Wpis z mikrobloga

Project Manager to najlepsza fucha - change my mind.
PM tak naprawdę ogarnia parę rzeczy w ciągu dnia i może się #!$%@?ć. W doinwestowanych projektach to już w ogóle jest jak pączek w maśle i tylko czasami ma jakieś spotkanie, machnie maila, lub potwierdzi grafiki. "W doinwestowanych" rozumiem jako projekt gdzie jest product owner, analitycy różnego rodzaju, scrum master (xd), dużo testerów i developerzy. PO generalnie imho zawsze ma dużo pracy bo każdy coś chce i on musi mieć wiedzę, podobnie analitycy (ciągle meczą ich developerzy). SM w sumie mógłby dorównać PM, ale raczej mniej zarabiają (a raczej szybciej jest sufit). Tak naprawdę i tak finalnie wszystko spada na developerów (którzy dostarczają realną wartość) i jak oni nie dowiozą to jest mówienie "developerzy się nie wyrobili" a jak uda to "zrobiliśmy". Tak naprawdę ta cała grupa PM, PO, SM, Analityk istnieją bo są developerzy, ale nie mogą istnieć bez developerów. Developerzy teoretycznie mogliby "istnieć" bez tych pomocników :D. Czasami mam wrażenie, że część tych stanowisk powstała tylko po to żeby kontraktornie z outsourcingiem (czyli 90% polskiego IT) mogły więcej zarobić. Czyli wmówić klientowi, że zamiast 5 developerów potrzebujesz 4 developerów, 2 testerów, SM, Analityka i PO. A to równa się profit ;).
#it #pracait #programista15k #programista20k #programowanie #scrum #projectmanager
  • 16
@victordeleco2: programista i PM są odpowiednio najniżej i najwyżej hierarchii dowodzenia więc często jest tak, że ich profil pracy bardzo się różni, bo w zależność od firmy muszą przejąć rolę osób będących pomiędzy. W niektórych firmach programista jedyne co robi to przekłada idealnie opisane user story na kod, bo całą robotę odwala PO. W innych programista jest deweloperem, testerem, SM, człowiekiem od biznesu, security, devopsowania i mógłbym tak wymieniać długo. Tak
@victordeleco2: Wsumie masz rację bo mam koleżankę PM'kę która de facto jest po zdrowiu publicznym studiach, no i zarządza zespołem programistów no i ciągle widzę że podróżuje, dobrze wygląda, zadbana jakoś... Gdyby była programistą podejrzewam że byłaby o wiele bardziej "styrana" i nie byłoby tyle uśmiechu na jej twarzy co teraz....