Wpis z mikrobloga

Przy okazji #polskiwal dowiedziałem się jak ludzie mało wiedzą o podatkach. Podstawowy brak wiedzy to wrzucanie w koszty. Mnóstwo osób myśli, że jak wrzucisz sobie coś w koszty to masz za darmo. Nic bardziej mylnego. Proszę plusować, żeby jak najwięcej osób się do edukowało
Przedsiębiorca otrzymał rachunek za firmowy abonament telefoniczny w kwocie 100 zł netto. Rozlicza się na zasadach ogólnych (skala podatkowa) i jak to wygląda na kwotach:
- Łącznie zapłacił 123 zł brutto (z VAT-em),
- 23 zł rozliczy względem podatku VAT (VAT naliczony),
- do kosztów firmowych wliczy wartość 100 zł, który proporcjonalnie zmniejszy zaliczkę na podatek dochodowy (obniży nam podatek dochodowy o 18 zł: 18% x 100 zł),
- zatem w rzeczywistości ten rachunek za abonament będzie kosztował: 123 zł brutto – 23 zł – 18 zł = 82 zł.

Przy braniu samochodu czy normalnie lub w leasing jest tak samo. Przy czym samochód bardzo często bierze się w połowie na cele prywatne. Wtedy odlicza się jeszcze mniej. Mogę to opisać oddzielnie.
Podsumowując 82 zł pokrywasz z własnej kieszeni z dochodu netto, który Ci został. Czyli dochód po odjęciu podatku dochodowego.
PS. mam wrażenie, że niektórzy pzedsiebiorcy też nie wiedzą jak to działa bo próbują na silę robić sobie koszty.
#ekonomia #polska #biznes #januszalfa #januszebiznesu
Pobierz atencjon - Przy okazji #polskiwal dowiedziałem się jak ludzie mało wiedzą o podatkach...
źródło: comment_16281446629X8zPMo8uzH9A3ftBlEu7E.jpg
  • 227
@atencjon: mozesz wrzucać. Księgowi to debile i jak słyszą żarcie w knajpach to automatycznie myślą o budżecie reprezentacyjnym, który kiedyś istniał i przez nadużycia przedsiębiorców został zniesiony. Posiłek regeneracyjny na podstawie kodeksu pracy dla siebie i pracowników możesz odliczać, też jesteś pracownikiem. Tylko jak zamówisz 20 pozycji na raz to nikt nie uwierzy że to dla jednej osoby.

Doradca ci to potwierdzi. No i posiłek regeneracyjny masz raz na cały dzień
@atencjon: to to jeszcze pół biedy. Najśmieszniejsi są tacy, którzy mają JDG i B2B i robią tego ekwiwalent UOP. I np. dziwią się, że firma nie daje benefitów, albo że nie płaci za urlop, albo że nie daje dnia wolnego jak święto wypada w sobotę.

Jakież to wielkie oczy zrobił mój klient, jak z nim szczerze porozmawiałem jak mnie pytał o to, jak mi się świadczy usługi dla nich itp., to
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@atencjon: hejt jest przez to, że ludzie kupują prywatne rzeczy na firmę, przez co mają je jak to słusznie zauważyłeś dobre 30 procent taniej i się z tym obnoszą.
Ten typek ze screena nie chce na siłę robić kosztów, tylko chce wydymac uczciwych podatników na 30 procent roweru (i tak z każdą możliwa rzeczą)
Mnóstwo osób myśli, że jak wrzucisz sobie coś w koszty to masz za darmo


@atencjon: Zauważyłem że to z natury te same osoby które sie nabijają z Januszy albo Julek, a potem piszą takie rzeczy albo w artykułach o Radzie Europy piszą jakieś dydrmały o Unii Europejskiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wniosek z tego jest prost - ludzie mają żenujaco niską wiedzę o świecie i nic tego
@XIONC_CI_MORDE_LIZAL: >

@Anszyxd:
Mnostwo osob mysli, ze mityczne wrzucenie w koszty/leasing = za darmo
Mam znajoma ktora ma sie za wielce wyksztalcona konczy chemie a mysli ze jak pojdzie do losowego sklepu i powie ze to na moja firme to jej to dadza i ze ja zaplace xD i nie ona jedyna. Czesto sie spotykam ze ktos mowi np na auto znajomego "aaa to w leasingu" jakby auto w leasingu
@Anszyxd:

pomysl o tym w ten sposob - przedsiebiorca, ktory ma mozliwosc odliczenia nawet czesci kosztow wynikajacych z

zakupu/leasingu samochodu moze sobie pozwolic na przytoczone przez ciebie audi, gdyby byl kowalskim z ulicy, > ktory tyra na uop zamiast audi za te same pieniadze (w duzym uproszczeniu) mialby przy dobrych wiatrach opla


Chcesz mi powiedzieć, że różnica w cenie pomiędzy Oplem a Audi to 25%?
Pobierz janekplaskacz - @Anszyxd: 
 pomysl o tym w ten sposob - przedsiebiorca, ktory ma mozl...
źródło: comment_1628169630GkB33Vvn3jxhUsJeFayPfr.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@atencjon:

Mnóstwo osób myśli, że jak wrzucisz sobie coś w koszty to masz za darmo.


Kto tak myśli?

w rzeczywistości ten rachunek za abonament będzie kosztował: 123 zł brutto – 23 zł – 18 zł = 82 zł


Czyli "prywaciorz" może kupić sobie rzeczy 33% taniej (wiadomo, nie wszystko) niż zwykły Kowalski. I właśnie stąd cały spór.
@anb: czyli prywaciarz potrzebuje maszynę produkująca śrubki to w całości musi pokryć z własnej kieszeni a później zapłacić wszystkie podatki? Masz świadomość jakie by były ceny?