Wpis z mikrobloga

Ostatnim razem widziałem gotówkę w Chinach 3 lata temu jak dostałem koperty z pieniędzmi na moim weselu.
Nawet żebracy nie używają tu gotówki bo mają qr kod. Więcej info na moim filmie: https://youtu.be/5K2r6yhPeIY
A wy co? Dalej wam monety brzęczą w kieszeni jak w średniowieczu?
#chiny #finanse #pieniadze #kryptowaluty
Pobierz
źródło: comment_1638102008J2QXkr3ohFDWgEJyVdcrVQ.jpg
  • 222
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@LuckyStrike: jak ci puchatek datę ważności na twoje wirtualne żółte coiny nałoży, albo stwierdzi, że na używki możesz wydać tylko 1%, to też się będziesz cieszyć? Trzeba być debilem do kwadratu, żeby nie dostrzegać takich zagrożeń. No ale ch..j tam, ważne że wygodnie ¯\_(ツ)_/¯
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@LuckyStrike: mam kumpla który żyje w Hiszpanii. Wprowadzili ban na płatności powyżej 1000 euro w gotówce. Kiedyś też się jaralem tymi rozwiązaniami wireless. Dziś już dojrzałem i wiem że tu chodzi tylko o pełną kontrolę i inwigilację. Znam osobiście ludzi którzy nie mieli na życie na poziomie kasy bo mieli ograniczenia na wypłatę z bankomatu (Grecja) więc jakbym mógł to dałbym minusa. Jeśli państwo komunistyczne coś robi i wydaje Ci się
u nas w miedzy czasie


@mazaken: taaaa wiem jak jest u was bez gotówki.jak kartą to od 10 zł (papierosy sie nie liczą) spróbuj płacąc zbliżeniowo przetrwać dzień w mieście wojewódzkim ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@LuckyStrike: Historie kartą od X złotych skończyły się dobre 5-7 lat temu
@LuckyStrike Pracowałem kiedyś w firmie, która zatrudniała Chińczyka do ogarniania sprzedaży na miejscu. Masakra, w życiu bym się z tym typem nie chciał zamienić.

Podstawowa sprawa, wysyłanie plików np. WeTransfer zbanowany, jakieś chmury zbanowane, wszystko co jest stosowane na całym świecie - dla Chinola było problemem, za to strasznie cisnął żebyśmy instalowali WeChat, bo to akurat u niego władza pozwala mieć. Sociale to samo, wszystko było wtedy zbanowane, więc nawet do szybkiej
@LuckyStrike > spróbuj płacąc zbliżeniowo przetrwać dzień w mieście wojewódzkim ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie wiem jak w wojewódzkim, ale w powiatowym bez problemu. Nawet za myjnie na minuty moge zbliżeniowo płacić
@LuckyStrike: Cyfrowe płatności są spoko, to fakt. Tyle że rządy na całym świecie cisną w stronę kompletnej cyfryzacji pieniądza a ChRL jest do tego najbliżej. A brak gotówki jest fatalny dla społeczeństwa, rząd może łatwo kontrolować ile i na co wydajesz. Chcesz sobie kupić trochę zielska, butlę ducha puszczy czy choćby tani dres z tyłu stoiska na bazarze? Ni #!$%@?, bo pan bimbrownik nie ma terminalu przez to że terminale są
Co do wyższości kodu QR nad płatnością zbliżeniową / BLIKiem - Przybliżasz kartę, wbijasz pin i 'zielony'. Elo. Nie masz przy sobie karty, ok masz telefon. Wbijasz nr telefonu w terminalu, potwierdzasz w BLIKu, elo. Albo też płacisz zbliżeniowo. Skaner kodu QR? No celujesz w niego. A to aparat #!$%@? złapie ostrość. A to pani od pietruszki ma #!$%@?ą/zaparowaną plakietkę z kodem. A to plakietka jest wygięta i skaner nie łapie. A
@LuckyStrike:

