Wpis z mikrobloga

#domeny #programowanie
Mireczki pomocy, postawiłem sobie serwer web w domu. Jest widoczny z internetu pod jakimś tam adresem IP np 5.123.123.123.
Wykupiłem domenę na ovh www.jakasdomena.pl i zrobiłem przekierowanie na ten adres IP 5.123.123.123 ale nie działa to. W sensie jak wchodzę na jakasdomena.pl to jest strona powitalna ovh.
Możliwe że trzeba coś pokombinować z adresami DNS, wpisałem w OVH adresy DNS które mam w routerze 1.1.1.1 8.8.8.8 ale teraz wgl strona sie nie ładuje.
Co zrobić?
  • 32
  • Odpowiedz
@Fiskusmati: upewnij się, że port 80 jest dostępny z zewnątrz to raz. dwa upewnij się, że dnsy juz rozpropagowały się i rekord A faktycznie wskazuje na twój adres ip. Propagacja dns najczesciej nie dzieje sie natychmiast i może trwać wiele godzin nawet
  • Odpowiedz
@asdfghjkl: dzięki za odpowiedź, port 80 jest dostępny z zewnątrz i widzę stronę z zewnątrz. Ale powiedz mi co do zasady, to dobrze ze wpisałem w OVH te same adresy DNS które mam w routerze? DNSy dla mnie to trochę magia jeszcze (dopiero się uczę). Mineło mało czasu, jakaś godzina. Zobaczymy w takim razie jutro.
  • Odpowiedz
@Fiskusmati: generalnie to dziwny pomysł i nie rób tego. było wykorzystać serwery dns które oferuje ovh. Zmiana serwerów ns w dashboardzie ovh oznacza ze chcesz korzystać z własnych a to zawsze jest zły pomysł także przywróć te które były lub skorzystaj z zewnętrznej usługi do obsługi dns jak https://www.cloudns.net/
  • Odpowiedz
@Fiskusmati: w ogóle odradzam ci hostowanie serwera w domu skoro masz blade pojęcie na ten temat. Lepiej trzymaj serwer zdala od domowej sieci bo tylko sobie biedy napytasz. Weś w digital ocean coś czy nawet w ovh. Taka rada
  • Odpowiedz
@Fiskusmati: niewiem czy rozumiesz to, że dodanie rekordu do strefy i jego propagacja może trwać wiele godzin ( ͡° ͜ʖ ͡°) Poczytaj na temat tego jak działa protokuł NS i dlaczego jest to czesto proces długotrwały i skomplikowany.
Zobacz sobie na screen który załączyłem.
w zakładce która oznaczyłem numerem 1 przywróć adresy które ovh proponuje u ciebie (u mnie to widać w żółtej sekcji i u siebie
asdfghjkl - @Fiskusmati: niewiem czy rozumiesz to, że dodanie rekordu do strefy i jeg...

źródło: comment_1633135241eu9JGF9fOrwlafkwoXph6M.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@asdfghjkl: i tak apropo tych adresów serwerów ns które podałeś z routera:
Z tego co co widze 1.1.1.1 nalezy do cloudflare drugi 8.8.8.8 do google. te serwery służą do rozwiązywania adresów które wpisujesz u siebie w przeglądarce ani cloudflare ani google nie ma swiadomości istnienia twojej domeny i adresu ip pod jakim znajduje sie serwer bo obie te firmy nie hostuja twojej domeny także nie ma prawa to działać w ten
  • Odpowiedz
@ApacerPL: można i tak tylko po co skoro on ma publicznie dostepny adres ip. takie usługi jak noip raczej uzywa sie w sytuacji gdy ip jest zmienne czy serwer stoi za natem.
No chyba ze ma zmienne ip ale o tym nie wie i zaraz sie przekona o pierwszym problemie :D
  • Odpowiedz