Wpis z mikrobloga

Oto zapowiadane tłumaczenie ogłoszenia w amerykańskiej gazecie o poszukiwaniu niewolnika. Zapraszam do lektury. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

DWADZIEŚCIA DOLARÓW NAGRODY

Zostanie przyznane za zatrzymanie i osadzenie w więzieniu młodego niewolnika mulata o imieniu ANDREW. W zeszłym roku został przeze mnie wynajęty Panu Josephowi Thomasowi posiadającemu średniej wielkości prom naprzeciw Alexandrii skąd uciekł późnym końcem zeszłego sierpnia. Ma około 23 lat, 5 stóp i 8 lub 9 cali wzrostu, tęgi i dobrze zbudowany o czarnych kręconych włosach, z częstą skłonnością do licznych krost na twarzy. Jest uważany raczej za typ rozsądnego o ugodowej naturze jak na osobę z jego niskiej sfery społecznej. Jako że nie miałem żadnych informacji na jego temat od wspomnianej ucieczki podejrzewam, że był gotów, podając się za człowieka wolnego, zaciągnąć się do pracy na pokładzie okrętu w Aleksandrii czy Baltimore. Ktokolwiek go złapie i odstawi do więzienia, otrzyma ode mnie nagrodę gdy tylko taka informacja zostanie przekazana mi lub Doktorowi N. P. Causinowi w Port Tobacco.

G. B. Causin

Maryland, Hrabstwo Charles
17 stycznia

Tekst pochodzi z gazety "Alexandria Daily Advertiser", jest to wydanie z 1 kwietnia 1806 roku.

Ciekawostką jest jak w oryginale było zapisywane małe "s" (nie każde od razu zastrzegam) - jest ono zastąpione znakiem "ſ" co może w pierwszym momencie wprawić w zakłopotanie czytelnika w naszych czasach.

Dodatkowym wyzwaniem mogłoby być przeznaczenie tego tekstu, czyli ogłoszenie w gazecie. Jako, że tam liczy się każdy znak i niejednokrotnie za nadwyżki się płaci, mógłbym być zmuszony do zmiany tekstu gdybym był tłumaczem w tamtych czasach. Jednak z uwagi na to, że traktuję to raczej jako przyjemność pozwoliłem sobie na luźniejsze podejście do tematu.

W komentarzach daję oryginał tekstu gdyby ktoś miał problem z przeczytaniem wycinka na zdjęciu.

#nauka #historia #jezykiobce #angielski #angielskizwykopem #naukaangielskiego #naukajezykow #usa #czytajzwykopem #ksiazki #tlumaczenie #tlumaczenia #polityka #habiticancontent
Pobierz H.....n - Oto zapowiadane tłumaczenie ogłoszenia w amerykańskiej gazecie o poszukiwan...
źródło: comment_1636909855otp3AuzgNKXybuzUozbHJj.jpg
  • 8
@Dbzdur: W końcu zapomniałem oryginału.

Oryginał:

Twenty Dollars Reward

Will be given for apprehending and ſecuring in jail, a young mulatto man ſlave, named ANDREW. He was hired by me laſt year to Mr. Joſeph Thomas, who keeps the middle ferry oppoſite to Alexandria, and abſconded from that place about the latter end of Auguſt laſt. He is about 23 years of age, 5 feet 8 or 9 inches high, luſty