skoro tak lubisz to ok, w Chinach też tak można ale mało kto to preferuje bo jest to po prostu NIEWYGODNE


ale dla mnie jako turysty jest wygodne, tansze i w niektorych przypadkach bezpieczniejsze.
@nagro85: Pomijajac opa to w sumie czemu ? Waftosc pieniadza czy to elektroniczna zlotowka czy papierowa jest ta sama ? Odchodzi durkowanie banknnotow, chociazby zarazki. Wiec w sumie chyba lepiej jak caly swiat zacznie operowac pieniadzem elktronicznym
@alfaalenieomega: bo pieniądz elektroniczny może być kontrolowany na wiele więcej sposobów niż gotówka, akurat chiny dążą do wprowadzenia CBDC (central bank digital currency) która może mieć termin ważności do wydania na przykład, lub ograniczenia na co możesz ją wydać.
@alfaalenieomega: bo jest to kontrolowane przez rząd? ten rząd może w każdej chwili cię od tych środków odciąć jak na Cyprze parę lat temu. bo może zabraknąć prądu/internetu i nie będziesz miał jak zapłacić
@LuckyStrike: niesamowite że są ludzie którzy nie widzą że gotówka to jakieś zabezpiecznie... ba jak nie gotówka to karty (Mastercard, Visa itp) nie należące do reżimu to jakieś zabezpiecznie, słabsze ale zawsze. A kody QR i appki? Totalnie zależne od reżimu autorytarnego... dystopia...
@LuckyStrike: ale zacytuj i odnieś się do całości a nie wybiórczo ja proszę. Lubię mieć hajs. Lubię skórzane ubrania i ćwieki, lubię mieć długie włosy a także nie nosić czapki. Przeszkadza to? Nie? To niech nie przeszkadza noszenia kilograma gotówki gdzie mogę posiadać to na karcie. Do tego piłem, ale wybrałeś to co boli, prawda?
ale zacytuj i odnieś się do całości a nie wybiórczo ja proszę. Lubię mieć hajs. Lubię skórzane ubrania i ćwieki, lubię mieć długie włosy a także nie nosić czapki. Przeszkadza to? Nie? To niech nie przeszkadza noszenia kilograma gotówki gdzie mogę posiadać to na karcie. Do tego piłem, ale wybrałeś to co boli, prawda?


@Mojs: nie przeszkadza, tez lubię hajs, nigdzie nie napisałem ze gotówka jest zła, monety mnie śmieszą, pozdrawiam
@LuckyStrike: to co TU napisałeś

Dalej wam monety brzęczą w kieszeni jak w średniowieczu?

brzmi niczym tekst z taniej komedii lat 90.
"popatrzcie chłopaki, mam MP3, a wy co, nadal walkmeny?" ... Tak. Tak to zabrzmiało. Robisz przytyki bo to #!$%@? wykopków i tak się kręci karuzela #!$%@?... A teraz idę oglądać Netflixa, tak tak, możesz mieć to dzięki VPNowi... ale to też kiedyś zablokują ( ͡° ͜ʖ ͡
Dziękuję za atencję i tak duża ilość pytań. Niestety dzisiaj jestem zajęty wiec mam czas na wykop tylko kiedy robie kupę co właśnie kończę robić. Zawołałem tylko cześć piszących do mnie w tym wątku wiec sami widzicie ile tego jest. Najgorsze ze pytania się powtarzają. Wszystkich zainteresowanych odsyłam na mój drugi kanał: https://youtube.com/c/TosąChinyDZIENNIK wystarczy napisać pytanie w komentarzu pod jednym z naszych filmów. Odpowiadamy na WSZYSTKIE pytania w naszej serii: DZIENNIK POKŁADOWY.
Pobierz
źródło: comment_1638149091oRkwQ5iCpZ1pVo4RzMnpeG.jpg