A – dokonujemy wykupu, wprowadzamy FV do firmy jako środek trwały i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy VAT 23%, o ile jesteśmy VATowcami, oraz 3% podatku ryczałtowego od sprzedaż środka trwałego. W tym przypadku przy księgowaniu FV odliczamy 50% VAT, a reszta FV trafia jako środek trwałych do amortyzacji.

Scenariusz B – dokonujemy wykupu, wprowadzamy FV do firmy jako towar (sprzedaż w ciągu 12 miesięcy i przebieg nie większy niż 6k km) i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy różnice VAT, o ile jesteśmy VATowcami, oraz 3% podatku ryczałtowego od sprzedaż środka trwałego. Różnica między scenariuszem A jest taka, że przy zakupie odliczymy 100% VAT. Wybierając ten scenariusz warto rozważyć wysoki wykup.

Scenariusz C – dokonujemy wykupu, nie wprowadzamy FV do firmy i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy 3% podatku ryczałtowego od sprzedaży środka trwałego.

Scenariusz D – dokonujemy wykupu, nie wprowadzamy FV do firmy, dokonujemy darowizny na członka rodziny (grupa „zerowa” bez podatku od darowizn), obdarowany czeka 6 pełnych miesięcy i sprzedaje pojazdu bez żadnego podatku. Jedyny podatek jaki wystąpi w tej transakcji to 2% PCC płatne przez kupującego pojazd.

2. Zasady ogólne (progres i liniowy)
Scenariusz A – dokonujemy wykupu, wprowadzamy FV do firmy jako środek trwały i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy VAT 23%, o ile jesteśmy VATowcami, oraz 17/19/32% PIT od sprzedaż środka trwałego. W tym przypadku przy księgowaniu FV odliczamy 50% VAT, a reszta FV trafia jako środek trwałych do amortyzacji.

Scenariusz B – dokonujemy wykupu, wprowadzamy FV do firmy jako towar (sprzedaż w ciągu 12 miesięcy i przebieg nie większy niż 6k km) i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy różnice VAT, o ile jesteśmy VATowcami, oraz 17/19/32% PIT od sprzedaż środka trwałego. Różnica między scenariuszem A jest taka, że przy zakupie odliczymy 100% VAT. Wybierając ten scenariusz warto rozważyć wysoki wykup.

Scenariusz C – dokonujemy wykupu, nie wprowadzamy FV do firmy i następnie sprzedajemy pojazd. Do zapłaty mamy 17/19/32% PIT od sprzedaży środka trwałego.

Scenariusz D – dokonujemy wykupu, nie wprowadzamy FV do firmy, dokonujemy darowizny na członka rodziny (grupa „zerowa” bez podatku od darowizn), obdarowany czeka 6 pełnych miesięcy i sprzedaje pojazdu bez żadnego podatku. Jedyny podatek jaki wystąpi w tej transakcji to 2% PCC płatne przez kupującego pojazd.

O czym należy pamiętać:
1. Nie księgować kosztów po FV wykupu związanych z pojazdem.
2. Okres 6 lat liczymy w pełnych miesiącach. Jak FV była 15 stycznia, to zaczynamy liczyć od 1 lutego 2021, a sprzedać bez podatku możemy dopiero 1 marca 2027.
3. Jeżeli chcecie trzymać auto jeszcze 2-3 lata po wykupie to wrzućcie je do firmy. Zapłacicie podatek przy sprzedaży, ale przez czas użytkowania będziecie mieli możliwość odliczenia wielu kosztów - serwisy, akcesoria, paliwo, ubezpieczenia etc. Prawdopodobnie odliczone podatki przewyższą podatki należne.

Źródła:
http://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/1532_u.htm
Art. 1 punkt 7)
https://www.rp.pl/podatki/art19091061-polski-lad-pis-pogorszy-zasady-rozliczania-leasingowanych-aut

#motoleasing #podatki #nowylad #finanse #motoryzacja
  • 50
@endo500: Żona z rozdzielnością.

@majkel_94: Nie ma żadnego VATu. Podpisana umowa nie zmieniała ustawy o VAT, to ściema, jak większość rzeczy wypisywanych o Nowym Ładzie krążących w sieci. Nie będę wymieniał nawet pozostałych, bo nie ma to sensu. W źródłach masz ustawę - jak znajdziesz fragment, który o tym mówi to wstaw artykuł.

@dzafel: @nick230: VW i EFL jeszcze stosuje FV wykupu bez NIP, natomiast to się zmieni
W razie kontroli US sprawdzi kto był stroną umowy leasingu, a będzie tam Wasza DG, a nie Wy po PESEL.

Radzę wystąpić o indywidualną interpretacje do KAS.


@OptiFinance: Hm, ja tego i tak nie wrzucam w koszty, a dzisiaj w urzędzie przerejestrowałem na osobę prywatną, czyli na mnie. Za miesiąc jak dostanę dowód rejestracyjny (teraz mam tymczasowy) to robię darowiznę na rodziców. Za samą błędną fakturę od Santandera mogą mnie dotknąć
@OptiFinance Nie wiem czy dobrze zrozumiałem 1C. Czyli mogę odliczać vat od rat, ale gdy przyjdzie czas na fakturę wykupową nie wprowadzam jej do firmy i to uchroni mnie od zapłaty 23% vatu przy sprzedaży?
@OptiFinance: Wróciłem to tego tematu, bo zbliża się u mnie możliwość wykupu. Chciałem się tylko dowiedzieć czy 1c jest nadal aktualne i czy będę miał możliwość sprzedaży zaraz po wykupie czy muszę odczekać 6 miesięcy?